Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

L. 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Wtedy też zaczyna się równonoc wiosenna, czyli moment kiedy dzień trwa tyle samo co noc (12 godzin). Promienie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "L. 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Wtedy też zaczyna się równonoc wiosenna, czyli moment kiedy dzień trwa tyle samo co noc (12 godzin). Promienie."— Zapis prezentacji:

1 l

2 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Wtedy też zaczyna się równonoc wiosenna, czyli moment kiedy dzień trwa tyle samo co noc (12 godzin). Promienie słoneczne padają wówczas prostopadle na równik. Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi dokładnie na zachodzie.

3 22 VI rozpoczyna się kalendarzowe lato. Jest to najdłuższy dzień w roku. Występuje wtedy przesilenie letnie. Dzień wtedy jest dłuższy od nocy. Słońce wschodzi wówczas na północnym wschodzie i zachodzi na północnym zachodzie. Słońce znajduje się wtedy najwyżej na horyzoncie (półkula północna). Na biegunie północnym (N) trwa dzień polarny (Słońce nie zachodzi przez 24 h), a na biegunie południowym (S) trwa noc polarna. (Słońce pozostaje cały czas ukryte za horyzontem przez 24 h)

4 Słońce znajduje się wtedy najwyżej na horyzoncie (półkula północna). Na biegunie północnym (N) trwa dzień polarny (Słońce nie zachodzi przez 24 h), a na biegunie południowym (S) trwa noc polarna. (Słońce pozostaje cały czas ukryte za horyzontem przez 24 h) Promienie słoneczne padają prostopadle na Zwrotnik Raka.

5

6 Kalendarzowa jesień rozpoczyna się 23 IX. Wtedy występuje równonoc jesienna (taka sama jak równonoc wiosenna). Promienie słoneczne padają prostopadle na równik. Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie i zachodzi dokładnie na zachodzie.

7 22 XII zaczyna się kalendarzowa zima. Jest to najkrótszy dzień w roku. Wtedy zachodzi przesilenie zimowe. Grrr Słońce wschodzi na południowym wschodzie i zachodzi na południowym zachodzie. Słońce znajduje się wtedy najniżej nad horyzontem.

8 Na biegunie południowym (S) panuje dzień polarny (słońce nie zachodzi przez 24h). Na biegunie północnym (N) panuje noc polarna ( słońce nie wschodzi przez 24 h). Promienie słoneczne padają prostopadle na Zwrotnik Koziorożca.

9

10 dr Piotr A. Dybczyński (2010r.) Astronomia a pory roku http://apollo.astro.amu.edu.pl/PAD/index.php? n=Dybol.PoryRoku [26.11.2012r.] dr Piotr A. Dybczyński http://apollo.astro.amu.edu.pl/PAD/index.php? n=Dybol.PoryRoku Wszystkie te obrazy zostały skopiowane z tej jednej strony Hahaha.

11 Prezentacje multimedialną wykonały Magdalena Niedźwiedź i Klaudia Petlic. :D


Pobierz ppt "L. 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Wtedy też zaczyna się równonoc wiosenna, czyli moment kiedy dzień trwa tyle samo co noc (12 godzin). Promienie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google