Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyjaźń i miłość niezwykłego „człowieczka”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyjaźń i miłość niezwykłego „człowieczka”"— Zapis prezentacji:

1 Przyjaźń i miłość niezwykłego „człowieczka”
„Mały Książę” Przyjaźń i miłość niezwykłego „człowieczka”

2 Autor książki Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry (ur. 29 czerwca 1900, zm. 31 lipca 1944) – był francuskim pilotem, pisarzem i poetą.

3

4 Opis życia Księcia Życie Małego Księcia jest bardzo smutne, a jedyną rozrywką chłopca na jego planecie są zachody Słońca. Symbolizuje wartości istotne dla świata dzieci. Na Ziemi uczy się prawie wszystkiego. Jego zachowanie jest typowe dla małego dziecka – zadaje dużo pytań, jest żywiołowy w wyrażaniu swych nastrojów. Pragnie wyłącznie znaleźć przyjaciela i być kochanym. Książę jest podróżnikiem, a jego podróże mają znaczenie symboliczne, bo chłopiec szuka prawdy o sobie, prawdziwej przyjaźni i miłości. Daje nam przykład do naśladowania. Mimo iż jest małym chłopcem potrafi nas zaskoczyć dorosłym podejściem do życia. Przedstawia nam świat w barwnych kolorach. Chce pokazać że nie wszystko co znajduje się dookoła nas jest czarne i mroczne.

5 Miłość do Róży Mały Książe czuł się samotny, mieszkając w pojedynkę na asteroidzie B612, aż do czasu gdy pojawiła się róża. Jednak i jej towarzystwo stało się dla chłopca kłopotliwe, pomimo, że bardzo kochał kwiat ze względu na jego urodę jak i jej obecność. Ich miłość była wyjątkowa, darzyli się niezwykłym uczuciem, które pozostało pomimo wielkiej rozłąki, pomimo tak dalekich podróży. Książę poznał ogrom innych kwiatów lecz tylko ta jedna potrafiła wzbudzić u niego największą radość. Musimy być bardzo wyrozumiali dla partnera po to by nasza miłość kwitła niczym kwiat Róży.

6

7 Miłość do Róży Bardzo poświęcał się dla róży, jego świat kręcił się wokół niej, starał się dogodzić jak tylko zdołał, lecz ona była niezwykle wymagająca, Książe nie wiedział, jak ma zaspokajać jej pragnienia. Zależało mu na dobru kwiatka i spełniał każde jej polecenia, jednak róża nadużywała tego niesprawiedliwie wykorzystując chłopca. Mały Książe czuł się bardzo źle z myślą, że nie może w pełni uszczęśliwiać róży, czuł się winny. Lecz nie powinien, gdyż to ona nieodpowiednio postępowała. Zdawało się to niewielkim konfliktem, jednak dla Księcia stanowiło to dużą przeszkodę, a róży nie wiele z tego rozumiała, nie czuła, że go krzywdzi, uraziło go nie tylko czynami, ale zarówno słowami. Chłopiec czuł się dotknięty, zaś dla róży były to słowa bez znaczenia, ale Książe był tylko dzieckiem i wziął je sobie głęboko do serca.

8

9 Miłość do Róży Mały Książe podczas podróży po świecie uświadomił sobie, że nie potrafi żyć bez róży. Dorósł do przyjaźni z tak wymagającą „kobietą”. Czuł się winny, że pozostawił przyjaciółkę w samotności, tak jak on kiedyś żył w pojedynkę. Zrozumieć to wszystko nie było mu łatwo, pomogła jemu podróż po świecie, a najbardziej lotnik jakiego spotkał na pustyni. On pomógł mu zrozumieć, że przyjaźń należy podobnie jak kwiat pielęgnować. 

10

11

12 Przyjaźń z lisem Oswojenie nowo poznanego lisa zajęło Małemu Księciu trochę czasu, lecz nie przeszkodziło to w dalszej znajomości. Oboje tak naprawdę potrzebowali swojej bliskości by móc sobie pomagać. Po nawiązaniu przyjaźni lisek oznajmił że to co w życiu oswoiliśmy będzie nam towarzyszyć w naszych myślach do końca życia. Osoby które kochamy które są dla nas bliskie zostaną w naszym sercu na zawsze.

13 Podróże międzyplanetarne
Na pierwszej planecie z numerem 325 zamieszkiwał Król osoba rządna władzy nad wszystkimi, gdy spotkał Małego Księcia natychmiastowo zaczął nim rządzić. Kolejnymi odwiedzonymi osobami przez młodzieńca byli pijak i próżny oraz bankier. Planetę numer 328 zamieszkiwał Latarnik. Był bardzo zapracowany, spełniał się w tym co robi lecz Książę uświadomił go, że można troszkę przystopować. Przedostatnim właścicielem planety był Starszy Pan, z wykształcenia geograf. Najważniejsza wycieczka czekała Małego Księcia na samym końcu, z której dużo wywnioskował razem z lotnikiem. Obydwoje dowiedzieli się czegoś więcej o życiu, o życiu z bliskimi nam osobami.

14

15

16 Zachowanie lotnika Mimo ryzyka śmierci lotnik pozwolił sobie na nawiązanie kontaktów z nieznajomym. Nie można powiedzieć że była to zła decyzja bo dzięki tak szczerym rozmowom obydwoje poznali ważne wartości jakie w życiu są ważne. Brak wody i pożywienia nie był przeszkodą, lotnik przetrwał dzięki silnej woli i wierze w przyjaźń. Jest to tak silna moc, której nikt nie był w stanie rozerwać do momentu śmierci Księcia.

17

18 W życiu najważniejsza jest miłość i przyjaźń
W życiu najważniejsza jest miłość i przyjaźń. Dzięki temu wznosimy się ponad chmury możemy latać i biegać ponad horyzontem tak jak robił to Mały Książę. Kochał swój kwiat i darzył przyjaźnią lotnika jak i lisa, którzy byli dla niego jednymi z najważniejszych osób w życiu. Wierny przyjaciel zawsze zostaje do końca naszych dni. Także i tutaj miało to miejsce. Lotnik trzymał go na rękach w chwili gdy ten umierał od ukąszenia węża. Było to smutne ale czasami nie można poradzić takim rzeczom. Niestety nie mamy na nie wpływu. Może jesteśmy zbyt słabi by temu zaradzić. Tego nie wiemy. Nie znamy przyszłości, cieszmy się teraźniejszością, bo kiedyś zabraknie nam najbliższych osób a w końcu braknie nas samych.

19

20 Żyjmy tak jakby jutro miało nas już nie być.
Kochajmy, szanujmy, ufajmy a wzniesiemy się wyżej niż nasza wyobraźnia nam na to pozwala. Krzysztof Stencel Patryk Zbyl Damian Grygierek Kamil Buchta kl. III c


Pobierz ppt "Przyjaźń i miłość niezwykłego „człowieczka”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google