Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsi patroni polscy.. Ś wi ę ty Wojciech BIOGRAFIA: Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowie ponadplemiennego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsi patroni polscy.. Ś wi ę ty Wojciech BIOGRAFIA: Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowie ponadplemiennego."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsi patroni polscy.

2 Ś wi ę ty Wojciech BIOGRAFIA: Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowie ponadplemiennego scentralizowanego państwa czeskiego. Początkowo ojciec nie przeznaczał go do stanu duchownego. Jednak, gdy ciężko zachorował w młodości, wierząc, że do zdrowia przywróciło syna położenie na ołtarzu w kościele – przekazał go na wychowanie kościelne.Pragą ponadplemiennegoczeskiegoołtarzukościele

3

4 Śmierć Świętego Wojciecha! Wojciech – jako przywódca – uderzony toporem lub włócznią w serce został zabity przez Prusa imieniem Sicco, który – wg żywotów – miał wcześniej stracić w walkach z Polakami brata. Ciału odcięto głowę i nabito na pal wyrazem hańby. Jego towarzyszy oszczędzono i odesłano do Polski. Głowę z pala zdjął potajemnie i przewiózł do Gniezna nieznany Pomorzanin. Wkrótce potem Chrobry wykupił resztę ciała Wojciecha na wagę złota i rozkazał pochować w Gnieźnie.SiccoGniezna

5 Grób Świętego Wojciecha!

6 Legenda o Świętym Wojciechu! Ciało św. Wojciecha transportowano z Prus wozem ciągniętym przez woły. W rejonie Barcina zwierzęta niespodziewanie zatrzymały się i żadnym sposobem nie można było zmusić ich do dalszej drogi. Ten przymusowy postój orszaku stał się okazją dla miejscowej ludności, aby oddać cześć świętej postaci. Następnego dnia kondukt mógł kontynuować swoją podróż do Gniezna.

7 Święty Stanisław Życiorys: Pochodzenie i data urodzin Stanisława nie są znane. Według tradycji uznaje się, że urodził się 26 lipca 1030 w Szczepanowie, jako syn Wielisława i Bogny. Odebrał staranne wykształcenie, najpierw w gnieźnieńskiej szkole katedralnej, a w późniejszym czasie we Francji lub w Belgii w Liege. Zasłynął jako kaznodzieja i misjonarz Małopolski, pracował także w kancelarii panującego ówcześnie biskupa krakowskiego Lamberta, który wyznaczył go na swego następcę. Po śmierci Lamberta obrany został ordynariuszem diecezji, a w 1072 za zgodą księcia Bolesława Szczodrego został konsekrowany na biskupa krakowskiego. Liege Małopolski Lamberta1072Bolesława Szczodrego

8

9 Śmierć Świętego Stanisława! Z relacji bł. Wincentego Kadłubka dowiadujemy się, że św. Stanisław nie mógł pogodzić się z krzywdzącym nieraz poddanych postępowaniem króla. Upominał władcę, wzywał go do opamiętania się i zaniechania okrucieństw wobec poddanych. Przestrzegał, że łamanie praw moralnych może doprowadzić do końca jego panowania. Gdy upomnienia nie poskutkowały, biskup rzucił na króla klątwę. Nie znoszący sprzeciwu monarcha postanowił ukarać biskupa. Kronikarz Gall pisze, że skazał biskupa na śmierć przez "obcięcie członków". Według Mistrza Wincentego, porywczy władca osobiście zgładził niepokornego biskupa i posiekał jego ciało mieczem na drobne kawałki. Stało się to 11 kwietnia 1079 r. podczas Mszy św. w kościele na Skałce w Krakowie.

10 Grób Świętego Stanisława

11 Legenda o Świętym Stanisławie! Kościół paulinów na Skałce tradycja wiąże ze świętym biskupem Stanisławem ze Szczepanowa, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez króla Bolesława Śmiałego, z którym popadł w konflikt.ościół paulinów na Skałce biskupem Stanisławem ze Szczepanowa Na dziedzińcu klasztoru znajduje się sadzawka św. Stanisława, do której, jak mówi legenda, zostały wrzucone poćwiartowane zwłoki biskupa. Wkrótce potem woda z sadzawki nabrała właściwości uzdrawiających, szczególnie skutecznie działając w przypadku chorób skóry i oczu. Jeszcze do niedawna pielgrzymowano do tego miejsca nawet z odległych stron Polski, by doświadczyć na sobie cudownych właściwości uzdrawiającej wody. Dziś sadzawka przez większą część roku stoi pusta i tylko barokowy pomnik św. Stanisława przypomina o tym, kto jest patronem tego miejsca, a jednocześnie – całej Polski.

12 Ołtarz w Odporyszowie ! Wchodz ą c do Odporyszowskiego Sanktuarium ju ż od wej ś cia kierujemy wzrok ku prezbiterium. Tam, w wielkim o ł tarzu, króluje s ł yn ą cy od ponad 400 lat cudami i ł askami obraz Matki Bo ż ej z Dzieci ą tkiem na r ę ku. Czas powstania obrazu i jego autor s ą nieznane.

13 Zdjęcie obrazu!

14 Kościół w Odporyszowie!

15 DZIĘKUJE ZA PREZENTACJE WYKONAŁA: Katarzyna Mi ę kina


Pobierz ppt "Pierwsi patroni polscy.. Ś wi ę ty Wojciech BIOGRAFIA: Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowie ponadplemiennego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google