Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Człowiek człowiekowi…. Homo homini lupus est. Wycieczka klasa II d.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Człowiek człowiekowi…. Homo homini lupus est. Wycieczka klasa II d."— Zapis prezentacji:

1 Człowiek człowiekowi…. Homo homini lupus est

2

3 Wycieczka klasa II d

4 Słowa i czyny

5 Dla siebie, dla innych

6 Abel Kain

7 Skutkiem ludzkiego egoizmu są:

8 konflikty, które rodzą cierpienie niewinnych

9 miliony uchodźców

10 wojny

11 klęski naturalne

12 zniszczone domy, rodziny

13 więzienie zakładników

14 Nie można też nie dostrzegać innej bolesnej plagi dzisiejszego świata: Zjawiska terroryzmu, nastawionego na zabijanie i niszczenie bez różnicy, ludzi i dóbr. Zjawiska terroryzmu, nastawionego na zabijanie i niszczenie bez różnicy, ludzi i dóbr. Terroryzmu, który tworzy klimat strachu i niepewności. Terroryzmu, który tworzy klimat strachu i niepewności.

15

16 Tak widziany świat współczesny, łącznie ze światem ekonomii, zamiast troszczyć się o prawdziwy rozwój, wiodący wszystkich ku życiu bardziej ludzkiemu zdaje się prowadzić nas szybko ku śmierci. Jan Paweł II

17 To dziwne, że człowiek który potrafi rozbić atomy, przeszczepić serce i dać życie potrafi też wzgardzić innymi. To dziwne, że człowiek, który podbija kosmos nie potrafi żyć na ziemi. To dziwne, że człowiek tworzy historię, a nie zawsze z niej się uczy. Jak daleko zbłądzi człowiek…….

18 Kołyma…. Kilkadziesiąt lat temu, na Kołymie współegzystowały zgodnie dwa ekstrema: Kilkadziesiąt lat temu, na Kołymie współegzystowały zgodnie dwa ekstrema: minima temperatur i maksima ludzkiej podłości. Człowiek człowiekowi….. Ludzi zabijał spotęgowany do ostateczności wysiłek, śmiertelna harówka w imię chorej idei, w więzieniu bez krat, w którym od wolności lepiej od kolczastego drutu i wieżyczek strzelniczych oddzielają, zdające się nie mieć końca połacie tajgi i tysiące kilometrów dystansu do ojczyzny. Ludzi zabijał spotęgowany do ostateczności wysiłek, śmiertelna harówka w imię chorej idei, w więzieniu bez krat, w którym od wolności lepiej od kolczastego drutu i wieżyczek strzelniczych oddzielają, zdające się nie mieć końca połacie tajgi i tysiące kilometrów dystansu do ojczyzny.

19

20 Auschwitz-Birkenau Skazani na unicestwienie przeżywali ostatnie momenty życia, beznamiętnie i precyzyjnie opisywane później przez Rudolfa Hössa tak: Żydów przeznaczonych na zagładę prowadzono możliwie spokojnie do krematoriów – osobno mężczyzn, osobno kobiety. W rozbieralni więźniowie zatrudnieni w Sonderkommando mówili Żydom w ich języku ojczystym, że przyszli oni tylko do kąpieli i odwszenia (…). Po rozebraniu się Żydzi szli do komory gazowej zaopatrzonej w natryski i rury wodociągowe, co sprawiało całkowite wrażenie łaźni. Najpierw wchodziły kobiety z dziećmi, później mężczyźni. (…). Potem drzwi szybko zaśrubowywano, a czekający już dezynfektorzy natychmiast wrzucali przez otwory w suficie cyklon, który specjalnymi przewodami opadał aż do podłogi. To powodowało natychmiastowe rozchodzenie się gazu.

21 Przez wziernik w drzwiach można było widzieć, jak osoby stojące najbliżej przewodów wrzutowych natychmiast padały martwe. Blisko jedna trzecia ofiar umierała od razu. Inni zaczynali się tłoczyć, krzyczeć i chwytać powietrze. Wkrótce krzyk obracał się w rzężenie, a po paru minutach wszyscy leżeli. Najdłużej po upływie 20 minut nikt się nie poruszał. (…) Krzyczący, starsi, chorzy, słabi i dzieci padali prędzej niż zdrowi i młodzi. Pół godziny po wrzuceniu gazu otwierano drzwi i włączano wentylację. Natychmiast przystępowano do wyciągania zwłok. (…) Następnie zwłoki przewożono specjalnymi windami na poziom krematorium. Tam więźniowie Sonderkommando wyjmowali zwłokom złote zęby, kobietom obcinano włosy, a otwory ciał przeszukiwano w celu znalezienia ukrytych kosztowności. Potem zwłoki spalano w rozpalonych piecach. Należy dodać, że bywały przypadki, gdy krematoria były tak obciążone, że zwłoki palono w otwartych dołach.

22

23 Kara śmierci Argumenty za: każdy powinien ponieść sprawiedliwą karę (oko za oko) odciążenie społeczeństwa (pieniądze na utrzymanie więźniów można przeznaczyć na biednych…) może to być nauczka dla innych Argumenty przeciw: nikt nie ma prawa decydowania o życiu i śmierci człowiek myli się w osądach są inne możliwości wymierzania sprawiedliwych kar

24

25

26 Papież o karze śmierci Kara nie może oznaczać zemsty społeczeństwa na przestępcy Kara nie może oznaczać zemsty społeczeństwa na przestępcy Kara winna stwarzać możliwość do pojednania z Bogiem i społeczeństwem Kara winna stwarzać możliwość do pojednania z Bogiem i społeczeństwem Sprzeciw wynika z przekonania, że współczesne społeczeństwo jest w stanie skutecznie zwalczać przestępczość metodami, które czynią przestępcę nieszkodliwym, ale nie pozbawiają go ostatecznie możliwości odmiany życia Sprzeciw wynika z przekonania, że współczesne społeczeństwo jest w stanie skutecznie zwalczać przestępczość metodami, które czynią przestępcę nieszkodliwym, ale nie pozbawiają go ostatecznie możliwości odmiany życia (Jan Paweł II Evangelium Vitae 27) (Jan Paweł II Evangelium Vitae 27)

27 Opracowane na podstawie: Encyklika Jan Pawł II Sollicitudo rei socialis 24 Encyklika Jan Pawł II Sollicitudo rei socialis 24 Encyklika Jan Paweł II Evangelium Vitae Encyklika Jan Paweł II Evangelium Vitae Zdjęcia: serwis Interia.pl, Google.com Zdjęcia: serwis Interia.pl, Google.com Fragmenty filmów: Kołyma film dołączony do kwartalnika Karta, Programy publicystyczne TVP Polonia Fragmenty filmów: Kołyma film dołączony do kwartalnika Karta, Programy publicystyczne TVP Polonia Film World Trade Center Tragedy zamieszczone na www.hogville.com Film World Trade Center Tragedy zamieszczone na www.hogville.comwww.hogville.com Muzyka Requiem for a dream Main Theme Muzyka Requiem for a dream Main Theme


Pobierz ppt "Człowiek człowiekowi…. Homo homini lupus est. Wycieczka klasa II d."

Podobne prezentacje


Reklamy Google