Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Człowiek człowiekowi…. Homo homini lupus est

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Człowiek człowiekowi…. Homo homini lupus est"— Zapis prezentacji:

1 Człowiek człowiekowi…. Homo homini lupus est

2

3 Wycieczka klasa II d

4 Słowa i czyny

5 Dla siebie, dla innych

6 Kain Abel

7 Skutkiem ludzkiego egoizmu są:

8 konflikty, które rodzą cierpienie niewinnych

9 miliony uchodźców

10 wojny

11 klęski naturalne

12 zniszczone domy, rodziny

13 więzienie zakładników

14 Nie można też nie dostrzegać innej bolesnej plagi dzisiejszego świata:
Zjawiska terroryzmu, nastawionego na zabijanie i niszczenie bez różnicy, ludzi i dóbr. Terroryzmu, który tworzy klimat strachu i niepewności.

15

16 Tak widziany świat współczesny, łącznie ze światem ekonomii, zamiast troszczyć się o prawdziwy rozwój, wiodący wszystkich ku życiu „bardziej ludzkiemu” zdaje się prowadzić nas szybko ku śmierci Jan Paweł II

17 To dziwne, że człowiek który potrafi „rozbić atomy”, przeszczepić serce i dać życie potrafi też wzgardzić innymi. To dziwne, że człowiek, który podbija kosmos nie potrafi żyć na ziemi. To dziwne, że człowiek tworzy historię, a nie zawsze z niej się uczy. Jak daleko zbłądzi człowiek…….

18 Człowiek człowiekowi…..
Kołyma…. Kilkadziesiąt lat temu, na Kołymie współegzystowały zgodnie dwa ekstrema: minima temperatur i maksima ludzkiej podłości. Człowiek człowiekowi….. Ludzi zabijał spotęgowany do ostateczności wysiłek, śmiertelna harówka w imię chorej idei, w więzieniu bez krat, w którym od wolności lepiej od kolczastego drutu i wieżyczek strzelniczych oddzielają, zdające się nie mieć końca połacie tajgi i tysiące kilometrów dystansu do ojczyzny.

19

20 Auschwitz-Birkenau Skazani na unicestwienie przeżywali ostatnie momenty życia, beznamiętnie i precyzyjnie opisywane później przez Rudolfa Hössa tak: Żydów przeznaczonych na zagładę prowadzono możliwie spokojnie do krematoriów – osobno mężczyzn, osobno kobiety. W rozbieralni więźniowie zatrudnieni w Sonderkommando mówili Żydom w ich języku ojczystym, że przyszli oni tylko do kąpieli i odwszenia (…). Po rozebraniu się Żydzi szli do komory gazowej zaopatrzonej w natryski i rury wodociągowe, co sprawiało całkowite wrażenie łaźni. Najpierw wchodziły kobiety z dziećmi, później mężczyźni. (…). Potem drzwi szybko zaśrubowywano, a czekający już dezynfektorzy natychmiast wrzucali przez otwory w suficie cyklon, który specjalnymi przewodami opadał aż do podłogi. To powodowało natychmiastowe rozchodzenie się gazu.

21 Przez wziernik w drzwiach można było widzieć, jak osoby stojące najbliżej przewodów wrzutowych natychmiast padały martwe. Blisko jedna trzecia ofiar umierała od razu. Inni zaczynali się tłoczyć, krzyczeć i chwytać powietrze. Wkrótce krzyk obracał się w rzężenie, a po paru minutach wszyscy leżeli. Najdłużej po upływie 20 minut nikt się nie poruszał. (…) Krzyczący, starsi, chorzy, słabi i dzieci padali prędzej niż zdrowi i młodzi. Pół godziny po wrzuceniu gazu otwierano drzwi i włączano wentylację. Natychmiast przystępowano do wyciągania zwłok. (…) Następnie zwłoki przewożono specjalnymi windami na poziom krematorium. Tam więźniowie Sonderkommando wyjmowali zwłokom złote zęby, kobietom obcinano włosy, a otwory ciał przeszukiwano w celu znalezienia ukrytych kosztowności. Potem zwłoki spalano w rozpalonych piecach. Należy dodać, że bywały przypadki, gdy krematoria były tak obciążone, że zwłoki palono w otwartych dołach.

22

23 Kara śmierci Argumenty za: Argumenty przeciw:
każdy powinien ponieść sprawiedliwą karę (oko za oko) odciążenie społeczeństwa (pieniądze na utrzymanie więźniów można przeznaczyć na biednych…) może to być nauczka dla innych Argumenty przeciw: nikt nie ma prawa decydowania o życiu i śmierci człowiek myli się w osądach są inne możliwości wymierzania sprawiedliwych kar

24

25

26 Papież o karze śmierci Kara nie może oznaczać zemsty społeczeństwa na przestępcy Kara winna stwarzać możliwość do pojednania z Bogiem i społeczeństwem Sprzeciw wynika z przekonania, że współczesne społeczeństwo jest w stanie skutecznie zwalczać przestępczość metodami, które czynią przestępcę nieszkodliwym, ale nie pozbawiają go ostatecznie możliwości odmiany życia (Jan Paweł II Evangelium Vitae 27)

27 Opracowane na podstawie:
Encyklika Jan Pawł II Sollicitudo rei socialis 24 Encyklika Jan Paweł II Evangelium Vitae Zdjęcia: serwis Interia.pl, Google.com Fragmenty filmów: „Kołyma” film dołączony do kwartalnika „Karta”, „Programy publicystyczne TVP Polonia” Film „World Trade Center Tragedy” zamieszczone na Muzyka „Requiem for a dream” Main Theme


Pobierz ppt "Człowiek człowiekowi…. Homo homini lupus est"

Podobne prezentacje


Reklamy Google