Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Źródła energii organizmów zasiedlających głębokie wody oceaniczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Źródła energii organizmów zasiedlających głębokie wody oceaniczne"— Zapis prezentacji:

1

2 Źródła energii organizmów zasiedlających głębokie wody oceaniczne

3 Źródła hydrotermalne towarzyszą strefom spriding’u oraz subdukcji
Źródła hydrotermalne towarzyszą strefom spriding’u oraz subdukcji. Zanotowano obecność około 30 takich obszarów.

4 Powstawanie kominów hydrotermalnych.
Płyty skorupy ziemskiej oddalają się od siebie z powstającej szczeliny wylewa się lawa, która zastyga po zetknięciu z zimną wodą i pęka woda morska przenika do wnętrza szczelin, ciągnących się kilometrami, a kiedy dotrze w pobliże magmy, ulega podgrzaniu, rozszerza się i wznosi bogata w minerały wymyte z otaczających skał wytryska z dna oceanu w postaci gejzeru lub wypływa spokojnie gdy źródło jest chłodniejsze w kontakcie z zimną wodą morską dochodzi do krystalizacji licznych soli metali zawartych w wypływającej wodzie, które tworzą charakterystyczne kominy dochodząca do 20 m wysok.

5 Procentowy udział taksonów fauny występującej w źródłach hydrotermalnych

6 Budowa Riftia pachyptila
1. Część obturakalna (prosoma) - zewnętrzny pióropusz skrzelowy 2. Westimentum (mezosoma) - obszar mięśniowy w formie kołnierza znajdujący się u podstawy pióropusza skrzelowego 3. Tułowie (metasoma) - największa cześć ciała stanowiąca 80% długości zwierzecia. Wnętrze wypełnia trofosoma, organ zawierający bakterie symbiotyczne oraz elementy układu krwionośnego i gonada

7 ZIMNE WYSIĘKI Zimne źródła występują na obszarach aktywnych i nieaktywnych wulkanicznie. Zjawisko to polega na sączeniu się z osadów dennych wody bogatej w siarczki. Zimne wysięki charakteryzują się przede wszystkim występowaniem metanu w wysokich stężeniach. Metan czasami może być zastygły w „lodo-podobne” masy, nazywane metanowymi hydratami, powstającymi w głębokich wodach oceanicznych, gdzie jest bardzo wysokie ciśnienie Najbardziej znanym miejscem występowania tego zjawiska jest Zatoka Meksykańska.


Pobierz ppt "Źródła energii organizmów zasiedlających głębokie wody oceaniczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google