Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYLI KILKA SŁÓW O UZALEŻNIENIACH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYLI KILKA SŁÓW O UZALEŻNIENIACH"— Zapis prezentacji:

1 CZYLI KILKA SŁÓW O UZALEŻNIENIACH
UKRYTY GŁÓD CZYLI KILKA SŁÓW O UZALEŻNIENIACH WYKONAŁA Marysia Czykaluk

2 Co to jest uzależnienie?
W języku potocznym termin "uzależnienie" jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania), leków (lekomania), czy papierosów W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji, Internetu, czy seksu. To nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.

3 Charakterystyczne cechy każdego uzależnienia to:
PRZYMUS (utrata zdolności swobodnego wyboru: zaprzestać czy kontynuować); KONTYNUOWANIE ZACHOWANIA, mimo niekorzystnych skutków, jak utrata zdrowia, pracy, małżeństwa czy wolności; - IDEA NADWARTOŚCIOWA - obsesja na punkcie zachowania.

4 NARKOMANIA

5 Narkomania - potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Narkomania charakteryzuje się: tzw. głodem narkotycznym przymusem zażywania środków odurzających chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i wszystkimi sposobami. Termin narkomania wywodzi się z języka greckiego, „narke”, oznacza odurzenie, „mania” natomiast – szaleństwo. W zależności od stosowanego środka uzależniającego zastosowano podział na: -morfinizm - uzależnienie od zażywania morfiny -kokainizm - uzależnienie od zażywania kokainy -heroinizm - uzależnienie od zażywania heroiny -nikotynizm - uzależnienie od zażywania nikotyny -uzależnienie od wziewnych środków odurzających

6 *MORFINIZM Morfinizm jest to choroba polegająca na stałym i systematycznym zażywaniu morfiny – alkaloidu opium, który jest otrzymywany z makówki i łodyg maku. Morfinizm rozwija się głównie u osób otrzymujących morfinę jako środek przeciwbólowy. Zarówno na bliskim jak i dalekim wschodzie morfina była używana w charakterze używki co prowadziło do uzależnienia i narkomani. Na szerszą skalę po raz pierwszy przypadki morfinizmu zbadano i opisano podczas wojny secesyjnej w USA oraz zaraz po niej. Było tak ze względu na masowe stosowanie morfiny przez ówczesnych lekarzy w prowizorycznych szpitalach polowych podczas działań wojennych. Wyczerpujący opis ujemnych skutków morfinizmu po raz pierwszy został opublikowany przez jej odkrywcę Friedricha Wilhelm Sertürnera.

7 *KOKAINIZM Kokaina substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego.
Indianie peruwiańscy pierwsi zauważyli oddziaływanie liści koki. Używali jej w celach obrzędowych a także podczas dalekich wypraw morskich. Koka, dzięki zawartości kokainy, jest bowiem jedyną znaną rośliną, której żucie pozwala na picie wody morskiej. Kokainę można: żuć wciągać do nosa wstrzykiwać do krwi palić Kokaina bardzo silnie uzależnia psychicznie. Należy zaznaczyć, że już pierwsze zażycie kokainy powoduje bardzo silną chęć sięgnięcia po nią po raz kolejny.

8 *HEROINIZM Heroinizm – uzależnienie od zażywania heroiny.
Heroina może być stosowana dożylnie, do nosa w postaci tabaczki lub palona, czyli po prostu wdycha się opary podgrzewanej heroiny. W Wielkiej Brytanii heroina (diamorfina) w postaci chlorowodorku, pod nazwą handlową Diagesil®, znajduje się w rejestrze dostępnych leków. Heroina na czarnym rynku występuje w kilku formach: - Brown sugar; tania, zanieczyszczona odmiana heroiny, - kompot; tania "polska heroina" wytwarzana ze słomy makowej, - "czysta heroina„; droga, wysoko przetworzona substancja o kolorze białym, do lekko beżowego o dużej zawartości heroiny. .

9 *NIKOTYNIZM Nikotynizm to uzależnienie od nikotyny . .
Palący według płci Procent Region mężczyźni Kobiety AFRYKA 29 4 AMERYKA PN i PD 35 22 ŚRODKOWY WSCHÓD EUROPA 46 26 AZJA PD- WSCH 44 ZACH. OCEAN SPOKOJNY 60 8 Od 1985 spotykają się grupy samopomocowe Anonimowych Nikotynistów (Nicotine Anonymous),

10 *Wziewne środki odurzające
. Wziewne środki odurzające - rozpuszczalniki organiczne zawarte w rozmaitych produktach, które działają odurzająco przy wdychaniu ich oparów - najczęściej w sposób oszałamiający i halucynogenny. Są to: -klej butapren -różnego rodzaju farby, -lakiery -rozpuszczalniki, -gaz do napełniania zapalniczek (butan). Różnica między dawką powodującą efekt narkotyczny a dawką śmiertelną może być niewielka, dlatego inhalowanie może łatwo doprowadzić do utraty przytomności, śpiączki a nawet śmierci - nawet przy pierwszej próbie.

11 Palenie papierosów .

12 PAPIEROS i DYM TYTONIOWY
Pamiętaj, że wdychanie dymu tytoniowego, który wydziela papieros, ma udowodnione znaczenie w powstawaniu nowotworów.

13 LEKOMANIA

14 Lekomania to nawykowe nadużywanie leków, przeważnie nasennych, przeciwbólowych, ale także pobudzających oraz ataraktycznych („uspokajacze”), związane z zależnością psychiczną i fizyczną. Termin rozciąga się też niekiedy na nadużywanie środków, które nie są lekami, wówczas należy raczej mówić o toksykomanii. Lek uzależniający jest to substancja, która zażywana przez wystarczająco długi czas może wywołać stan zależności lekowej.

15 A L K O H I Z M

16 Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Picie alkoholu przez nieletnich jest zabronione przez prawo. Ponadto spożywanie alkoholu w określonych miejscach publicznych jest niezgodne z prawem i podlega karze grzywny. Alkoholizm trzeba leczyć! Istnieją ośrodki pomocy dla alkoholików i rodzin alkoholików typu AA ( Anonimowi Alkoholicy)

17 Mapa pokazująca roczne spożycie alkoholu w litrach na osobę w poszczególnych państwach
██ pow. 10 litrów ██  litrów ██  litrów ██  litra ██ poniżej 1 litra

18 Oto, co alkohol wyczynia z człowiekiem

19 Oto stonka, na której możesz sprawdzić czy jesteś alkoholikiem:
PAMIĘTAJ! Alkoholizm to choroba, na której przebieg można mieć wpływ oraz można ją zatrzymać!

20 Uzależnienie od korzystania z komputera
i Internetu

21 *Uzależnienie od komputera
Zasadniczą istotą uzależnienia od komputera nie jest komputer tylko utrata kontroli w sięganiu po określone formy korzystania z niego Nie wszyscy korzystający z komputera, nawet bardzo intensywnie, wpadają w psychologiczną zależność Nie spotyka to np. osób wykorzystujących komputer jako narzędzie pracy. Większość dzieci uzależnia się od gier komputerowych. Niestety, w tych grach są typy tzw. „strzelanek”, gdzie brutalnie morduje się inne postacie.

22 STOP! Powiedz uzależnieniu Bo skończysz tak samo jak ten obok.

23 *Siecioholizm Siecioholizm, innymi słowy mówiąc uzależnienie od Internetu. Internet jest szczególnie groźnym i uzależniającym medium. Godziny spędzane w sieci to czas odebrany pracy, nauce czy życiu rodzinnemu. Uzależnienie od Internetu staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Dotyka przede wszystkim osoby mieszkające samotnie oraz nie mające stałego zajęcia.

24 Czy warto poświęcić wszystko dla Internetu?
Zastanów się. Czy warto poświęcić wszystko dla Internetu?

25 Uzależnienie od hazardu

26 Cztery fazy rozwoju uzależnienia
Uzależnienie od hazardu jest chorobą w swej istocie postępującą i chroniczną, która nigdy nie może być uleczoną, ale może być zatrzymaną. Koncepcją Wspólnoty AH jest twierdzenie, że uzależnieni od hazardu to ludzie bardzo chorzy, którzy mogą zatrzymać rozwój swojej choroby. A teraz... Cztery fazy rozwoju uzależnienia od hazardu :

27 FAZA ZWYCIĘSTW - GRANIE OKAZJONALNE, FANTAZJOWANIE NA TEMAT WIELKICH WYGRANYCH, DUŻE WYGRANE, KTÓRE POWODUJĄ CORAZ SILNIEJSZE POBUDZENIE, CORAZ CZĘSTSZE ZAKŁADY I CORAZ WYŻSZE STAWKI. CZŁOWIEK ZACZYNA WIERZYĆ W TO, ŻE BĘDZIE ZAWSZE WYGRYWAĆ, A W PRZYPADKU OSIĄGNIĘCIA "WIELKIEJ WYGRANEJ" DĄŻY DO JEJ POWTÓRZENIA, CORAZ CZĘŚCIEJ RYZYKUJĄC CORAZ TO WIĘKSZE KWOTY. 1.

28 2. FAZA STRAT - STAWIAJĄC NA WYSOKIE ZAKŁADY, CZŁOWIEK, NARAŻA SIĘ NA WYSOKIE STRATY. WYSOKIE POŻYCZKI I PRÓBY ODGRYWANIA SIĘ, A W PRZYPADKACH POWODZENIA WYGRANE IDĄ NA SPŁATY DŁUGÓW. HAZARDZISTA GRA KOSZTEM PRACY I DOMU, KŁAMIE I ZACZYNA UKRYWAĆ SWOJE UZALEŻNIENIE UNIKA WIERZYCIELI I CAŁY CZAS WIERZY, ŻE WKRÓTCE NASTĄPI KOLEJNA "WIELKA WYGRANA";

29 3. FAZA DESPERACJI - SEPARACJA OD RODZINY PRZYJACIÓŁ. UTRATA PRACY I NARASTAJĄCE DŁUGI POWODUJĄ PANIKĘ. PRESJA WIERZYCIELI POPYCHA CZĘSTO KU PRZESTĘPSTWOM TE OBCIĄŻENIA PROWADZĄ Z KOLEI DO PSYCHICZNEGO WYCZERPANIA. POJAWIAJĄ SIĘ WYRZUTY SUMIENIA, POCZUCIE WINY, BEZRADNOŚĆ I DEPRESJA.

30 4. FAZA UTRATY NADZIEI – ROZWÓD, POCZUCIE BEZNADZIEJNOŚCI, MYŚLI I PRÓBY SAMOBÓJCZE. ZOSTAJĄ WÓWCZAS 4 WYJŚCIA: -UCIECZKA W UZALEŻNIENIE OD  ALKOHOLU LUB LEKÓW; -WIĘZIENIE; -ŚMIERĆ (Z RĘKI WIERZYCIELI LUB SAMOBÓJSTWO); -ZWRÓCENIE SIĘ PO POMOC.

31 Jedynym co pomoże uzależnionemu od hazardu człowiekowi to zaakceptowanie faktu, że jest w szponach postępującej choroby i pragnienie uzdrowienia.

32 Uzależnienie od seksu

33 Uzależnienie seksualne (seksoholizm) to jednostka chorobowa, obejmująca przymus zachowań, takich jak angażowanie się w zachowania o podłożu seksualnym, które mają destrukcyjne skutki dla życia społecznego i emocjonalnego, kompulsywna masturbacja, natręctwa seksualne, częsta zdrada, częste oglądanie pornografii.

34 Uzależnienie od kofeiny

35 Kofeina jest środkiem pobudzającym
Kofeina jest środkiem pobudzającym. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów, w tym napojów energetyzujących tzw. "energy drinków" a także do innych napojów, przede wszystkim gazowanych, takich jak Coca-Cola. Po dłuższym okresie regularnego przyjmowania kofeiny występuje zjawisko tachyfilaksji (zwanej potocznie zjawiskiem tolerancji), czyli stopniowego osłabienia odpowiedzi biologicznej ustroju.

36 Pod koniec mam nadzieję, że przekonałeś się,
iż uzależnienia nie są dobre i powodują dużo szkód.

37 Źródła: www.wikipedia.pl www.hazardziści.org

38 _______ __ __________ ___________


Pobierz ppt "CZYLI KILKA SŁÓW O UZALEŻNIENIACH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google