Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia z zegarkiem w ręku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia z zegarkiem w ręku"— Zapis prezentacji:

1 Historia z zegarkiem w ręku

2 Zegar słoneczny (gnomon) – zegar , określający czas na podstawie pozycji słońca, przez wskazanie kierunku z którego pada światło. Jest on znany od starożytności. Istnieją także zegary przenośne (kieszonkowe) mierzące wysokość słońca nad horyzontem. W Egipcie, gdzie Słońce było bogiem, owe „smugi cienia” -cień, uważano za wskazania samego boga. Podziały czasu, jakich używali egipscy astronomowie, odpowiadały dwunastu momentom. Ślady podziału dnia znajdujemy do dziś w językach słowiańskich, w tym w języku polskim: poranek, przedpołudnie, popołudnie, przedwieczerze, wieczór.

3 Zegar wodny - najdawniejszą prymitywną postacią był dzban z otworem w dnie. Wypłynięcie z dzbana odmierzonej ilości wody oznaczało, że minął określony czas. Najstarsze świadectwo posługiwania się zegarem wodnym pochodzi z Egiptu z XVI wieku p.n.e., a najdawniejszy zachowany taki zegar – także z tego kraju z około 1400 r. p.n.e.. W III wieku p.n.e. grecki mechanik wynalazca, Ktesibios z Aleksandrii, skonstruował udoskonalony zegar wodny, w którym dzięki pomysłowemu układowi trzech naczyń oraz zastosowaniu samoczynnego regulatora przepływu wody, uzyskał stałą, równomierną prędkość jej przepływu. Wyposażył nadto swój zegar w wizualną i dźwiękową sygnalizację upływu godzin. Dzięki zegarom wodnym ludzie nie byli już zdani wyłącznie na obserwację Słońca, uniezależnili się od warunków atmosferycznych i mieli możliwość pomiaru czasu także w godzinach nocnych. Stworzyło to wreszcie realne możliwości równomiernego podziału czasu, a tym samym jego prawidłowego wskazywania.

4 Zegar piaskowy - w średniowiecznej Europie zaczęto stosować klepsydry piaskowe. Miały one bardzo prostą konstrukcję i nie wymagały wiedzy matematycznej, ani astronomicznej. Stosowano je w kościołach i katedrach. Później kilka klepsydr łączono w jeden zegar, każda z nich wskazywała inny okres czasu. Zaczęto zaopatrywać klepsydry w podziałki minutowe i sporządzać zegary piaskowe o krótszym upływie czasu. W roku 1660 wynaleziono tzw. mechaniczną klepsydrę piaskową, która odwracała się samoczynnie gdy tylko dolna jej część została zapełniona.

5 Krótka historia ‘”zegarka”
Ok – wynaleziono zegar z napędem sprężynowym Ok – zastosowano wskazówkę minutową Ok – zastosowano wskazówkę sekundową Ok – zastosowano w zegarze kukułkę 1756 – zbudowano zegarek kieszonkowy z naciągiem automatycznym 1824 – w Genewie powstała pierwsza szkoła zegarmistrzostwa 1842 – powstały pierwsze zegarki nakręcane koronką 1843 – zbudowano pierwszy stoper 1905 – po raz pierwszy nadano radiowy sygnał czasu 1919 – rozpoczęto seryjną produkcję zegarków naręcznych 1923 – opatentowano naręczny zegarek z naciągiem automatycznym 1929 – W. A. Marrison zgłosił patent na generator (zegar) kwarcowy 1949 – zbudowano tzw. zegar atomowy (maser amoniakalny) 1956 – przyjęto definicję jednostki czasu – sekundy jako części roku zwrotnikowego (tzw. czas efemerydalny) 1967 – przyjęto nową definicję jednostki czasu – sekundy opartą na wzorcu cezowym (tzw. czas atomowy) 1973 – uruchomiono produkcję zegarków kwarcowych z ciekłokrystalicznym urządzeniem wskazującym

6 W roku 1511 młody niemiecki ślusarz Peter Henlein skonstruował pierwszy przenośny zegar. Czasomierz ten zainspirował rzemieślników w całej Europie, szczególnie w Genewie. Zegarmistrzostwo wkrótce stało się jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu szwajcarskiego .Sto lat od roku to złoty wiek zegarmistrzostwa. Pierwszy zegarek trafił w ręce kobiety, powstał w 1810 roku. Od tamtego czasu zegarki dumnie zdobią nadgarstki kobiece.

7 Rewolucja elektroniczna - pierwszy w historii zegar elektroniczny został skonstruowany w roku 1929 przez W. A. Morrisona. Miał rozmiary niewielkiego pokoju. Pierwszy elektryczny zegarek na rękę w 1969 firma Seiko uruchomiła produkcję pierwszego na świecie kwarcowego zegarka na rękę o wartości handlowej. Nosił nazwę Astron. Zegar kwarcowy - we wczesnych latach 20-tych, naukowiec W. G. Cady* odkrył, ze kryształy kwarcu mogą wibrować ze stałą  prędkością po umieszczeniu w polu elektrycznym. Co więcej, Cady stwierdził, ze wibracje te mogą być kontrolowane przez przycięcie kwarcu w odpowiedni sposób . Bazując na pracach Cady'ego, Warren Marrison z Laboratoriow Bella zastosował wibrujący kryształ kwarcu do zegara, który był bardziej precyzyjny od wszystkich mechanicznych czasomierzy.

8 Ciekawostki!!! *Jan Paweł II był pierwszym papieżem noszącym zegarek na rękę. *Najdroższy zegarek świata sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za 11 milionów dolarów. Jest to absolutny rekord w branży. *30 października jest najdłuższy dzień w ciągu całego roku, trwa on 25 godzin. Nominalnie, czas powinien zostać przestawiony z godziny trzeciej na drugą. Zmiany tej dokonuje się w 70 krajach na całym świecie, w tym w prawie wszystkich krajach Europy (za wyjątkiem Islandii). Co ciekawe, z krajów opierających się na przemyśle wysokiej technologii, tylko Japonia takiej zmiany czasowej nie dokonuje. *5 października 2000 roku został wylansowany przez firmę Patek Philippe najbardziej skomplikowany zegarek kieszonkowy na świecie. Nosi nazwę Star Caliber Złożony jest z 1118 elementów. Jeśli ten model mialby stworzyć tylko jeden człowiek potrzebowałby na realizację tego dzieła aż 18 lat. * Jedną z pierwszych szwajcarskich fabryk zegarków założyli w roku 1839 roku dwaj Polacy: Antoni Patek oraz Franciszek Czapek. Emigranci po upadku Powstania Listopadowego znaleźli się w Genewie i tam właśnie utworzyli manufakturę wytwarzającą zegarki.

9 Wykonali uczniowie koła matematycznego pod kierunkiem - Moniki Madaj
Wykonali uczniowie koła matematycznego pod kierunkiem - Moniki Madaj. Wiktor Bocian, Paweł Sieradzki, Maciej Nocuń, Zuzanna Kochanek, Sonia Pyziak, Julia Sobaczewska, Patrycja Witek, Jakub Kwiatkowski !!!


Pobierz ppt "Historia z zegarkiem w ręku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google