Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Język Serca (Nonviolent Comunication) jako filozofia wspierania rozwoju ucznia oraz budowania współpracy w szkole Jerzy Rządzki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Język Serca (Nonviolent Comunication) jako filozofia wspierania rozwoju ucznia oraz budowania współpracy w szkole Jerzy Rządzki."— Zapis prezentacji:

1 Język Serca (Nonviolent Comunication) jako filozofia wspierania rozwoju ucznia oraz budowania współpracy w szkole Jerzy Rządzki

2 Idź na swoje miejsce, uspokój się, połóż torbę, usiądź w ławce, wyjmij książki i zeszyt, nic nie mów, zrób zadanie i sprawdź je. Co powiedziała Pani?

3 Idź n a s w o j e m i e j s c e , u s p o k ó j s i ę , p o ł ó ż t o r b ę , usiądź
w ł a w ce, w y j m i j k s i ą ż k i i z e s z y t , nic nie m ó w , zrób z a d a n i e i s p r a w d ź j e. Co usłyszał uczeń?

4 powinności oceny Wyniki.. efekty. oczekiwania.. Podstawa programowa Systemy kar i nagród testy

5 Nie mogę zapobiec wojnom które toczą się na świecie,
ale mogę zapobiec wojnie, która toczy się w moim sercu Marshall Rosenberg Nie mogę zapobiec wojnom które toczą się na świecie, ale mogę zapobiec wojnie, która toczy się w moim sercu Marshall Rosenberg 5

6 ? !?! Co Pani robi? Za co Pani płacą?

7 DWA SZAKALE SZAKAL DO WEWNĄTRZ SZAKAL NA ZEWNĄTRZ
- No tak… Smarkacz ma rację… Jestem do niczego… SZAKAL NA ZEWNĄTRZ Jak Ty się do mnie odzywasz? Co to za język? Matka Cię nie nauczyła szacunku dla starszych?

8 DWIE ŻYRAFY ŻYRAFA wsłuchana w siebie ŻYRAFA wsłuchana w ucznia
Kiedy mówisz do mnie w taki sposób jestem zaskoczona i zła, bo chciałabym zaufania i zrozumienia… Chciałabym też zrozumieć o co Ci chodzi… ŻYRAFA wsłuchana w ucznia Czy kiedy zobaczyłeś, że nie reaguję na zachowanie kolegów poczułeś złość, bo chciałbyś żebym pomagała w takich sytuacjach?

9 Nasze doświadczenia z szakalem i żyrafą?

10 BARIERY KOMUNIKACYJNE
Oceny Wypieranie odpowiedzialności Skupienie na strategiach Porównania Powinności Jesteś leniwy i nie chce Ci się uczyć Widzę, że nie masz w zeszycie pracy domowej Zawiodłeś mnie Zrób zadanie Czuję rozczarowanie, jest mi smutno… Chciałbym razem z Tobą cieszyć się wolnym czasem… albo Czego potrzebujesz, żeby skończyć zadanie? Marek ma lepsze oceny od Ciebie Czy martwisz się tymi ocenami? Musisz się lepiej uczyć… Chciałbym żebyś to umiał lub Trudno Ci wybrać uczenie się, kiedy koledzy idą grać w piłkę… ?

11 CZTERY KROKI POROZUMIENIA BEZ PRZEMOCY
OBSERWACJA UCZUCIE POTRZEBA PROŚBA Kiedy przychodzisz 5 minut po dzwonku… jestem zły i rozczarowany… bo chciałbym móc ufać, że potrafimy dotrzymywać naszych umów… powiedz mi proszę, co się wydarzyło?

12 POTRZEBY WSZYSTKICH LUDZI
Wolności wyboru marzeń, celów, wartości i sposobów ich realizacji Narodzin nowego życia i spełniania marzeń oraz opłakiwania porażek utraty marzeń i osób Powietrza, pożywienia, ruchu, odpoczynku, ekspresji seksualnej, dotyku, ochrony przed śmiercionośnymi formami życia (wirusy, drapieżniki, bakterie, ludzie) Autentyzmu, godności osobistej, twórczości, sensu Piękna, natchnienia, ładu, pokoju, harmonii SWOBODY ŚWIĘTOWANIA ODNOWY FIZYCZNEJ ZABAWY INTEGRALNOŚCI WSPÓLNOTY DUCHOWEJ WSPÓŁZALEŻNOŚCI Akceptacji Bliskości Wyrozumiałości Bezpieczeństwa uczuciowego Uczciwości (tej, która jest dla nas źródłem siły, bo pozwala nam czerpać naukę z naszych własnych ograniczeń) Otuchy Wsparcia Zrozumienia Ciepła Uznania Wspólnoty Wnoszenia własnego wkładu w bogactwo życia (Realizowania się w dawaniu tego, co życiu sprzyja) Empatii Miłości Szacunku Zaufania Działania wychowawcze podejmowane w szkole lub placówce są spójne i adekwatne do potrzeb uczniów. WSPÓŁZALEŻNOŚCI

13 Obserwacja Uczucie Potrzeba Prośba
Empatia dla innych O Tobie: Czy kiedy widzisz… to czujesz… bo potrzebujesz… i chcesz prosić… O mnie: Kiedy widzę… to czuję… bo potrzebuję… Proszę… Empatia dla siebie Obserwacja Uczucie Potrzeba Prośba Moje szakale Moje obserwacje Moje uczucia Moje potrzeby Moje prośby Uczciwie wyrażam siebie

14 photo by Benh LIEU SONG

15 Bo jaka moja potrzeba nie jest zaspokojona?
TRUDNE ZACHOWANIE / KOMUNIKAT – mowa wewnętrzna Uczeń / Rodzic / Nauczyciel (koleżanka) Co ON zobaczył/usłyszał? Co poczuł w związku z tym? Bo jaka jego potrzeba nie była zaspokojona? Co pomogłoby mu zaspokoić tę potrzebę? Empatia dla kogoś Empatia dla siebie Co On/Ona mówi (robi) ? Co czuję w związku z tym? Bo jaka moja potrzeba nie jest zaspokojona? Co pomogłoby mi zaspokoić tę potrzebę?

16 EMPATIA pierwszej pomocy POTRZEBY STRATEGIE
KONTRAKT EMPATIA pierwszej pomocy POTRZEBY STRATEGIE A jak to jest dla Ciebie? Co się dzieje i czego potrzebujesz? Powiedz , proszę, co od niego usłyszałaś…? Jak myślisz co można zrobić (żeby zaspokoić Wasze potrzeby)? Czy to o to chodzi? Czy to o to chodzi? Powiedz co od niej usłyszałeś…? Powiedz w czym rzecz… Co się dzieje…? Czego potrzebujesz…?

17 wdzięczność Co zrobiła ta osoba… Co czułeś w tamtej chwili…
Co czujesz teraz, gdy o tym myślisz… Jakie to zaspokaja Twoje potrzeby…

18 ORGANIZACJE OPARTE NA DOMINACJI ORGANIZACJE WZBOGACAJĄCE ŻYCIE
CEL: dowieść, kto ma rację zrobić to, czego chcemy, co zadane, co zaplanowaliśmy słuchać autorytetów uczynić życie piękniejszym zaspokoić potrzeby wszystkich być w kontakcie z sobą samym i z innymi MOTYWACJA: kary i nagrody poczucie winy, strach przymus, obowiązek, powinność wkład w dobro innych swobodne przyjmowanie od innych OCENA: osądy moralne co zaspokaja potrzeby ludzi, a co ich nie zaspokaja co uczyniłoby życie wspanialszym dla mnie i dla ciebie

19


Pobierz ppt "Język Serca (Nonviolent Comunication) jako filozofia wspierania rozwoju ucznia oraz budowania współpracy w szkole Jerzy Rządzki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google