Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODRÓŻ DO RZYMU CZĘŚĆ I LOTNISKO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODRÓŻ DO RZYMU CZĘŚĆ I LOTNISKO."— Zapis prezentacji:

1 PODRÓŻ DO RZYMU CZĘŚĆ I LOTNISKO

2 Wyjazd z Tarnowa.

3 Przyjazd na dworzec PKP w Krakowie
„Przesiadka” z pociągu osobowego do specjalnego szynobusu, który kursuje na trasie Dworzec Główny – Lotnisko w Balicach.

4 Przejazd na lotnisko. 26 maja 2006 r. otwarto połączenie kolejowe między dworcem Kraków Główny a Portem Lotniczym Kraków-Balice (pierwsze w kraju połączenie kolejowe lotniska z centrum miasta).

5 Lotnisko im. Jana Pawła II w Balicach z „lotu ptaka”.

6 Lotnisko im. Jana Pawła II w Balicach.
MPL – Międzynarodowy Port Lotniczy

7 Historia lotniska. Początki cywilnej działalności lotniska Kraków-Balice sięgają 1964r. 28 lutego 1964 r. władze wojskowe udostępniają na potrzeby ludności cywilnej około 10 ha terenu oraz prawo do korzystania z urządzeń lotniska w Balicach. Następnego dnia ląduje w Balicach pierwszy rejsowy samolot PLL LOT.

8 Kilka ciekawostek. 30 listopada 1995 r. następuje nadanie Portowi Lotniczemu Kraków - Balice imienia Jana Pawła II. 27 lutego 2002 r. - uruchomiony zostaje, w strefie odlotów międzynarodowych, sklep wolnocłowy "Baltona". 16 i 19 sierpnia 2002 r. - uroczystości powitania i pożegnania Papieża Jana Pawła II odbywającego pielgrzymkę do Ojczyzny. 1 lutego 2005 r. Centralwings rozpoczęły regularne loty z Balic. 28 maja 2006 r. uroczyste zakończenie pierwszej pielgrzymki oraz pożegnanie Papieża Benedykta XVI. 21 lipca 2007 r. do użytku oddany został nowy moduł terminalu miedzynarodowego T1, dostosowany do obsługi pasażerów w ruchu Schengen.

9 Terminal międzynarodowy T1.
Terminal lotniczy - wydzielona część portu lotniczego obsługująca przyloty i wyloty pasażerów.

10 Terminal międzynarodowy T1.
Budynek międzynarodowego terminalu pasażerskiego jest w pełni klimatyzowany i przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Cały terminal pasażerski jest chroniony m.in. systemem telewizji przemysłowej, elektronicznym systemem dostępu oraz systemem p. pożarowym. Terminal międzynarodowy dostosowany jest do obsługi pasażerskiej w ruchu Schengen i Non-Schengen.

11 Po przybyciu na lotnisko - rejestracja:
Należy zgłosić się do stanowiska oznaczonego logo Centralwings i numerem lotu. Należy okazać paszport lub dowód osobisty oraz numer rezerwacji, który jest elektroniczną formą biletu. Cały proces rozpoczyna się 2 godziny przed odlotem i musi skończyć się na 35 minut przed wylotem.

12 Stanowisko odprawy biletowo – bagażowej.
Następnie udajemy się na stanowisko odprawy biletowo - bagażowej

13 Stanowisko odprawy biletowo – bagażowej.

14 W czasie odprawy biletowo – bagażowej:
1. Torba podróżna jest ważona 2. Torba podróżna jest zabierana na pokład samolotu 3. Dostajemy tzw. kartę pokładową - papierowy dokument zezwalający na wejście na pokład, w którym jest oznaczony: - numer bramki (gate), do której powinien zgłosić się pasażer, - numer miejsca w samolocie, - klasa podróży.

15 Pakowanie bagaży do samolotu.

16 Kontrola celna. Po rejestracji (check-in) każdy pasażer przechodzi do stanowiska odprawy celnej.

17 Kontrola celna.

18 W trakcie kontroli celnej należy:
zdjąć swoje nakrycie wierzchnie (płaszcza, kurtki) - zostaną one oddzielnie prześwietlone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego, podczas gdy pasażer będzie kontrolowany przy zastosowaniu bramki magnetycznej do wykrywania metali; wyjąć przenośny komputer i inne większe urządzenia elektryczne z bagażu podręcznego - zostaną one oddzielnie prześwietlone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego.

19 Po odprawie celnej: Czas na zakupy w sklepach wolnocłowych.
Przygotowania do wejścia na pokład samolotu.

20 Autobus.

21 Bagaż. Bagaż rejestrowany: oddawany przy odprawie bagażowo – biletowej. Bagaż podręczny zabierany na pokład samolotu. Uwaga: bagaż powinien być podpisany (imię, nazwisko, adres).

22 W podróż pasażer może bezpłatnie zabrać ze sobą:
25 kg bagażu (20 kg bagażu rejestrowanego oraz 5 kg bagażu podręcznego) Bezpłatnie można przewozić przedmioty osobistego użytku, takie jak: mała torebka damska, płaszcz, parasol lub laska, aparat fotograficzny, kamera video, lornetka, komputer przenośny, etc.

23 Dokumenty. ważny paszport lub dowód osobisty.

24 Pieniądze. W podróży zawsze dobrze jest mieć trochę drobnych pieniędzy (w tym monet), w walucie kraju, który jest celem. "Miedziaki" mogą się przydać np. na lotnisku (do wypożyczenia wózka) lub do automatu z kawą.

25 Przewóz waluty. Istnieje obowiązek zgłoszenia przez osoby wjeżdżające lub wyjeżdżające na/z terytorium Unii Europejskiej środków pieniężnych w kwocie równej EUR lub wyższej.

26 Inne. Warto również zapakować do swojego bagażu podręcznego rozmówki lub minisłowniczek. Oraz środki higieny, kosmetyki i lekarstwa. Warto więc, jeszcze przed zamknięciem plecaka, sprawdzić, czy czegoś nie brakuje.

27 Lista przedmiotów zabronionych:
wszystkie rodzaje broni palnej, materiały wybuchowe, np. petardy, sztuczne ognie materiały stałe i ciekłe, np. spirytus, gaz do zapalniczek, rozpuszczalniki, farby, zapałki, materiały radioaktywne gazy sprężone, np. areozole z palną zawartością, substancje trujące, np. pestycydy, substancje powodujące korozję

28 Nie wolno przewozić:

29 Zwierzęta i rośliny chronione Konwencją Genewską; nie wolno przewozić:
małp, papug, ptaków drapieżnych, żółwi lądowych i morskich, węży i jaszczurek, kaktusów, storczyków, roślin owadożernych skór: kotów drapieżnych, niedźwiedzi, małp, wilków i zebr, wyrobów z kości słoniowej lub ze skór węży, krokodyli i jaszczurek oraz skorup żółwi, produktów medycyny chińskiej zawierających piżmo, rogi nosorożców kości tygrysów lub wyciągi z woreczków żółciowych niedźwiedzi, kawioru ryb jesiotrowatych, muszli i koralowców, wypreparowanych motyli.

30 Nie wolno przewozić:

31 PODRÓŻ DO RZYMU. CZĘŚĆ II LOT SAMOLOTEM

32 Samolot pasażerski. Pierwszym samolotem pasażerskim był Rosyjski Sikorsky Ilya Muromets. Był to luksusowy samolot pasażerski z pojedynczym salonem pasażerskim, wygodnymi krzesłami, łazienką, poczekalnią oraz sypialnią. Posiadał ogrzewanie i elektryczne oświetlenie. Pierwszy jego pokazowy lot z 16 pasażerami na pokładzie odbył się 25 lutego 1914.

33 Samolot pasażerski. Drugim samolotem był Ford Trimotor "The Tin Goose" (Cynowa Gęś). Wyprodukowany w 1925 r. Przewoził 8 pasażerów. Posiadał 3 silniki: dwa na skrzydłach, jeden na dziobie.

34 Samolot Centralwings.

35 Płyta postojowa. Około 300 m od progu pasa startowego, na przeciwko budynków terminali pasażerskiego i cargo zlokalizowana jest płyta postojowa dla samolotów. Jednocześnie może na niej parkować 17 samolotów średniej wielkości

36 Droga startowa. W Krakowie istnieje jedna utwardzona droga startowa o długości 2550 m. i szerokości 60 m. Równoległy awaryjny pas startowy o nawierzchni trawiastej położony jest po północnej stronie drogi startowej.

37 Droga kołowania. Po południowej stronie drogi startowej przebiega równoległa droga do kołowania (pas wytyczony na powierzchni lotniska, pozwalający samolotom lub śmigłowcom na toczenie się pomiędzy hangarem, drogą startową, terminalem).

38 Bezpieczeństwo. Transport lotniczy to najszybszy i najbezpieczniejszy sposobem podróżowania. Start samolotu odbywa się po dokładnym sprawdzeniu samolotu oraz dopuszczeniu go do lotu. Kontrola samolotu następuje na kilka minut przed planowaną godziną odlotu. Samoloty to mocne i wytrzymałe urządzenia; Zastosowane są podwójne a nawet potrójne zabezpieczenia urządzeń, tak aby w przypadku uszkodzenia jednego z urządzeń, urządzenie bliźniacze przejęło jego funkcje eliminując zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu.

39 W samolocie …

40 Kabina pilotów.

41 Klasy w samolocie. first class (pierwsza klasa) - najdroższa klasa w samolocie, w której znajdują się wygodniejsze miejsca i wiele innych udogodnień. Posiłki i napoje serwowane w tej klasie są lepszej jakości i podawane w większych ilościach economy class (klasa turystyczna) - oferuje z reguły niski standard siedzeń (z ograniczonym oparciem na nogi) i dodatków. Pasażerowie jednak często decydują się na tę klasę ze względu na niską cenę.

42 Miejsca w samolocie. Numer miejsca w samolocie podany jest na karcie pokładowej. Bagaż podręczny należy umieścić w specjalnym schowku nad siedzeniami.

43 Na pokładzie samolotu należy:
wysłuchać instrukcji bezpieczeństwa oraz przeczytać kartę bezpieczeństwa; trzymać pasy bezpieczeństwa nisko na biodrach, zapięte podczas trwania całego lotu; wyłączyć telefony komórkowe oraz wszelkie inne urządzenia elektryczne podczas trwania lotu.

44 Start samolotu. Podczas podróży samolotem ciśnienie powietrza zmienia się, najczęściej podczas startowania i lądowania, powodując bóle uszu.

45 Bóle uszu. W razie bólu uszu można spróbować następujących metod: - ziewać lub przełykać; - żuć gumę; - zatkać nos i spróbować łagodnie wydmuchać powietrze przez nos.

46 Informacje pokładowe dla pasażerów:
W trakcie każdego lotu kapitan oraz personel pokładowy przekazują pełne informacje dotyczące rejsu - trasy oraz czasu lotu, warunków atmosferycznych na trasie i w porcie docelowym. Wszystkie komunikaty wygłaszane są w dwóch językach: polskim i angielskim oraz w języku kraju docelowego.

47 W trakcie lotu

48 Turbulencje. Nie ma powodów, aby obawiać się turbulencji. Nawet silne turbulencje są zjawiskiem normalnym, występują na skutek wiania wiatrów i są łatwe do przewidzenia.

49 Wilgotność. Względna wilgotność w samolocie wynosi około 20%, jest stosunkowo niska i może powodować uczucie suchości w ustach, nosie, oczach. Aby złagodzić dyskomfort należy: korzystać z okularów zamiast szkieł kontaktowych, pić dużo napojów przed i podczas trwania lotu używać kremów nawilżających skórę.

50 Palenie papierosów. Podczas lotów obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów. Radzimy osobom palącym żuć gumę, korzystać z plastrów nikotynowych lub z łagodnych środków uspakajających, aby zmniejszyć niedogodności.

51 Powietrze na pokładzie.
Powietrze w kabinie samolotu jest wymieniane z powietrzem zewnętrznym. Powietrze jest także filtrowane. Ten system wentylacji jest dużo wydajniejszy niż w jakimkolwiek budynku, a zainstalowane filtry powietrza wyłapują wszelkie bakterie oraz większość wirusów.

52 Lądowanie

53 Lotnisko Fiumicino.

54 Lotnisko Fiumicino.

55 Informacje pochodzą z:


Pobierz ppt "PODRÓŻ DO RZYMU CZĘŚĆ I LOTNISKO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google