Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha”"— Zapis prezentacji:

1 „Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha”
Cyceron Przyjaźń

2

3 Przyjaźń - według Arystotelesa, jedna z cnót.
Filozof ten twierdzi także, że istnieje kilka rodzajów przyjaźni: idealna (teleia philia, będąca wartością samą w sobie), oraz takie, z których każda ma spełniać pewien cel (przyjemność lub użyteczność). Termin ten używany jest dziś w celu opisania relacji między osobami, które się wzajemnie wspierają i współpracują ze sobą. Cechuje się z reguły solidarnością, lojalnością i afektem.

4 Przyjaźń, zwana także miłością braterską, stanowi bardzo ważny
rodzaj więzi miedzy ludźmi, opartej na poczuciu bliskości, akceptacji, podziwu, sympatii i wzajemnej chęci pomagania . Przyjaźń jest nam niezbędna do szczęścia, bo zaspokaja bardzo ważne potrzeby: bezpieczeństwa, kontaktu z innymi ludźmi, uznania i podziwu. Czując się komuś potrzebni, czujemy się zarazem ważni, wartościowi, pewniejsi siebie. Przyjaźnienie się z kimś może być zatem jedną z dróg wychodzenia z nieśmiałości.

5 Dzięki temu, że przyjaciele są w pewnych sprawach do siebie podobni, mogą utwierdzać się wzajemnie w poczuciu słuszności, co jest oczywiście stanem przyjemnym i niecierpliwie oczekiwanym (zbyt duże podobieństwo jednak może prowadzić do nudy). Dzięki temu, że przyjaciele są różni, mogą się wzajemnie uzupełniać i wzbogacać, wprowadzając w świat odmiennych odczuć, refleksji i umiejętności.

6 Wyrazem przyjaźni jest powierzanie wstydliwych i bolesnych tajemnic, podobne odczuwanie, satysfakcjonujące spędzanie razem czasu i wspólna aktywność, zwierzanie się zarówno z porażek, jak i sukcesów. Tylko dojrzały emocjonalnie przyjaciel, bez przymusu porównywania się z innymi i o wysokiej samoocenie, będzie naprawdę cieszyć z twoich sukcesów. Sprawdzianem autentyzmu i siły przyjaźni są sytuacje kryzysowe, czyli bardzo trudne do zniesienia, które najlepiej demaskują powierzchniowość uczuć.

7 Przyjaźń jest zbyt cenna, aby o nią nie dbać
Przyjaźń jest zbyt cenna, aby o nią nie dbać. Tymczasem rozpad przyjaźni może być spowodowany nie tylko brakiem wzajemności, na którą nie mamy wpływu, ale także zachowaniami, którymi świadomi lub niechcący odsuwamy od siebie przyjaciela. Są to: Próby dominowania Ustawiczne oczekiwanie opieki Krytykowanie zbyt częste lub nieumiejętne w formie Brak tolerancji Brak delikatności Brak umiejętności słuchania Niedojrzałe reagowanie na złość przyjaciela Destrukcyjne sposoby złoszczenia się

8 W różnych etapach życia podchodzimy inaczej do przyjaźni
W różnych etapach życia podchodzimy inaczej do przyjaźni. Do szóstego roku życia przyjacielem nazywa się partnera w zabawie. Etap ten charakteryzuje się egocentryczna koncentracja na własnych potrzebach. Przez kolejne 2 lata uczymy, się czym jest troska o przyjaciela, a przez następne 3 decydująca jest wspólnota zainteresowań. W wieku dorastania kładzie się naciska na bezwzględna lojalność, szczerość i otwartość.

9 Występuje jeszcze jeden podział przyjaźni
Występuje jeszcze jeden podział przyjaźni. Dziewczęta przyjaźnią się na ogół w inny sposób niż chłopcy. Rozmawiają, bo chcą zostać zrozumiane i wysłuchane, nie wstydzą się słabości, chętnie obejmują się i całują. Chłopcy rzadko pozwalają sobie na dotyk i spontaniczne okazywanie uczuć, skupiają się raczej na wspólnej nauce, pracy, sporcie czy rozrywkach, niż na zwierzeniach.

10 Przepis na przyjaźń ;] Składniki: Sposób przyrządzania:
Miarka wspólnych zainteresowań Całe opakowanie życzliwości Szklanka zachęty zmieszanej ze wsparciem Łyżka zrozumienia Trochę kompromisu Sztuka przebaczania Szczerość rozpuszczona w godzinach wspólnych rozmów Szczypta małych niespodzianek Komplementy (nie przesolić :o)) Sposób przyrządzania: Wszystko wymieszać i zaprawić gorącą wiarą w Boga Przelać do czystego serca Piec w atmosferze miłości i zrozumienia UWAGA! Nie podawać z egoizmem…;]

11 Cytaty: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać” „Trzeba wielu lat by znaleźć przyjaciela, wystarczy chwila by go stracić” „Kiedy odchodzi przyjaciel, coś we mnie umiera” „Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela” „Prawdziwa przyjaźń istnieje wtedy, gdy człowiek nie ma nic, bo wówczas przyjaźń jest jego największym skarbem” „Przyjaciel - ktoś, przed kim można głośno myśleć” „Miłość to dwie dusze w jednym ciele, przyjaźń - to jedna dusza w dwóch ciałach”

12 Miłość i przyjaźń są to uczucia najpiękniejsze...
I to właśnie dla tych uczuć warto żyć, wiedząc że znaczymy dla kogoś coś więcej... Miłość to najpiękniejsza muzyka ponieważ jest grana przez nasze serca... Korzystaj z każdej chwili, którą obdarza Cię życie... Życie jest ograniczone, ale miłość niewyczerpana... Amor omnibus idem miłość dla wszystkich jednaka.

13 Wszystkie drogi prowadza do ludzi…

14 Katarzyna Szczygioł i Angelika Rataj Na podstawie:
Lekcje przygotowały: Katarzyna Szczygioł i Angelika Rataj Na podstawie: Książki: „Oswoić nieśmiałość” - Hanna Hamer Strony internetowej: Oraz własnej wiedzy…;]

15 Dziękujemy ;]


Pobierz ppt "„Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google