Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lekcja 6 Edukacja Zdrowotna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lekcja 6 Edukacja Zdrowotna"— Zapis prezentacji:

1 Lekcja 6 Edukacja Zdrowotna
Przyczyny i skutki otyłości oraz nieuzasadnionego odchudzania się i używania sterydów Lekcja 6 Edukacja Zdrowotna

2 Otyłość Otyłość jest problemem, z którym boryka się ogromna ilość ludzi na świecie. Liczebność osób otyłych zwiększa się z roku na rok w bardzo dużym tempie. Problem pogłębia to, że często osoby te nawet nie zdają sobie sprawy jakie niebezpieczeństwa niesie zwiększona waga ciała.

3 Przyczyny otyłości Otyłość jest chorobom przewlekłą powodowaną składaniem się nadmiernej ilości energii (pustych kalorii) w tkance tłuszczowej.Czyli np.Nadmiernym spożywaniem pokarmów Otyłość może być również spowodowana chorobami lub lekami np. Sterydami.

4 Może wywołać choroby Choroby i objawy związane z otyłością:
zespół metaboliczny cukrzyca typu 2 choroby układu ruchu nadciśnienie tętnicze zawał serca i mózgu wylew zatorowość zwyrodnienia kręgosłupa choroby nerek miażdżyca kamica żółciowa większe tendencje do nowotworów rozstępy

5 główną przyczyną otyłości
Fast Foody główną przyczyną otyłości Autorka i blogerka Joann Brusco postanowiła przeprowadzić niezwykły eksperyment. 3 marca 2009 roku kupiła Happy Meal w McDonalds i umieściła go w szafce nad biurkiem w swoim domu w Colorado. Następnie przez rok dokumentowała na blogu co się dzieje z jedzeniem. "Kupiłam Happy Meal, nie żeby je zjeść, ale żeby je obserwować. Przez kilka dni pięknie pachniało. Wąchałam te pyszne frytki za każdym razem, jak wchodziłam do biura. Po tygodniu zapach był już z trudem wyczuwalny. Mój mąż bał się, że kiedy zacznie pleśnieć, w naszym domu będzie straszny smród. Bał się też, że jedzenie przyciągnie mrówki i myszy" - wspominała początki swojego eksperymentu Brusco. Obawy jej męża się nie potwierdziły. Każda inna potrawa po roku stałaby się śmierdzącą, spleśniałą breją, ale nie jedzenie z McDonalds. Happy Meal po roku trzymania w szafce wygląda niemal identycznie. W Colorado jest bardzo suchy klimat. Bułka, kotlet i frytki trochę wyschły, ale to jedyne oznaki czasu. "Wiele razy miałam otwarte okno, ale muchy i inne insekty po prostu ignorowały Happy Meal. Co wam to mówi?" - pyta retorycznie blogerka - "Jedzenie powinno pleśnieć, gnić i śmierdzieć. Fakt, że nie spleśniało, pokazuje jak szkodliwe jest dla naszych dzieci. Jedzenie jest rozkładane na podstawowe elementy w naszym ciele, które dają nam energię. Dzieci mają zdrowe ciało jeśli jedzą zdrowe jedzenie" - pisze Brusco.

6 Kaloryczność Fast Food’ów
Cheeseburger 324 kcal Frytki kcal Cola kcal Przeciętny zestaw ma w sobie ok.826kcal. Jest to prawie połowa dziennej dawki spożycia energi (kalorii)

7 Odchudzanie Odchudzanie jest procesem, który polega na zmniejszaniu wagi, do takiej która jest dla danej osoby zadowalająca. Proces ten, w ujęciu biologicznym, zmierza do poprawy trawienia, spalaniu tkanki tłuszczowej i tworzeniu mięśniowej, zmniejszenia zapotrzebowania na pokarmy, a w efekcie ogólnej zmianie odżywiania. W ujęciu psychologicznym wywołuje zadowolenie, podwyższenie własnej samooceny, poczucie atrakcyjności oraz wzrost wiary we własne możliwości; może przeciwdziałać stanom nadwagi i otyłości.

8 "Chorobliwe" odchudzanie
Wiele dziewczyn chce dążyć do doskonałości.Są szczupłe ale uważają się za grube.Chcą schudnąć jeszcze.Często zmuszają się do jedzenia a potem zwracają je powodując odruch wymiotny.Taki los spotyka m.in.. Modelki.Prowadzi to do Anoreksji i grozi trwałym urazem fizycznym i psychicznym,a nawet śmiercią.

9 Sport jest najlepszy Warto stosować diety odpowiednie dla naszego wieku.Najlepiej odżywiać się zdrowo.5 razy dziennie małe porcje a kolacja najpóźniej o 18.Dołączając do tego sport możemy uzyskać satysfakcje i szczupłą sylwetkę regularne ćwiczenia i posiłki to klucz do sukcesu

10 Sterydy Sterydy często są używane przez sportowców aby np. zwiększyć wydolność płuc.Mają też one zastosowanie w medycynie.Są stosowane przy chorobach typu astma,alergia albo są używane jako środki przeciw bólowe.Przy przedawkowaniu mogą mieć podobne skutki jak narkotyk,mogą uzależnić oraz wyniszczają organizm.


Pobierz ppt "Lekcja 6 Edukacja Zdrowotna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google