Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Twoje zdrowie w twoich rękach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Twoje zdrowie w twoich rękach"— Zapis prezentacji:

1 Twoje zdrowie w twoich rękach

2 Sposoby odżywiania, konsekwencje nieprawidłowego żywienia
Właściwe odżywianie warunkuje prawidłowy rozwój, wzrost, sprawność umysłową i fizyczną człowieka. Prawidłowy sposób odżywiania to dostarczanie organizmowi właściwego pożywienia, które: Pokrywa zapotrzebowanie na odżywcze składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jest dostarczane organizmowi w regularnym czasie z zachowaniem proporcji przygotowuje się w odpowiednich warunkach higienicznych zgodnie z sanitarnymi przepisami

3

4 Sposoby odżywiania, konsekwencje nieprawidłowego żywienia
Pożywienie potrzebne jest każdemu organizmowi w celu gromadzenia niezbędnej do życia energii, która wyzwalana jest w procesach przemian biochemicznych pokarmu. Energia potrzebna jest do utrzymywania stałej temperatury organizmu, do wykonywania wszelkich czynności i podtrzymania pracy narządów wewnętrznych zapewniając każdej komórce w organizmie stałą dawkę energii.

5 Zapominamy, że przyjmowanie pożywienia ma głównie na celu dostarczenie organizmowi niezbędnych produktów, więc bardzo często "nie jemy po to żeby żyć, lecz żyjemy po to aby jeść". Irracjonalność w żywieniu polega głównie na tym, że nie potrafimy odpowiednio dobrze zestawić, dobrać produktów. Badania dotyczące odżywiania się społeczeństwa mówią o braku w naszych dietach warzyw, nabiału, owoców, z kolei zbyt wiele jemy produktów zbożowych, ziemniaków, cukru oraz tłuszczu.

6

7 Jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jest otyłość, stanowi ona poważny problem w społeczeństwach zamieszkujących kraje zurbanizowane, rozwinięte ( Stany Zjednoczone), gdzie choruje na nią spory procent ludzi. Główną cechą tej choroby jest jakościowy, lub ilościowy nadmiar tłuszczowej tkanki. W przypadku tej choroby najistotniejszą przyczyną jest styl życia odbiegający od prawidłowego, powodujący przybieranie na wadze, tj. słaba aktywność fizyczna oraz nierozsądne jedzenie (dużo i często).

8

9 Otyłość skraca chorym życie, a także zwiększa podatność na inne choroby, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, kamice żółciowa, choroba wieńcowa, zawał serca lub nawet rak piersi, czy okrężnicy. Kości są także zagrożone; przy zwiększonej masie ciała kręgosłup jest bardziej obciążony, co pogarsza jego stan powodując bóle pleców.

10

11 Bardzo częste są przypadki samodzielnego pozbywania się otyłości poprzez stosowanie diety niskokalorycznej, lub przez zwiększoną aktywność fizyczną. W wielu przypadkach odpowiednia dieta polega na zmniejszaniu ilości kalorii pobieranych przez organizm do Jednym ze skutków otyłości jest miażdżyca, która jest spowodowana zbyt nadmiernym spożyciem tłuszczy, co z kolei prowadzi do odkładania się lipidów na ścianie tętnic. Lipidy te zmniejszają średnicę tętnic podwyższając ciśnienie, czy nawet blokują tętnicę całkowicie. W efekcie mamy do czynienia z zawałem serca, czy z udarem mózgu. W przypadku zawału serca blokuje się jedna z tętnic wieńcowych odpowiedzialna za dostarczenie niezbędnego dla serca tlenu i substancji odżywczych. W związku z tym następuje niedotlenienie serca a w następstwie martwicę mięśnia.

12

13 Przed zawałom serca można ustrzec się odżywiając się prawidłowo, nie paląc tytoniu, ograniczając picie alkoholu, a także ćwicząc regularnie. Udar mózgu podobnie jak zawał serca jest spowodowany zatknięciem tętnicy, w tym przypadku mózgowej, co prowadzi do martwicy tkanki mózgowej. W tym przypadku objawami są zwykle: utrata świadomości, czy porażenie lub nawet niedowład połowy ciała. Udar występuje zwykle nagle, lecz mimo to są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, nadwaga, nadmierne spożywanie alkoholu. Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem do którego także przyczynia się w dużym stopniu otyłość. Jego objawem jest wzrost ciśnienia przekraczający prawidłowe ( mm Hg.) do 200 mm Hg, lub czasem więcej.

14 Anoreksja to jadłowstręt wywołany strachem przed przytyciem, który jest silny, wręcz obsesyjny. W związku z tym chorzy intensywnie odchudzają się aż do zniszczenia organizmu. Bulimia zwana żarłocznością psychiczną nazywamy chorobę polegającą na niekontrolowanym objadaniu się dużą ilością pokarmu na raz. Najprawdopodobniej choroba ta ma u podstaw zaburzenia psychologiczne, podobnie jak w przypadku anoreksji nerwowej.

15

16 Kolejną patologią w żywieniu jest niedożywienie, które podzielić można na:
ilościowe- występujące w momencie kiedy wartość kaloryczna pożywienia nie jest wystarczająca w stosunku do zapotrzebowania dziennego organizmu. Często występuje w biednych krajach, gdzie bardzo trudno o pożywienie. jakościowe- występuje w momencie kiedy w pokarmie brakuje odpowiednich składników potrzebnych organizmowi. To niedożywienie powodowane jest często błędami w prawidłowym żywieniu się.

17

18 Anemia jest chorobą objawiającą się zmniejszaniem ilości czerwonych krwinek oraz hemoglobiny. Chorzy cierpiący na niedokrwistość są zwykle bardzo słabi, ograniczeni w wykonywaniu pracy, są bardzo bladzi, mają łatwo łamiące się paznokcie. Często też zaobserwować można u chorych skrócenie oddechu, czy przyspieszone tętno. Niedokrwistość jako konsekwencję niedożywienia można bardzo łatwo wyleczyć. Wystarczy jedynie uzupełnić pokarm o wszystkie te składniki, które są potrzebne chorym do właściwego funkcjonowania.

19

20 W dzisiejszych czasach produkty żywnościowe są dostępne bez ograniczeń co zapewnił nam rozwój gospodarki i cywilizacji. Konsumenci nie do końca jednak wiedzą jak odpowiednio się odżywiać, często spożywając produkty według nich niezbędne, a w rzeczywistości wyłącznie szkodzące ich organizmom i to w dużych ilościach. Prowadzi to do występowania u tych osób chorób prowadzących często do śmierci. Należy wiedzieć, że to, co i ile zjadamy ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu narażonego na otyłość i wszelkie tego konsekwencje.

21 Powinniśmy także podchodzić z dystansem do wszelkich propozycji jakie oferują nam dziś media, a także moda panująca aktualnie. Nie tylko otyłość niesie za sobą zagrożenie lecz także źle dobrane diety nie skonsultowane z lekarzem specjalistą. Prowadzą one do niedoboru odżywczych składników co w konsekwencji powoduje powstanie wielu, zagrażającym naszemu życiu chorób.

22 Piramida zdrowia

23 Żyj zdrowo i kolorowo !!!

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34 Projektowanie plakatów

35

36

37 Wystawa prac


Pobierz ppt "Twoje zdrowie w twoich rękach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google