Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Politycy pod kontrolą – co można zrobić pojedynczo? – opis przypadku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Politycy pod kontrolą – co można zrobić pojedynczo? – opis przypadku."— Zapis prezentacji:

1 Politycy pod kontrolą – co można zrobić pojedynczo? – opis przypadku.
Michał Pretm, HGW Watch - Obywatelski monitoring władzy, Partycypacja obywatelska: od teorii do praktyki społecznej - 27/05/2010

2 HGW Watch czyli… Strona internetowa (blog) powstała w listopadzie 2006. Poświęcona Prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz Waltz i warszawskim władzom samorządowym. Konfrontowanie działań z obietnicami z kampanii wyborczej i składanymi deklaracjami. Polityka lokalna.

3 Dlaczego HGW Watch? Obietnice wyborcze polityków należy przypominać. Regularnie. Polityka w wydaniu lokalnym też może być ciekawa. Inny punkt widzenia, czyli media nie zawsze mają rację. PR a rzeczywistość, czyli przejrzystość ponad wszystko. Co będzie sukcesem HGW Watch?

4 Podstawowe założenia HGW Watch
Archiwizacja – odnośniki do artykułów, wywiadów, program wyborczy z roku 2006 (oddzielna strona). Weryfikacja – odniesienie planów do zapowiedzi, odniesienie działań do wcześniejszych deklaracji, komentarz do aktualnych wydarzeń. Analiza – analiza dokumentów oficjalnych (zarządzenia/interpelacje), analizy wydatków (wyniki przetargów/ sprawozdanie z wykonania budżetu), zwracanie uwagi na kwestie kontrowersyjne.

5 Źródła informacji dla HGW Watch
Lokalne media Serwisy informacyjne Czytelnicy Spotkania otwarte Urząd m.st. Warszawa

6 Program wyborczy? Gdzie jest program wyborczy, czyli historia znikającej strony internetowej.

7 Zachowanie programu wyborczego – oddzielna strona www
"Program Samorządowy Platformy Obywatelskiej dla Warszawy na lata ". Kopie szczegółowych programów dla dzielnic. Wywiady i obietnice z okresu kampanii wyborczej 2006. Porozumienie programowe PO – LiD zawierające listę najważniejszych inwestycji.

8 Zachowanie programu wyborczego – oddzielna strona www
gronkiewicz.pl – wersja odzyskana Kampania wyborcza

9 Źródła informacji – Rada Warszawy
Transmisje obrad Rady Warszawy:

10 Efekty, czyli wybór tematów ciekawych
Przypadki tzw. ustawianych konkursów, czyli nieprawidłowości w otwartych konkursach na wolne stanowiska urzędnicze -> Kontrola Najwyższej Izby Kontroli -> Monitorowanie sprawy przez ponad rok. Przetarg na limuzynę dla szefa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania -> Opis przetargu na HGW Watch -> Kontrola Urzędu Zamówień Publicznych -> Wyniki kontroli po roku.

11 Co można zrobić jeszcze?
Relacjonowanie wyborów prezydenckich w 2010 roku: Pytania do burmistrzów dzielnic o realizację programów dla dzielnic. Zachęcenie czytelników do sprawdzenia realizacji obietnic w ich dzielnicach. Analiza wykonania programu wyborczego. Relacje ze spotkań z mieszkańcami i debat przedwyborczych. Publikacja nowych programów wyborczych. Greenwich Watch ( jest blogiem zajmującym się opisywaniem działań władz lokalnych Greenwich w Londynie. Blog rozpoczął działanie w maju 2006, dzień po wyborach lokalnych. Autorzy nie wierząc w możliwości skutecznego patrzenia na ręce władzy przez lokalna prasę, postawili sobie za cel prezentowanie informacji, które mogą odbiegać od tych promowanych przez władze i mogą nie być dla nich przychylne. Praca wykonywana przez autorów została zauważona przez duże media a blog stał się forum wymiany poglądów na temat działalności władz. Mayor Watch ( poświęcony jest głównie działaniom władz lokalnych w Londynie i burmistrzowi Kenowi Levingston. Ten serwis oprócz komentarzy i opinii zawiera zbiór londyńskich aktualności i przewodnik po funkcjach poszczególnych miejskich instytucji. To nie jedyny blog zajmujący się burmistrzem Londynu. Do innych należą: Mayor of London blog ( i Anyone But Ken (

12 Podsumowanie i czas na pytania
HGW Watch


Pobierz ppt "Politycy pod kontrolą – co można zrobić pojedynczo? – opis przypadku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google