Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
ID grupy: 96/G5_MP…..……….. Lokalizacja: Gdańsk…………………….. Kompetencja: Matematyczno-przyrodnicza……….. Temat projektowy: Arcyróżności bez zawiłości…..…….. Semestr/rok szkolny: Zimowy/ 2010/2011………………….

3 PLAN PREZENTACJI WIZYTÓWKA WODY JAK POZBYĆ SIĘ OLEJU?
CO ROBIĄ NAM ŚMIECI? ANKIETA WYPRAWA ŚMIECIOWA ŚMIECI NA PACYFIKU

4 generalny przedstawiciel
WODA – generalny przedstawiciel firmy „Środowisko” Budowa cząsteczki wody Woda jako rozpuszczalnik Znaczenie wody dla organizmów Stany skupienia Obieg wody w przyrodzie

5 BUDOWA CZĄSTECZKI WODY
Wzór sumaryczny H2O Wzór strukturalny Wzór elektronowy Model cząsteczki

6 STANY SKUPIENIA wody CIEKŁY skraplanie zamarzanie parowanie topnienie
resublimacja sublimacja

7 ZNACZENIE WODY DLA ORGANIZMÓW
DZIAŁANIE WODY POZYWTYWNE NEGATYWNE Stanowi uniwersalny rozpuszczalnik Jest nośnikiem i transporterem wielu substancji (np. pokarmowych, hormonów, gazów oddechowych) Dobry nośnik ciepła Umożliwia wiele procesów biologicznych, np. zapłodnienie Tsunami Powodzie Susze Zatrucia Zaspy i oblodzenia Ulewy Burze

8

9 Cel doświadczenia - próba zebrania oleju z powierzchni wody Przebieg wsypałyśmy kaszę jaglaną na powierzchnię wody własnoręcznie zrobiłyśmy zapory z plasteliny i zapałek starałyśmy się wypompować olej za pomocą pompki do mydła usuwałyśmy olej płynem do mycia naczyń Efekty kasza zbierała olej i opadała z olejem na dno, jednak po wstrząśnięciu słoika olej ponownie wypływał na powierzchnię wody zapory spowodowały, że olej się nie rozprzestrzeniał pompka dokładnie wypompowała olej kiedy wylałyśmy płyn, olej rozpływał się na boki

10 CO ROBIĄ NAM ŚMIECI? Po spadku deszczu związki chemiczne z wysypisk rozpuściły się i dostały do gleby. Przez nią przedostały się na pola rolnicze, do rzek i jezior, a z nich w okolice miejsc zamieszkania.

11 Ankieta Na zajęciach, 23 października całą grupą wybrałyśmy się (tak, tylko dziewczyny) do centrum Gdyni, żeby przeprowadzić małą ankietę na temat wiedzy ekologicznej i proekologicznych zachowań Gdynian. Pierwsza część przeprowadzania ankiety, lekko się nie udała z powodu małych problemów technicznych. Za to w drugiej części ankiety, ludzie chętnie odpowiadali na nasze pytania. Po powrocie, opracowałyśmy ankietę, a wyniki zostały zamieszczone w kronice.

12 A oto my przeprowadzamy ankietę

13 Wyniki ankiety

14 Raport - ankieta Większość ankietowanych stara się żyć ekologicznie i stosuje się do podstawowych zasad recyklingu. Ludzie są świadomi, że segregowanie odpadów pozytywnie wpływa na stan naszej planety.

15 Wyprawa śmieciowa Jednym z naszych zadań była analiza występowania śmieci w najbliższym otoczeniu UG. Przeszłyśmy trasę 2 km, spisywałyśmy wszystkie występujące po drodze śmieci. Na całej długości trasy występowały niedopałki papierosów. Najczęściej występującymi śmieciami były papierki (bilety, kartki) i papierowe opakowania.

16 Wyprawa śmieciowa Na jednostkę 100 m przypadało 3,5 śmiecia i 1 kosz. Największe skupiska śmieci występowały na ul. Piłsudskiego, co zapewne wiązało się z dużym ruchem. Czas rozkładu najczęściej znajdowanego śmiecia - papieru wynosi  3 miesiące, niedopałka papierosa 1 – 10 lat, puszki aluminiowej 50 – 100 lat, woreczka z tworzywa sztucznego 300 lat, a butelki szklanej 4000 lat.  

17 Wielka Pacyficzna Plama Śmieci GREAT PACIFIC GARBAGE PATCH
Wielka Pacyficzna Plama Śmieci – dryfująca sztuczna wyspa, utworzona przez prądy oceaniczne, powstała w wyniku nagromadzenia śmieci i plastikowych odpadów. Odkryta w 1997 przez Charlesa Moore’a. Wyspa powstała w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami. Druga, podobna, znajduje się bardziej na zachód, pomiędzy Hawajami a Japonią. Źródło: Wikipedia

18 Lokalizacja Pacyficznej Plamy Śmieci

19 Skutki powstania wyspy śmieci

20 Informacje o Pacyficznej Plamie Śmieci
Szacowana masa dryfującej wyspy wynosi 3,5 mln ton. Jej przypuszczalne wymiary są dwa razy większe, niż powierzchnia Teksasu. Poczynione obserwacje zostaną wykorzystane przede wszystkim przez uczestników projektu Kaisei - ekologów, wynalazców, marynarzy, sportowców i amatorów mórz i oceanów. Mają oni zamiar dokładnie zbadać wielką plamę oraz wymyślić sposób na częściowe choćby zebranie i przetworzenie pływających w oceanie śmieci - na przykład na paliwo.

21 Dziękujemy za uwagę! 

22


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google