Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ W STARYM POLU im GENERAŁA JÓZEFA BEMA ID grupy: 96/79 Opiekun: ANDRZEJ KROTOWSKI Kompetencja: MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA Temat projektowy: OPTYKA DLA KAŻDEGO Semestr/rok szkolny: LATO 2011/2012

3 Optyka dla każdego Treść slajdu

4 Co to jest optyka?? Dział fizyki zajmujący się zjawiskami emisji, propagacji i absorpcji światła przez materię. Obejmuje badania promieniowania elektromagnetycznego o długości fal w zakresie od miękkiego promieniowania rentgenowskiego do dalekiej podczerwieni.

5 Podział optyki: --optyka geometryczna --optyka falowa --optyka kwantowa

6 Zjawiska optyczne: - odbicie - załamanie - ugięcie - polaryzacja

7 odbicie

8 załamanie

9 Prawo załamania – postać podstawowa
α – kąt padania β – kąt załamania v1 – prędkość światła w ośrodku 1 v2 – prędkość światła w ośrodku 2

10 ugięcie Komputerowo wygenerowana symulacja dyfrakcji, szczelina ma rozmiar 4 długości fali. Na wykresie obszary o wyższym kontraście reprezentują większą amplitudę fali, a te o mniejszym - mniejszą.

11 polaryzacja

12 Co to jest złudzenie optyczne?
Jest to błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia.

13 ZŁUDZENIE ŚCIANY KAWIARNI
Jest to złudzenie optyczne przedstawiające czarne i białe kwadraty ustawione w rzędach. Jako pierwsi zauważyli to Profesor Richard L. Gregory i Priscilla Heard. CIEKAWOSTKA 95% ludzi na pierwszy rzut oka odpowie, że boki nie są ułożone równo.

14 ZŁUDZENIE PONZA Górna pozioma kreska wydaje się dłuższa niż ta leżąca niżej. Dzieje się tak dlatego, iż rysunek przypomina tor kolejowy zniekształcony przez perspektywie. Dwie ukośne linie postrzegamy, dzięki stałością spostrzeżeniowym, jako w rzeczywistości równoległe, co z kolei sugeruje, że dwie linie poziome mają różną długość. Działa tutaj też prawo stałości oceny wielkości, wg którego subiektywnie postrzegamy przedmioty leżące w różnej odległości od obserwatora i podobnego kształtu jako takie same, mimo iż na siatkówce oka przedmioty leżące dalej są mniejsze.

15 ZŁUDZENIE MULLERA-LYERA
Złudzenie dotyczące dwóch linii tej samej długości zakończonych strzałkami "do wewnątrz" lub "do zewnątrz" linii. Ulegamy silnemu złudzeniu, że linia ze strzałkami "do zewnątrz" jest dłuższa. CIEKAWOSTKA Badania międzykulturowe nad tym zjawiskiem potwierdziły wpływ kontekstu kulturowego na postrzeganie – ludzie z obszaru Cieśniny Torresa nie ulegają temu złudzeniu. Na podstawie tej obserwacji, wraz z wiedzą, że mieszkańcy obszaru Cieśniny Torresa mieszkają w okrągłych, kulistych domach, wysunięto hipotezę, że błędy popełniają tylko ludzie żyjący w "cywilizacji prostokątów" – umysł przyzwyczajony do odbierania kształtu budynków, pokoi o prostych kątach interpretuje strzałkę do wewnątrz jako styk ściany z podłogą i sufitem (obserwator wewnątrz), natomiast do zewnątrz, jako róg budynku, dlatego tę linię interpretuje jako dłuższą.

16 Złudzenie Zollnera występuje po przecięciu linii równoległych skośnymi odcinkami. Linie równoległe są ustawione np. pionowo. Linię pierwszą, trzecią, piątą itd. przecinają odcinki biegnące skośnie ku górze, pozostałe linie( drugą czwartą, szóstą, itd.) przecinają skośne odcinki o kierunku przeciwnym. Już w trakcie rysowania tych odcinków równoległe zdają się zmieniać położenie.

17 WstĘga macha Krawędź białej płaszczyzny sąsiadująca z czernią wydaje się rozjaśniona, a krawędź czarnej – ciemniejsza. Dzieje się tak z powodu hamowania obocznego na siatkówce – kontrast między jasnymi i ciemnymi płaszczyznami w miejscu gdzie sąsiadują ze sobą zostaje zwiększony.

18 ZŁUDZENIE HERMANA Na skrzyżowaniach białych pasów pojawiają się szare kropki. Jest to również wynik hamowania obocznego, które przewodzi pobudzenie z obszaru skrzyżowania białych pasków jest hamowane przez cztery sąsiadujące włókna. Tymczasem wszystkie inne hamowane są słabiej – tylko przez dwa.

19 ZJAWISKO IRRRADIACJI Biały kwadrat na ciemnym tle wydaje się być większy niż czarny na jasnym, mimo iż obydwa są tej samej wielkości. Dzieje się tak, ponieważ pole podrażnienia fizjologicznego na siatkówce zajmuję większą powierzchnię, niż wielkość postrzeganego obrazu w rzeczywistości, a to z kolei spowodowane jest tym, że receptory na siatkówce połączone są w grupy.

20 Patrząc na cztery obrazki poniżej, czy widzisz, aby one się ruszały
Patrząc na cztery obrazki poniżej, czy widzisz, aby one się ruszały? Ciekawa iluzja, lecz naprawdę to one stoją w miejscu.

21 Widzisz dwie twarze, czy kielich ?

22 Dobrze się przyjrzyj, a ten sześcian zmieni swoje położenie.

23

24

25 W pewnym momencie baletnica zmienia kierunek obrotów.

26

27


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google