Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia foliowej torebki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia foliowej torebki"— Zapis prezentacji:

1 Historia foliowej torebki

2 Opakowania foliowe i plastikowe występują w naszym życiu na każdym kroku. Ich ciągle zwiększająca się popularność sprawia, iż tego rodzaju opakowania przeniknęły w zasadzie w każdą sferę naszego życia. Według badań opinii publicznej 80% populacji uważa, że opakowania z tworzyw sztucznych są niezbędne do zachowania dzisiejszego standardu życia.

3 Z czego zrobiona jest reklamówka?
Popularne torby i woreczki na zakupy są zazwyczaj wykonane ze zgrzanej folii z tworzywa sztucznego. Tworzywa te nie są rozpuszczalne w wodzie ani rozkładane przez bakterie, zwierzęta czy rośliny. Poza tym wytwarza się je w dużej mierze z ropy naftowej, której zasoby – jak powszechnie wiadomo – są mocno ograniczone, a proces ich produkcji pochłania ogromne pokłady energii. Jeżeli dołoży się do tego marnotrawstwo człowieka, polegające na jednorazowym wykorzystaniu reklamówek, to okazuje się, że bilans ekologiczny plastikowych i foliowych toreb oraz woreczków na zakupy jest bardzo niekorzystny.

4 Każdy kraj rozwijający swoją gospodarkę jest skazany na opakowania z tworzyw sztucznych. Pewnym jest także i to, że efektem tego są coraz większe pokłady zalegających śmieci pochodzących z porzuconych plastikowych opakowań.

5 Negatywny wpływ toreb foliowych na środowisko:
kumulują w ziemi toksyczne chemikalia w tym związki rakotwórcze, powodują śmierć w wyniku uduszenia tysięcy zwierząt , głównie ssaków morskich, zatykają kanalizację deszczową , powodując zalewanie ulic, rozkładają się one w ziemi nawet ok.100 lat , do ich produkcji zużywa się ogromnej ilości energii , emitowany jest CO2 .

6

7 1 torebka foliowa= 1 sekunda produkcji= 20 min użytkowania= od 100 do 400 lat rozkładu!!!
-Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Europejską Agencję Środowiska jedna torebka foliowa używana jest średnio nie dłużej niż 20 minut. -Ludzie na całym świecie zużywają około biliona sztuk rocznie. -Ten bilion toreb waży 10 milionów ton i może zająć aż 10 milionów kilometrów kw. powierzchni Ziemi!

8 Foliówki kiedyś, w każdym sklepie, były bezpłatne, więc większość ludzi brała kilka na zapas. Właśnie tak gromadziliśmy je i przyczynialiśmy się do ich produkcji. Na szczęście teraz trzeba za nie płacić, więc zanim taką reklamówkę kupimy zastanówmy się czy tak naprawdę jest ona nam potrzebna. Torebki foliowe oprócz tego, że są niekorzystne dla środowiska, mają również inne wady. Jedną z nich jest to, że nie są one wytrzymałe, dlatego niosąc w nich ziemniaki możemy narazić się na zbieranie ich po chodniku.

9 Dlaczego warto segregować torebki foliowe?
Plastikowe torebki w 100% nadają się do recyklingu. Koszt ich utylizacji jest dużo niższy niż zaniechanie takiego działania. Recykling torebek foliowych minimalizuje ilość odpadów zalegających na wysypiskach oraz zużywa 91% mniej energii niż recykling torebek papierowych. WRZUĆ FOLIÓWKĘ DO PLASTIKU!

10 Torebki foliowe nie rosną na drzewach. Nie lubią przeciągów.
Nie nurkują. Nie duszą zwierząt. Nie włóczą się po ulicach. Są na to za „cienkie”.  POMÓŻ FOLIÓWCE TRAFIĆ W ODPOWIEDNIE MIEJSCE, CZYLI DO POJEMNIKA Z PLASTIKIEM I POZWÓL JEJ NARODZIĆ SIĘ NA NOWO!

11 Surowiec powstający ze spalanych lub prasowanych foliowych torebek ma bardzo szerokie zastosowanie m.in. w produkcji nowych, plastikowych reklamówek, worków na śmieci, plastikowych skrzynek, sadzarek do roślin, ogrodzeń oraz balustrad. Foliowe torebki możemy również wykorzystać do zrobienia eleganckiej, kobiecej torebki.

12 POSTAW NA EKOLOGIĘ! ZMIEŃ FOLIÓWKĘ NA NATURALNĄ TORBĘ!
Torby ekologiczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych toreb foliowych, są praktyczne, bardziej trwałe, wygodne w użyciu, a przy tym wyglądają estetycznie. Można w nich zmieścić większą liczbę produktów niż w jednorazowej foliówce. Wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem mogą służyć klientom przez kilka lat. Biodegradowalne włókniny, jeśli trafią na wysypisko śmieci, ulegną rozkładowi w ciągu zaledwie 5 lat. W przypadku toreb foliowych trwa to 80 razy dłużej. POSTAW NA EKOLOGIĘ! ZMIEŃ FOLIÓWKĘ NA NATURALNĄ TORBĘ!

13

14 Zasada „3R ” 3R czyli: Reduce (Ograniczajmy zużycie odpadów), Reuse (Używajmy wielokrotnie), Recycle (Odzyskujmy). Zasada 3R promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów. Kolejność tych wyrazów nie jest przypadkowa. Największe korzyści dla środowiska niesie ograniczanie nadmiernej konsumpcji oraz wielokrotne użycie – czyli jak najpóźniejsze uznanie produktu za odpad. Wreszcie ich odzyskiwanie pomaga ograniczyć obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych i wspomnianą wcześniej akumulacją odpadów.

15 CHROŃMY NASZE ŚRODOWISKO!
Wykonały: Patrycja Roszak Julia Wszędybył Paulina Przybyła


Pobierz ppt "Historia foliowej torebki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google