Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Johann Karl Friedrich Gauss

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Johann Karl Friedrich Gauss"— Zapis prezentacji:

1 Johann Karl Friedrich Gauss

2 Johann Carl Friedrich Gauss (1777-1855)

3

4

5

6 Carl Friedrich Gauss (30 kwietnia lutego 1855), niemiecki matematyk, fizyk, astronom i geodeta. Uznawany jest za jednego z twórców geometrii nieeuklidesowej. Uważany jest, obok Archimedesa i I. Newtona, za jednego z największych matematyków, przez sobie współczesnych określany był mianem księcia matematyków.

7 Rezultaty swoich badań astronomicznych zebrał w książce Theoria Motus Corporum Coelestium in Sectionibus Conicus Solem Ambietium (Teoria ciał niebieskich obiegających Słońce po orbitach stożkowych, 1809). Zaprezentował w niej między innymi wymyśloną przez siebie, jeszcze w okresie nauki w Brunszwiku, metodę najmniejszych kwadratów. Od Gaussa pochodzi nazwa: Methode der kleinste Fehlerquadrate (po polsku: metoda najmniejszych kwadratów błędów). Początkowo była stosowana do obliczeń geodezyjnych, określających wielkość najbardziej prawdopodobną z wielu nie całkiem zgodnych pomiarów. Stała się podstawą teorii błędów pomiarów, używanej początkowo w astronomii i geodezji, obecnie we wszystkich pomiarach fizycznych

8 Jeden z największych uczonych zajmujących się matematyką
stosowaną – geodeta i astronom, Tadeusz Banachiewicz, napisał, że stosujemy metodę minimum sumy kwadratów nie dlatego, abyśmy uważali ją za matematycznie pewną, ale dlatego, że nikt dotychczas nie wskazał lepszej metody.


Pobierz ppt "Johann Karl Friedrich Gauss"

Podobne prezentacje


Reklamy Google