Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Preparat zapobiegający, hamujący i leczący otyłość oraz choroby z nią związane. Anna Pływaczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Preparat zapobiegający, hamujący i leczący otyłość oraz choroby z nią związane. Anna Pływaczyk."— Zapis prezentacji:

1 Preparat zapobiegający, hamujący i leczący otyłość oraz choroby z nią związane.
Anna Pływaczyk

2 Numer patentu: WO Tytuł oryginalny: COMPOSITION FOR PREVENTION, INHIBITION AND TREATMENT OF OBESITY AND RELATED DISEASES. Wynalazcy: ANNE FRIPPIAT (BE) NATHALIE MARIA DELZENNE (BE) PATRICE DANIEL CANI (BE)

3 Patent dotyczy użycia błonnika pokarmowego i produktu żywnościowego dla stworzenia preparatu zapobiegającego, hamującego rozwój i leczącego otyłość oraz związane z nią choroby u ludzi i ssaków, jak również opisuje metody jego otrzymywania.

4 Regulacja odżywiania:
Prowadzone na całym świecie badania wykazały, że spożycie żywności, u ludzi i ssaków, jest regulowane przez centralny układ nerwowy, zwłaszcza przez podwzgórze, a za zachowania żywieniowe, metabolizm, biosyntezę i magazynowanie tłuszczu w organach oraz występowanie i rozwój otyłości odpowiedzialne są hormony. Do hormonów stymulujących apetyt zaliczamy: neuropeptyd Y, peptyd AgRp oraz grelinę. Hormony hamujące apetyt to: leptyna i peptyd glukagonowy (GLP-1).

5 GRELINA Grelina jest hormonem żołądkowo-jelitowym, stymuluje spożycie pokarmu wysyłając sygnały wzmagające apetyt z żołądka i jelit do mózgu, głównie do podwzgórza; jest naturalnym antagonistą leptyny. U zdrowych ludzi jej stężenie wzrasta przed posiłkiem oraz gdy odczuwamy głód, a spada po posiłku osiągając najniższy poziom w ciągu godziny, co potwierdza jej duże znaczenie w kontroli zachowań żywieniowych.

6 Rezultaty badań: Twórcy preparatu odwołują się w swojej pracy do badań, które przeprowadziła J. Nedvidkova. Wykazała ona, że po całonocnej głodówce, spożycie znormalizowanego śniadania (zawierało białko, tłuszcze i węglowodany) lub bezkalorycznego błonnika Psyllium, było jednakowo skuteczne w redukcji poziomu greliny u zdrowych osób i utrzymywało niski poziom hormonu przez ok. 2h. Wynalazcy odkryli natomiast, że rezultatem spożycia mieszaniny błonnika pokarmowego i produktu żywnościowego było utrzymanie niskiego poziomu greliny przez przynajmniej 8h po posiłku (w porównaniu do grupy kontrolnej, która spożywała tylko produkt żywnościowy).

7 Działanie preparatu: Redukuje poziom greliny oraz hamuje jej syntezę, wydzielanie i efekty stymulującego apetyt działania Utrzymuje stężenie greliny na niskim poziomie przez przynajmniej 8h po posiłku Zapobiega, hamuje rozwój i leczy otyłość Redukuje ilość spożywanego pokarmu Pozwala na kontrolowanie zachowań żywieniowych

8 Skład preparatu: Wynaleziony preparat, stanowiący połączenie błonnika i produktu żywnościowego może być stosowany zarówno doustnie, jak i w żywieniu pozajelitowym. Użyty produkt spożywczy składa się z przynajmniej 2 artykułów żywnościowych wybranych z grupy produktów zawierających białka, strawne węglowodany i tłuszcz. Błonnik występuje w postaci inuliny, oligofruktozy lub ich mieszaniny. Jego skuteczna dawka powinna powodować redukcję stężenia greliny po 8h do poziomu o jednostek niższego, niż u grupy kontrolnej. Stosunek wagowy błonnika i produktu żywnościowego może przybierać wartości od 1/99 do 50/50.

9 Skład preparatu c.d: Zalecane dzienne spożycie preparatu dostarcza od 3 do 50 g błonnika. Może zawierać składniki dodatkowe w postaci probiotyków, witamin, minerałów, suplementów żywności. Preparat występuje w jednej z następujących form: ciecz, pasta, proszek lub ciało stałe.

10 Inulina i oligofruktoza
inulina jest zwykle uzyskiwana z roślin przez ekstrakcję, głównie z korzenia cykorii oligofruktoza otrzymywana jest z inuliny na drodze częściowej hydrolizy enzymatycznej inulina i oligofruktoza otrzymywane są na skalę przemysłową: preparaty RAFTILINE i RAFTILOSE z firmy ORAFTI (Belgia). handlowe preparaty inuliny obejmują RAFTILINE ST i RAFTILINE HP różniące się stopniem polimeryzacji handlowy preparat oligofruktozy to RAFTILOSE 95 (składa się w 95% z oligofruktozy, resztę stanowi cukier) preparat handlowy RAFTILOSE Synergyl stanowi mieszaninę oligofruktozy i długołańcuchowej inuliny

11 Przeprowadzone doświadczenia:
Oznaczenia: CT – grupa kontrolna żywiona standardowo (UA-A04) FOS – grupa otrzymująca mieszaninę standardowego pożywienia i oligofruktozy (10% RAFTILOSE 95) SYN - grupa otrzymująca mieszaninę standardowego pożywienia oraz inuliny i oligofruktozy (RAFTILOSE Synergyl) INU - grupa otrzymująca mieszaninę standardowego pożywienia i inuliny (RAFTILINE HP)

12 Doświadczenie 1 grupa 12 szczurów płci męskiej rasy Wistar
grupa kontrolna: tradycyjna karma (UAR-A04 w proszku), średnie dzienne spożycie energii kcal grupa badana: FOS, średnie dzienne spożycie energii kcal po 3 tygodniach badań pobrano próbkę krwi (8h po ostatnim posiłku)

13 Wykres 1. Stężenie greliny u szczurów karmionych tradycyjnie (CT) oraz dietą FOS w 8h po posiłku.

14 Doświadczenie 2 grupa szczurów płci męskiej rasy Wistar
grupa kontrolna: tradycyjna karma (UAR-A04 w proszku) grupy badana: FOS, SYN, INU

15 Wykres 2. Stężenie greliny u szczurów karmionych tradycyjnie (CT) lub z dodatkiem błonnika (FOS, SYN, INU) 8h po ostatnim posiłku.

16 Wykres 3. Waga szczurów karmionych tradycyjnie (CT) lub z dodatkiem błonnika (FOS, SYN, INU)

17 Wykres 4. Zużycie energii przez szczury karmione tradycyjnie (CT) lub z dodatkiem błonnika (FOS, SYN, INU)

18 Wykres 5. Zawartość tkanki tłuszczowej u szczurów karmionych tradycyjnie (CT) lub z dodatkiem błonnika (FOS, SYN, INU) 8h po ostatnim posiłku.

19 Wnioski: opracowana mieszanina błonnika i produktu żywnościowego powoduje redukcję stężenia greliny i utrzymuje ją na niskim poziomie u ludzi i ssaków (w porównaniu z grupą kontrolną) preparat hamuje produkcję lub/i wydzielanie greliny u ludzi i ssaków, w efekcie zmniejsza apetyt oraz spożycie pokarmu i energii, a co za tym idzie, hamuje rozwój i redukuje nadwagę i otyłość oraz związane z nią choroby


Pobierz ppt "Preparat zapobiegający, hamujący i leczący otyłość oraz choroby z nią związane. Anna Pływaczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google