Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Muzea okręgowe i nie tylko...

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Muzea okręgowe i nie tylko..."— Zapis prezentacji:

1 Muzea okręgowe i nie tylko...
Autorki: Angelika Ziółkowska Paula Sitak Daria Łysakowska Renata Szczypiorowska Częstochowa 2006

2 CZĘSTOCHOWA - Muzeum klasztorne na Jasnej Górze
Skarbiec. W Skarbcu klasztornym zorganizowanym w XVI w. znajdują się najcenniejsze działa sztuki. Obecne pomieszczenie sięga poł. XVII w. Szafy dębowe wnętrza wykonano w 1921 wg proj. A. Szyszko-Bohusza. Na zasoby Skarbca składają się szaty i naczynia liturgiczne, sprzęt liturgiczny, krucyfiksy i relikwiarze, różańce, odznaczenia wojskowe i honorowe, plakiety, biżuteria, zegarki, monety, medale, obrazy i rzeźby.

3 Arsenał. W budynku Arsenału wzniesionym w l
Arsenał. W budynku Arsenału wzniesionym w l i przekazanym do ekspozycji Skarbca w maju 1969 udało się zgromadzić pokaźny zbór militariów z wielu wieków. Na zbiory Arsenału składają się portrety XVIII w., portrety i blachy trumienne XVII i XVIII w., buńczuk królewski Jana III Sobieskiego spod Wiednia 1683, buńczuk tatarski zdobyty przez tego króla w jednej z bitew z Tatarami; misiurka i kolczuga tureckie z XVII w., topór perski z XVII w., obuszki XVII-wieczne, buławy hetmańskie z XVII i XVIII w., dawne i nowe odznaczenia wojskowe, piękny pałasz wykładany cennymi kamieniami pochodzący z Persji (XVI w.). Z tkanin, które tu są eksponowane należy wspomnieć o: ornatach i kapach z XVI-XVIII w., pasach polskich z XVIII w., tkaninach namiotowych z XVII w. i obiciach ścian (XVII w.). Prezentowane są tu również stare instrumenty muzyczne z XVII-XX w.

4 Muzeum Sześćsetlecia Jasnej Góry. Muzeum utworzono w 1982 r
Muzeum Sześćsetlecia Jasnej Góry. Muzeum utworzono w 1982 r. w budynku Drukarni z XVIII w. w związku z obchodami 600-lecia klasztoru. Prezentowane są tu zbiory związane z historia klasztoru.

5 Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie to miejsce kontaktu ze sztuką, miejsce indywidualnej refleksji i zachwytu w obcowaniu z różnymi formami sztuki : malarstwem, rzeźbą, grafiką, ceramiką, fotografią i in. MGS zapewnia ofertę wystawienniczą na wysokim poziomie - od 1977 roku ( rok założenia Biura Wystaw Artystycznych przekształconego w 1995 r. w Miejską Galerię Sztuki) odbyło się tu blisko 600 wystaw, z których wiele było wydarzeniami artystycznymi w naszym mieście. W MGS pokazywane były dzieła takich znakomitości jak m.in. Zdzisław Beksiński, Władysław Hasior, Marian Michalik; w salach Galerii oglądać można było wielokrotnie

6 Rezerwat Archeologiczny
CZĘSTOCHOWA-RAKÓW Rezerwat Archeologiczny W dzielnicy Raków znajduje się unikalny w skali krajowej budynek: rezerwat archeologiczny, nakrywający cmentarzysko grobów kultury łużyckiej. Obiekt ten zaprojektowany przez Włodzimiwrza Sciegiennego składa się z niewielkiego przedsionka i galerii wokół wykopaliska, osłoniętej dachem o konstrukcji stalowej krytym blachą miedzianą. Dach skomponowany jest z małych ostrosłupów. Ściany zewnętrzne są inkrustowane kostką mozaikową, składającą się na kompozycje opartą na motywach ceramiki i innych znalezisk kultury łużyckiej.W roku 1965 w dzielnicy Raków urządzono rezerwat archeologiczny-cmentarzysko kultury łużyckiej. Mieści ono 66 grobów obrządku pogrzebowego szkieletowego i ciałopalnego, w układzie rzędowym, po raz pierwszy

7 Muzeum Okręgowe inaczej MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE
Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją regionu częstochowskiego o podstawowym znaczeniu dla jego dziedzictwa i historii. Historia muzeum w Częstochowie liczy sobie już blisko sto lat, bo pierwsze powstało w 1905 roku pod nazwą Muzeum Higienicznego. W 1909 roku otworzyło ono stałą siedzibę w secesyjnym pawilonie w parku im. St. Staszica, nieopodal Jasnej Góry. W roku 1923 przejęte zostało przez władze miasta i zmieniło nazwę na Miejskie Muzeum Krajoznawcze i Higieniczne. Po wojnie, w roku 1967, na siedzibę muzeum przeznaczono zabytkowy gmach dawnego miejskiego ratusza. Obecnie Ratusz jest remontowany, zaś wystawy wcześniej w nim prezentowane można oglądać w Pałacu Ślubów.

8 Zbiory gromadzone są w ramach kilku zasadniczych działów:
ARCHEOLOGICZNY - zbiory stanowią zespoły materiałów z osad, cmentarzysk, zamków datowanych od środkowego paleolitu do czasów nowożytnych. ETNOGRAFICZNY - bogata kolekcja rzeźby ludowej i malarstwa, narzędzi rolniczych i gospodarskich, z uwzględnieniem tradycji kowalstwa w regionie częstochowskim, strojów ludowych, przedmiotów codziennego użytku, sztuki dewocyjnej itp. PRZYRODNICZY - kolekcjonerstwo przyrodnicze w Muzeum Częstochowskim ma wieloletnie tradycje - zbiory gromadzone są głównie w aspekcie regionu. Zachowała się część niezwykle cennej kolekcji prof. Stanisława Kontkiewicza z lat Gromadzone są okazy flory i fauny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, speleologiczne, paleontologiczne i geologiczne. Muzeum posiada również jedną z cenniejszych kolekcji entomologicznych. HISTORYCZNY - numizmatyka, militaria, dokumenty dotyczące historii miasta i regionu. Ponadto gromadzone są muzealia artystyczno-historyczne oraz techniczne, związane z historią przemysłu częstochowskiego. SZTUKI - zbiory zawierają dzieła sztuki polskiej XIX/XX wieku w zakresie malarstwa (Malczewski, Mehoffer, Wyczółkowski, Stanisławski i inni), rzeźby, grafiki oraz kolekcje dzieł artystów związanych z regionem częstochowskim.

9 Muzeum Produkcji Zapałek
Do zwiedzania udostępniono w 2002 roku fabrykę zapałek prowadzącą normalną produkcję, która odbywa się na niemieckich maszynach z lat , zainstalowanych w jeszcze starszych halach. Maszyny pojawiły się w Częstochowie w 1930 roku podczas modernizacji związanej z uchwaleniem przez Władysława Grabskiego Ustawy o monopolu zapałczanym. Samą fabrykę założyli w 1882 roku Karol von Gehling i Julian Huch. We wrześniu 2002 r. ta nowa placówka - jedyna tego typu w Europie - wzbogaciła się o rzeźby wykonane ręcznie w jednej zapałce. Prace zdumiewają precyzją i pomysłowością, a ich autorowi, Anatolowi Karoniowi, na pewno nie można odmówić pomysłowości i dowcipu. Wśród rzeźb z zapałek można zobaczyć m.in. "Jana Pawła II", "Wałęsę skaczącego przez płot", a nawet "Błysk geniuszu".

10 Towarzystwo Przyjaciół Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej w Częstochowie
Ekspozycja Muzeum Historii Kolei prowadzonego przez nas, obejmuje: lampy kolejowe tabliczki pochodzące z wagonów i lokomotyw elementy wyposażenia pracowników kolei sprzęt torowy historyczne szyny sprzęt teletechniczny elementy wyposażenia kas biletowych (szafy biletowe, kasowniki) mundury i elementy mundurów kolejarskich historyczne dokumenty kolejowe plany, dokumentacje, monografie: lini kolejowych, taboru, dworców zdjęcia dokumentujące historię i współczesność kolei odznaczenia, dokumenty osobiste itp. związane z koleją i kolejarzami inne pamiątki związane z koleją

11 Ekspozycja Przyrodniczo-Kulturowa
ZŁOTY POTOK Ekspozycja Przyrodniczo-Kulturowa Ekspozycja mieści się w budynku pałacu Raczyńskich. Obejmuje eksponaty związane z miejscową przyrodą oraz dorobkiem kultury ludowej.

12 Zygmunta Krasińskiego
ZŁOTY POTOK Muzeum Biograficzne Zygmunta Krasińskiego

13 Szopka Olsztyńska "Betlejemowo"

14 Dziekujemy za uwagę :)


Pobierz ppt "Muzea okręgowe i nie tylko..."

Podobne prezentacje


Reklamy Google