Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Technika biurowa mgr Paweł Dąbrowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Technika biurowa mgr Paweł Dąbrowski."— Zapis prezentacji:

1 Technika biurowa mgr Paweł Dąbrowski

2 SPAM SPAM to niechciane elektroniczne wiadomości.
Najbardziej rozpowszechniony jest za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany masowo. Istotą spamu jest rozsyłanie dużej liczby informacji komercyjnych o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Nie ma znaczenia, jaka jest treść tych wiadomości.

3 Aby określić wiadomość mianem spamu, musi ona spełnić 3 warunki jednocześnie:
1) treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy, 2) odbiorca nie wyraził uprzedniej, zamierzonej zgody na otrzymanie tej wiadomości, 3) treść wiadomości daje podstawę do przypuszczeń, iż nadawca wskutek jej wysłania może odnieść zyski nieproporcjonalne w stosunku do korzyści odbiorcy.

4 Masowe maile dzielą się na 2 kategorie:
Unsolicited Commercial (UCE) – niezamawiana oferta handlowa, spam komercyjny o charakterze reklamowym, zakazany przez prawo polskie i dyrektywę UE. Unsolicited Bulk (UBE) – niezamawiana poczta masowa, maile o charakterze często niekomercyjnym, takie jak apele organizacji społecznych i charytatywnych czy partii politycznych, prośby o pomoc czy masowe rozsyłanie ostrzeżeń np. o wirusach komputerowych.

5 Etymologia słowa SPAM SPAM to nazwa bardzo popularnej konserwowej mielonki wieprzowej produkowanej nieprzerwanie od lat 30’ XX wieku przez amerykańską firmę Hormel Nazwa wywodzi się od słów Shoulder Pork and Ham, opisujących zawartość konserwy. Marka odniosła sukces, a produkt stał się kluczowym elementem racji żywieniowych wojsk USA w czasie II wojny światowej - wzrost jego znaczenia kulturowego.

6 Odniesienie nazwy SPAM do wiadomości elektronicznych
Wiązało się to ze znanym skeczem Monty Pythona. W skeczu klient, gdy pyta o menu restauracji, dowiaduje się, że w każdym daniu znajduje się trochę mielonki Spam. Gdy klient chce zamówić coś bez mielonki, okazuje się jednak, że jest to niemożliwe – mielonka Spam przedstawiona jako coś powszechnego i niechcianego, czego nie da się łatwo wyeliminować. Tak jak SPAMu internetowego.

7 Po fakcie tworzono fikcyjne rozwinięcia tego hasła:
Stupid Person AdvertiseMent Stupid Pointless Annoying Messages Firma Hormel, w obawie przed utratą praw do znaku towarowego, wytoczyła proces firmie SpamArrest oraz innym podmiotom gospodarczym, domagając się zaniechania komercyjnego wykorzystania nazwy produktu - sprawy te jednak przegrała.

8 Historia spamu Spam, jako zjawisko, istniał praktycznie od początku istnienia sieci komputerowych. Słowa „spam” w Internecie zaczęli prawdopodobnie używać jako pierwsi w latach 80. gracze piętnując w ten sposób innych graczy, którzy - zamiast uczestniczyć w grze - wysyłali do innych bezsensowne komunikaty, wyłącznie w celu blokowania serwerów. Następnie termin ten przeszedł do Usenetu, gdzie spamem zaczęto nazywać sposób zwalczania nielubianych dyskutantów poprzez zarzucanie ich setkami maili o bezsensownej treści.

9 Pierwsze SPAMy Pierwszy odnotowany w historii sieci spam został wysłany przez Einara Stefferuda 1 maja 1978 roku. Wysłał on, korzystając z dostępu do kompletnego zbioru adresów mailowych w sieci ARPANET, ok maili z zaproszeniem na swoje urodziny, co uruchomiło serię złośliwych i zabawnych odpowiedzi, które zablokowały twarde dyski na serwerze pierwszego spamera.

10 Pierwsze SPAMy Pierwszy reklamowy spam napisał 1 maja 1978 r. Gary Thuerk, a wysłał go 3 maja. Była to reklama producenta mini-komputerów, firmy Digital Equipment Corp., która zapraszała wszystkich użytkowników Arpanetu z Zachodniego Wybrzeża USA na „dzień otwarty” – prezentację najnowszych produktów firmy.

11 Gigantyczne SPAMy Pierwszy gigantyczny spam, który zablokował serwery Usenetu, miał miejsce 18 stycznia 1994 roku. Został on rozesłany w liczbie kilkunastu tysięcy do wszystkich grup newsowych, a także na setki tysięcy prywatnych adresów mailowych. Miał on tytuł: „Global Alert for All: Jesus is Coming Soon” i został wysłany przez chorego psychicznie studenta z uniwersytetu stanowego Ohio.

12 Gigantyczne SPAMy W tym samym roku miał miejsce pierwszy gigantyczny spam o charakterze komercyjnym. Firma adwokacka, prowadzona przez Lawrence'a Cantera oraz Marthę Siegel z Phoenix w stanie Arizona, rozesłała do wielu grup Usenetu swoją ofertę usług w zakresie wypełniania formularzy amerykańskiej loterii wizowej. Reakcja internautów była jednoznacznie negatywna. Skrzynki prawników zostały zasypane listami od tysięcy adresatów ich reklamy, którzy w ten agresywny sposób wyrażali swoje niezadowolenie z tego typu praktyk. W efekcie dostawca usług internetowych firmy prawniczej zablokował jej dostęp do kont pocztowych.

13 Działanie spamerów Najczęstszymi produktami reklamowanymi poprzez spam są środki farmaceutyczne. Według statystyk 59% maili to SPAM (dane firmy Sophos)

14 Metody działania spamerów
Jednym z najczęstszych chwytów jest prośba spamera o odesłanie maila lub podanie adresu na odpowiedniej stronie, jeśli ofiara nie życzy sobie otrzymywać od niego więcej wiadomości. Zwykle spamerowi wcale nie chodzi o wykreślenie danej ofiary ze swojej listy, a wręcz przeciwnie – weryfikuje on w ten sposób poprawność adresu ofiary.

15 Metody działania spamerów
Spam na spadek – inaczej spam afrykański lub nigeryjski szwindel. Odbiorca dostaje wiadomość, że otrzymał spadek, ale musi opłacić koszty notarialne i operacyjne. Spam na wygraną – wygrałeś milion dolarów. Następnie po wejściu na stronę instaluje się dialer lub trojan wyszukujący informacji o koncie bankowym.

16 Metody działania spamerów
Oprócz reklamowania usług i produktów, spam może wiązać się z oszustwami i próbami wyłudzeń: Spam na bankowca (phishing) – spamer podszywa się pod bank i prosi o podanie hasła. Ten sposób może też służyć do przejęcia naszego konta w aukcjach internetowych itp. Spam na urząd bezpieczeństwa – żartowniś podszywa się pod urząd bezpieczeństwa.

17 Metody działania spamerów
Najbrudniejszym chwytem spamerów jest przysłanie maila z wirusem typu koń trojański. Wirus ten instaluje się na komputerze użytkownika i następnie automatycznie przesyła do spamera wiele cennych informacji, np zawartość książki adresowej.

18 Tematy do dyskusji Dlaczego spam istnieje ? Skąd się bierze spam ?
Czy spam jest legalny ? Jak jest naprawdę – przypadek ICIC. Jakie szkody wywołuje spam ? Jak można przeciwdziałać spamowi ?

19 Pochodzenie spamu Największa liczba wiadomości spamowych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W 2006 r. było to 23,2 % wszystkich wiadomości (w 2005 r. aż 57%). Kolejnymi krajami skąd nachodzi spam są: - Chiny (20%) - Korea Południowa (7,5%) - Francja (5,2%) - Hiszpania (4,8%)

20 Czy SPAM jest legalny ? Ochrona danych osobowych:
Czy adres jest daną osobową ? Czy wyrażono zgodę na przetwarzanie danych osobowych ? Czy tę informację (adres można bez przeszkód przekazać zagranicę ?)

21 Ochrona danych osobowych
Art. 6. ust. 1   W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.

22 Ustawa o świadczeniu usług drogą handlową
Art. 10 ust. 1.   Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej. (...) 3.   Działanie, o którym mowa w ust. 1, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji (...)

23 Ustawa o świadczeniu usług drogą handlową
Art. 24. 1.   Kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje handlowe, podlega karze grzywny. (...) 2.   Ściganie wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, następuje na wniosek pokrzywdzonego.

24 Szkodliwość spamu Powoduje zatykanie się łącz i blokuje miejsce na twardych dyskach. Przetworzenie spamu zabiera czas serwerom, spowalniając ich działanie. Utrudnia czytanie „normalnej” poczty i stwarza ryzyko jej utraty Spam wiąże się często z różnego rodzaju wirusami i innymi złośliwymi programami

25 Szkodliwość spamu Narusza prywatność i bezpieczeństwo odbiorców, ponieważ często zawiera treści, których nie życzyliby sobie oglądać, np. obraźliwe, pornograficzne, nieodpowiednie dla dzieci. Ze względu na zagrożenie spamem, poczta elektroniczna została pozbawiona niektórych przydatnych funkcji, np potwierdzeń dostarczenia i przeczytania wiadomości

26 Jak samemu bronić się przed spamem?
nie należy nigdy odpowiadać spamem na spam! nigdy nie reagować pozytywnie na spam! wyłączenie w programie pocztowym automatycznego otwierania programów załączonych do maili

27 Jak samemu bronić się przed spamem?
filtry antyspamowe używanie niestandardowych programów do obsługi poczty zainstalować program antywirusowy unikać podawania adresu tam, gdzie nie jest to konieczne


Pobierz ppt "Technika biurowa mgr Paweł Dąbrowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google