Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rady dla Słuchacza przygotowującego się do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rady dla Słuchacza przygotowującego się do egzaminu maturalnego z języka polskiego."— Zapis prezentacji:

1 Rady dla Słuchacza przygotowującego się do egzaminu maturalnego z języka polskiego

2 Przeanalizuj kryteria oceny egzaminu w części ustnej i pisemnej!

3 PREZENTACJA

4 Sformułuj problem badawczy, przygotowując prezentację! Nie zapisuj prezentacji w formie wypracowania i nie ucz się jej na pamięć! Sprawdź, czy mieścisz się w czasie!

5 CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM

6 Najpierw przeczytaj cały tekst! Zwróć uwagę na tytuły, śródtytuły i przypisy! Oddziel zdania informujące od wartościujących! Określ, która z funkcji dominuje w tekście! (np. informatywna, ekspresywna, poetycka, impresywna) Określ gatunek tekstu! (np. esej, felieton, artykuł) Uważnie czytaj polecenia! Bądź precyzyjny udzielając odpowiedzi! Nie cytuj, jeśli nie jesteś o to proszony! Odpowiadaj kolejno na pytania! Pisz wyraźnie, pamiętając o poprawności językowej i estetyce!

7 TWORZENIE TEKSTU WŁASNEGO

8 Najpierw przeczytaj cały tekst! Dokładnie przeanalizuj wybrany temat wypracowania! Potraktuj sposób sformułowania tematu jako wskazówkę dotyczącą kompozycji wypracowania! Pamiętaj o funkcjonalnym wstępie! Analizuj i interpretuj fragment tekstu literackiego, a nie streszczaj! Przywołane konteksty wykorzystaj funkcjonalnie! Pamiętaj o wykładnikach zespolenia własnego tekstu! Wyodrębnij akapity: pamiętaj o trójdzielnej kompozycji pracy! Podsumuj swoje rozważania!

9 Powodzenia


Pobierz ppt "Rady dla Słuchacza przygotowującego się do egzaminu maturalnego z języka polskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google