Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Układ ruchu=) Szkielet!!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Układ ruchu=) Szkielet!!."— Zapis prezentacji:

1 Układ ruchu=) Szkielet!!

2 Budowa kości 1)Powierzchnia stawowa- składa się z gładkich powierzchni dwu lub więcej stykających się ze sobą kości. Powierzchnie stawowe mogą przyjmować różne kształty, zależnie od ruchu wykonywanego w danym Stawie. Zazwyczaj powierzchnia jednej kości jest wypukła - tzw. główka, gdy druga stanowi jej negatyw i jest wklęsła - nazywana panewką. 2)Okostna-włóknista błona ochraniająca kość od zewnątrz, jest silnie unaczyniona (odżywia kość) i unerwiona. Znajdują się w niej tzw. komórki kościotwórcze, od których zaczyna się wytwarzanie tkanki kostnej w okresie wzrastania kości lub po ich złamaniu. Pozwala na przyrost kości na grubość. 3)Trzon kości- zbudowany jest z tkanki kostnej zbitej. 4)Nasada Kości- zbudowana jest z tkanki kostnej gąbczastej, która składa się z różnej długości beleczek kostnych. Pomiędzy nimi znajdują się wolne przestrzenie, które są przedłużeniem jamy szpikowej.

3 Szkielet można podzielić na trzy części:
Szkielet osiowy na który składa się- czaszka, mostek, żebra, kręgosłup Szkielet kończyny górnej: obojczyk, łopatka, kość ramienna, kość łokciowa, kość promieniowa, kość nadgarstka, kość śródręcza, kość palców Szkielet kończyny dolnej: kość miednicza, kość udowa, kość piszczelowa, kość strzałkowa, kości stępu, kości śródstopia, kości palców

4 Budowa Czaszki Trzewioczaszka: kość nosowa, kość jarzmowa, szczęka, żuchwa Mózgoczaszka: kość czołowa, kość ciemieniowa, kość skroniowa, kość potyliczna

5 Element trzewioczaszki- żuchwa
Jednym ruchomym elementem całej czaszki człowieka jest żuchwa. W żuchwie wyróżnia się masywny trzon, od którego do tyłu odchodzą symetrycznie gałęzie żuchwy. Ich końce współtworzą z kośćmi skroniowymi mocny staw żuchwowo-skroniowy.

6 Kręgosłup Kręgosłup zbudowany jest z kręgów. Odcinek szyjny zbudowany jest z 7 kręgów, piersiowy z 12, lędźwiowy z 5, natomiast krzyżowy z 5 kręgów zrośniętych w mocną kość i krzyżową. W skład ostatniego odcinka – guzicznego wchodzi 4-5 kręgów zrośniętych w kość guziczną.

7 Budowa kręgu Najbardziej nie typowe są dwa pierwsze kręgi odcinka szyjnego: dźwigacz (atlas) oraz obrotnik. Ten pierwszy nie ma trzonu i tworzą go jedynie łuki kręgowe. Od strony czaszki dźwigacz tworzy powierzchnie stawowe umożliwiające potakujące ruchy głowy, natomiast z obrotnikiem tworzy połączenie stawowe umożliwiające przeczące ruchy głowy. Pozostałe kręgi odcinka szyjnego różnią się nieco rozmiarami i kształtem, ale zawsze mają trzony i łuki kręgowe.

8 Szkielet kończyny górnej
Ręka składa się z licznych kości połączonych stawami. Rozpoczyna się nadgarstkiem (dwa szeregi kości), dalej jest śródręcza tworzone przez pięć kości śródręcza, których końce dalsze łączą się stawowo z odpowiednimi paliczkami palców (są dwa paliczki w kciuku i po 3 w każdym z pozostałych palców). Kciuk jest jest przeciwstawny w stosunku do pozostałych palców, co stanowi kolejne potwierdzenie chwytno- manipulacyjnego charakteru kończyny górnej człowieka

9 Szkielet kończyny dolnej
Obręcz miedniczą tworzą parzyste kości: biodrowe, kulszowe, łonowe, które zrośnięte są w pojedynczą kość miedniczą. Szkielet każdej kończyny dolnej tworzą kości: udowa, kości podudzia (piszczelowa i strzałkowa) i kości stopy (stępu, śródstopia, palców). Kość piszczelowa i nieco mniejsza strzałkowa współtworzą staw skokowy, łączący podudzie ze stopą.

10 Funkcje szkieletu Stanowi rusztowanie ciała
Stanowi rusztowanie aparatu ruchu – umożliwia poruszanie Chroni narządy wewnętrzne Wytwarza krwinki – jest krwiotwórczy


Pobierz ppt "Układ ruchu=) Szkielet!!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google