Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MUZEA WATYKAŃSKIE CZ.1.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MUZEA WATYKAŃSKIE CZ.1."— Zapis prezentacji:

1 MUZEA WATYKAŃSKIE CZ.1

2 Na zachodnim brzegu Tybru, dokładnie naprzeciwko zabytkowego centrum Rzymu, leży Watykan, który w 1929 r. uzyskał status niezależnego państwa.

3 Muzea Watykańskie utworzono ze zbiorów różnorodnych dzieł sztuki gromadzonych przez papieży. Początki kolekcji stanowią zbiory rzeźb zgromadzonych przez papieży Sykstusa IV i Juliusza II. W różnych działach zgromadzono najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Watykańskie muzea to: Pinakoteka, Muzeum Pio-Clementino, Muzeum Etruskie, Muzeum Misyjno-Etnologiczne, Muzeum Chiaramonti. Muzea Watykańskie- do ich największych atrakcji należą: Kaplica Sykstyńska- dzieło malarskie Michała Anioła, Stanze Raffaella, oraz Ogrody Watykańskie.

4 Schody do kas Muzeum Muzea Watykańskie (Viale Vaticano 13) to największy, najbogatszy i najbardziej fascynujący (i wyczerpujący) zespół muzealny na świecie. Jeśli niektóre muzea rzymskie odrobinę rozczarowują, tutaj kryje się tego przyczyna; tyle zabytków historii miasta od czasów starożytnych po późniejsze spoczęło w muzeach Watykanu i tylu wybitnych artystów renesansu pracowało dla papieży, że większość innych zbiorów w Europie wydaje się przy watykańskich wręcz niepozorna.Schody zaprojektowane przez Giuseppe Mono.

5 Muzeum zawiera także kolekcję posągów klasycznych, galerię obrazów najsłynniejszych światowych malarzy od XV do XIX wieku oraz bogate kolekcje sztuki etruskiej, greckiej, asyryjskiej i egipskiej. Przypatrzmy się temu bogactwu kultury i sztuki.

6 Od wejścia korytarz prowadzi wzdłuż galerii świeczników, arrasów, map geograficznych prowadząc nas do wspaniałych komnat Raffaella. Komnaty wybudowane zostały za pontyfikatu Nicolo V, pracowali przy nich tacy artyści jak Andrea del Castagno i Piero della Francesca. W 1508 r prace zostały podjęte ponownie za pontyfikatu Giulio II, który powierzył Bramantemu wybór artystów mających udekorować komnaty.

7 Wśród wybranych byli: Perguino, Sodoma, Baldassare, Peruzzi, Bramantinoi Lorenzo Lotto. Kiedy Bramate zasugerował papieżowi oglądnięcie prac młodego Raffaella, papież bez wahania zwolnił pozostałych artystów powierzając w całości zadanie młodemu malarzowi. Kolejno mijamy loże Raffaello, i apartamenty Borgia, gdzie w piątej sali możemy podziwiać wspaniałe freski Pinturicchio.

8 Obecnie w muzeum znajduje się ok
Obecnie w muzeum znajduje się ok. 460 obrazów wystawionych w salach zgodnie z chronologią i przynależnością do kierunku malarskiego.

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50 Zdjecia internet Opr.Irenka   


Pobierz ppt "MUZEA WATYKAŃSKIE CZ.1."

Podobne prezentacje


Reklamy Google