Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPACER PO RZYMIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPACER PO RZYMIE."— Zapis prezentacji:

1 SPACER PO RZYMIE

2

3 Rzym (wł. Roma) - stolica Włoch, miasto w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km2, liczba ludności 2,6 mln (zespół miejski 3,8 mln). Światowy ośrodek turystyczny z bardzo bogatymi zabytkami starożytności i średniowiecza (Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny i inne budowle), niezwykle bogate muzea, nowoczesne osiedla mieszkaniowe na przedmieściach.

4 Rzym to miasto zabytków z czasów Cesarstwa Rzymskiego, miasto średniowiecznych fortec i renesansowych pałaców. To istna tętniąca życiem galeria sztuki. Najznamienitszym zabytkiem jest Forum Romanum, którego ruiny mają już około lat. Forum Romanum położone jest między czterema wzgórzami. Gromadzili się tu starożytni Rzymianie, gdy przemawiali tu ich władcy lub gdy odbywały się parady wojskowe.

5 Za najwspanialszą budowlę antyczną, jaką może poszczycić się Rzym, uznaje się Koloseum. Mogło ono pomieścić widzów. Jest to 4-ro kondygnacyjny amfiteatr, w którym można było oglądać pojedynki gladiatorów oraz odgrywane przedstawienia bitew morskich i wojen

6 Z kolei jedyną w pełni zachowaną budowlą starożytnego Rzymu jest Panteon, którego obecny wygląd jest identyczny z tym sprzed niemalże 2000 lat.

7 Most św. Anioła (wł. Ponte San Angelo) – pięcioprzęsłowy most znajdujący sie w centrum Rzymu, przy Zamku Świętego Anioła. Cesarz Hadrian polecił wybudować mauzoleum dla swojej rodziny na drugim brzegu Tybru, na wprost Pola Marsowego. Dla ułatwienia dojścia do budowli zbudowano ośmioprzęsłowy most Pons Aelius (most Eliusza). Budowa mostu została ukończona w 134 Nazwa mostu została zmieniona podczas pontyfikatu Grzegorza I, jednocześnie z przemianowaniem Mauzoleum Hadriana na Zamek Świętego Anioła.

8 Na wzgórzu Kapitolińskim wznosi się kompleks pałacowy, mieszczą się tu słynne Muzea Kapitolińskie. Plan zagospodarowania architektonicznego wzniesienia jest rezultatem twórczego geniuszu Michała Anioła Buonarrotiego.

9 Przemierzając zatłoczoną Via del Corso w stronę Piazza Venezia, w bliskiej odległości od Panteonu, trafiamy na niewielki placzwany Piazza Colonna. Centralna atrakcja placu postawiona została tu w latach , dla upamiętnienia zwycięstw Rzymu nad Markomanami i Sarmatami

10 Spacerując po Rzymie trafiamy do najsłynniejszej i najstarszej kawiarni w Rzymie - Antico Caffè Greco, zwaną potocznie przez Rzymian po prostu Caffè Greco. Kawiarnię założył Grek (stąd nazwa), Nicola della Maddalena, w 1760 roku. Jedynie wenecka Caffè Florian może pochwalić się dłuższą historią na terenie całej Italli.

11 Piazza Navona to najpiękniejszy plac Rzymu, samo serce tętniącego miasta. Jest to niewątpliwie obowiązkowy punkt spacerów. Romantyczne knajpki, uliczni grajkowie i nieustające tłumy turystów są dzisiaj nieodłącznym elementem pejzażu. Początek historii tego miejsca sięga czasów starożytnych, tu rozciągał się wyludniony teren poświęcony Marsowi, bogu Wojny, tak zwane Pole Marsowe

12

13 Miasto Rzym słynie ze swoich pięknie zdobionych fontann
Miasto Rzym słynie ze swoich pięknie zdobionych fontann. Na Piazza Mattei znajduje się jedna z mniejszych ale i najpiękniejszych fontann w całej Italii. Fontana delle Tartarughe (Fontanna żółwi) jest imponującym przykładem późnego renesansu.  Zbudowana została między 1580 a 1588 rokiem przez architekta Giacomo della Porta i rzeźbiarza Taddeo Landini. Nazwa fontanny pochodzi od niewielkich statuetek żółwi, wykonanych w brązie, najprawdopodobniej przez Gian Lorenzo Berniniego, dodanych w 1658 roku Fontanna została zbudowana w celu zapewnienia pitnej wody rzymskiej populacji. Była częścią większego projektu, w konsekwencji którego powstało na terenie zabytkowego Rzymu aż 18 fontann, doprowadzających wodę ze starożytnego rzymskiego akweduktu, Acqua Vergine. Nad całością przedsięwzięcia czuwał papież Grzegorz XIII.

14 Zatybrze, wniesione na zachodnim brzegu Tybru, uznawane jest za najstarszą dzielnicę Rzymu, mimo, że dołączone zostało w obręb miasta dopiero około I wieku p.n.e. W starożytności zamieszkiwali tu Etruskowie, potem głównie robotnicy i obcokrajowcy, stąd przez długi czas miejsce kojarzone było z ubóstwem. Budowano tu wiele świątyń poświęconych mało znanym, zagranicznym bogom. W 64 roku, najsłynniejszy pożar Rzymu, wzniecony na rozkaz Nerona, zniszczył doszczętnie dzielnicę. Mieszkańcy tego uroczego zakątka Rzymu do dziś zachowali w swej kulturze pewną autonomiczność. Ich dialekt różni się od pozostałych mieszkańców wiecznego Miasta, tradycje, przez wieki kształtowane na wielokulturowym gruncie, przesiąkły nieznanymi gdzie indziej zwyczajami. Miejsce to uwielbiane jest zarówno przez rodowitych Rzymian, jak i przez turystów, ze względu na fakt, że dzielnica zachowała swój naturalny charakter

15

16 Watykan, Państwo Miasta Watykańskiego
(wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Jest połączony unią personalną i funkcjonalną ze Stolicą Apostolską (łac. Sedes Apostolica, Sancta Sedes). Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej). Obywatelstwo watykańskie jest wyłącznie czasowe. Kardynałowie otrzymują je na czas pobytu w Rzymie. Całe terytorium państwa watykańskiego od trzech stron otoczone jest murami. W kraju znajduje się zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra, pałacem oraz wiele gmachów galerii, muzeów i budynków administracyjnych. Watykan posiada też Papieską Akademię Nauk i Obserwatorium Watykańskie założone w 1572 roku, oraz Ogrody Watykańskie. Niektóre części Rzymu należą do Watykanu np: 5 uniwersytetów, wiele kościołów, Bazylika Laterańska, Biblioteka Laterańska.

17 Muzea Watykańskie  powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Początki kolekcji związane są ze zbiorem dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II. Powiększone podczas pontyfikatów kolejnych papieży. Udostępnione publiczności już w 1787 w celu pogłębienia znajomości sztuki i kultury. Obecnie zgromadzono w nich, w różnych działach, najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Kolekcja jest na tyle ogromna, iż według przewodników, gdyby poświęcić zaledwie kilkusekundową uwagę każdemu eksponatowi – obejrzenie całej kolekcji zajęłoby ponad 8 lat. 

18 Grupa Laokoona

19 Leonardo da Vinci, Święty Hieronim na pustyni

20 Rafael, Przemienienie

21 Caravaggio, Złożenie do grobu

22

23

24 Bazylika św. Piotra - zadumany Apostoł

25

26

27

28 Kopuła Bazyliki

29 Gwardziści Szwajcarscy

30 Ciekawostki o Włoszech w historii:
 Rzymianie - oprócz kotów, grochu, kapusty i pokrzywy - przywieźli do Anglii pierwsze sztuczne zęby. * Włochy to największy producent wina na świecie, Sycylia to czołowy hodowca cytryn. * Budowę Krzywej Wieży rozpoczęto w 1174 roku i skończono w XIV wieku. Na początku była prosta, ale teraz jest odchylona od pionu aż o 5 m! Próbowano podeprzeć ją słupami, lecz ciągle nie jest stabilna. * Rzymianie jedli słodycze, ale uważali na swoje zęby - używali sproszkowanych mysich mózgów jako pasty do zębów! * Jedną z form egzekucji w Rzymie było smarowanie skazańca miodem i wystawienie na roje os. * Cesarz Kaligula mianował na konsula swojego konia Incitatusa!


Pobierz ppt "SPACER PO RZYMIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google