Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak okazywać miłość, by twój partner czuł się kochany

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak okazywać miłość, by twój partner czuł się kochany"— Zapis prezentacji:

1 Jak okazywać miłość, by twój partner czuł się kochany
MIŁOŚCI PIĘĆ JĘZYKÓW Jak okazywać miłość, by twój partner czuł się kochany Opracowano na podstawie książki Garego Chapmana „Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie”

2 M I Ł O Ś Ć DEZORIENTUJĄCE SŁOWO?

3 M I Ł O Ś Ć DEZORIENTUJĄCE SŁOWO? Mężczyzna zdradza swoją żonę i nazywa to miłością. Jednak ksiądz nazywa to grzechem. Żona alkoholika sprząta po jego ekscesach i nazywa to miłością, lecz psychoterapeuta uzna to za przejaw współuzależnienia. Rodzice spełniają wszelkie zachcianki dziecka i tłumaczą to miłością, lecz pedagog nazywa to błędem wychowawczym.

4 M I Ł O Ś Ć Mówimy: kocham jedzenie, a zaraz potem: kocham cię mamo.
DEZORIENTUJĄCE SŁOWO? Mówimy: kocham jedzenie, a zaraz potem: kocham cię mamo. Mówimy, że kochamy coś robić: pływać, jeździć na nartach, robić zakupy. Kochamy zwierzęta, przyrodę, ludzi. Kochamy nawet samo uczucie miłości.

5 NA CZYM WIĘC POLEGA MIŁOŚĆ?
DEZORIENTUJĄCE SŁOWO? NA CZYM WIĘC POLEGA MIŁOŚĆ?

6 Z A K O C H A N I E CO WARTO WIEDZIEĆ

7 Z A K O C H A N I E WARTO WIEDZIEĆ:
PO PIERWSZE: NIEPRZEMIJALNOŚĆ ZAKOCHANIA JEST JEDYNIE MITEM PO DRUGIE: GDY JESTEŚMY ZAKOCHANI BRAKUJE NAM REALIZMU

8 Z A K O C H A N I E WARTO WIEDZIEĆ:
UCZUCIE ZAKOCHANIA nie skupia naszej uwagi na rozwoju własnym czy partnera. Tworzy natomiast wrażenie, że osiągnęliśmy już wszystko i nie potrzebujemy dalej się rozwijać. Osiągnęliśmy szczyt szczęścia i pragniemy jedynie tam pozostać. Ukochana osoba nie musi się rozwijać, bo jest już doskonała – mamy nadzieję, że taką pozostanie.

9 Z A K O C H A N I E JEST TYMCZASOWYM EMOCJONALNYM UNIESIENIEM
Wszyscy Ci, którzy byli kiedyś zakochani i wyszli z tego stanu, prawdopodobnie zgodzą się, że wznosi ono człowieka na emocjonalne wyżyny niedostępne w inny sposób. Niestety, osłabia naszą kontrolę poznawczą.

10 Z A K O C H A N I E JEST TYMCZASOWYM EMOCJONALNYM UNIESIENIEM c.d.
Kiedy opada fala emocji i powracamy do rzeczywistości, gdzie wyraźnie widać wszystkie różnice, wiele osób zadaje sobie pytanie: Dlaczego zdecydowałem się na to małżeństwo? W niczym się nie zgadzamy. Jednak w szczytowym okresie zakochania byliśmy przekonani, że we wszystkim jesteśmy zgodni – a przynajmniej w najważniejszych kwestiach.

11 Z A K O C H A N I E NIE JEST PRAWDZIWĄ MIŁOŚCIĄ PONIEWAŻ:
I. NIE JEST AKTEM WOLI ANI ŚWIADOMYM WYBOREM. Bez względu jak bardzo chcielibyśmy się zakochać nie możemy się do tego zmusić. Często zakochujemy się w niewłaściwym czasie i w zaskakujących osobach. NIE WYMAGA WYSIŁKU. Natura fenomenu zakochania popycha nas do robienia niezwykłych i zaskakujących dla siebie rzeczy. ZAKOCHANY NIE JEST ZAINTERESOWANY OSOBISTYM ROZWOJEM DRUGIEJ OSOBY. W zakochaniu zdecydowanie ważniejsze jest to, w jakim zakresie druga osoba zaspokaja nasze oczekiwania.

12 Z A K O C H A N I E NIE TRWA WIECZNIE, W KOŃCU MIJA I CO WTEDY?
PO PIERWSZE: WRACAMY DO RZECZYWISTOŚCI I ZACZYNAMY DOMAGAĆ SIĘ SWOICH PRAW. PO DRUGIE: ALBO ZACZYNAMY SIĘ OD SIEBIE ODDALAĆ, ALBO ROZPOCZYNAMY TRUDNY PROCES UCZENIA SIĘ , JAK KOCHAĆ DRUGIEGO CZŁOWIEKA I WYRAŻAĆ TO W CODZIENNYM ŻYCIU.

13 Z A K O C H A N I E NIE JEST MIŁOŚCIĄ!!!
M I Ł O Ś Ć TO O WIELE WIĘCEJ NIŻ ZAKOCHANIE!!! M I Ł O Ś Ć Jest także emocją, ale nie ma cech obsesji. Łączy w sobie rozum i uczucia. Opiera się na akcie woli. Wymaga dyscypliny. Jest świadoma potrzeby osobistego rozwoju.

14 M I Ł O Ś Ć Nie pamięta złego
M I Ł O Ś Ć Nie pamięta złego. Najlepszą rzeczą jaka można zrobić z błędami przeszłości to pozostawić je tam. Przebaczenie nie jest uczuciem, ale wyborem. To decyzja okazania łaski, a nie domagania się kary. Prosi, ale nie żąda. Kiedy prosisz partnera o coś, potwierdzasz w ten sposób jego wartość i zdolności. Pokazujesz, że posiada lub potrafi zrobić coś cennego i znaczącego w Twoich oczach.

15 JAK OKAZYWAĆ MIŁOŚĆ, BY TWÓJ PARTNER CZUŁ SIĘ KOCHANY?
CO WARTO WIEDZIEĆ

16 JEŚLI CHCEMY SKUTECZNIE OKAZYWAĆ SWOJE UCZUCIA, MUSIMY BYĆ GOTOWI POZNAĆ PODSTAWOWY JĘŻYK MIŁOŚCI NASZEGO PATRNERA I. LUDZIE MÓWIĄ RÓŻNYMI JĘZYKAMI MIŁOŚCI. Wg Garego Chapmana, który od ponad 20 lat udziela porad małżeńskich, istnieje 5 podstawowych języków miłości – pięć sposobów, w jaki ludzie okazują i interpretują miłość. II. MAŁŻONKOWIE RZADKO POSŁUGUJĄ SIĘ TYM SAMYM JĘZYKIEM MIŁOŚCI. Z reguły stosujemy ten, który jest nam najbliższy i dziwimy się, gdy partner nie rozumie, co próbujemy mu zakomunikować. Wyrażamy miłość, ale nasz partner wydaje się tego nie dostrzegać, ponieważ dla niego to, co robimy, jest obcym językiem.

17 JEŚLI CHCEMY SKUTECZNIE OKAZYWAĆ SWOJE UCZUCIA, MUSIMY BYĆ GOTOWI POZNAĆ PODSTAWOWY JĘŻYK MIŁOŚCI NASZEGO PATRNERA III. WAŻNE JEST TO, BYŚMY PRZEMAWIALI JĘZYKIEM MIŁOŚCI ZROZUMIAŁYM PRZEZ NASZEGO PARTNERA. Nie możemy polegać na naszym rodzimym języku, jeśli nasz partner go nie rozumie. Jeśli chcemy, aby czuł się kochany, musimy wyrażać miłość w języku, który jest mu najbliższy. IV. POZNANIE JĘZYKA MIŁOŚCI NASZEGO PARTNERA POZWOLI NAM SKUTECZNIEJ NAPEŁNIAĆ „ZBIORNIK MIŁOŚCI” SYMBOLIZUJĄCY OGROMNĄ POTRZEBĘ BYCIA KOCHANYM. Utrzymanie pełnego zbiornika miłości jest równie niezbędne dla dobra małżeństwa, jak właściwy poziom oleju dla silnika samochodu.

18 Gary Chapman uważa, że gdy poznasz podstawowy język miłości swojego partnera i nauczysz się nim posługiwać, odkryjesz klucz do długiego i pełnego miłości pożycia małżeńskiego. Miłość nie musi zniknąć po ślubie, ale by ją zatrzymać, musimy włożyć wysiłek w opanowanie języka miłości naszego partnera.

19 PIERWSZY JĘZYK MIŁOŚCI
A F I R M A C J A PIERWSZY JĘZYK MIŁOŚCI

20 DLA OSOBY MÓWIĄCEJ JĘZYKIEM AFIRMACJI WAŻNE SĄ:
AFIRMUJĄCE SŁOWA Komplementy i uznanie są doskonałe do okazywania miłości w tym języku. Najlepiej wyrażać je w prostych, bezpośrednich stwierdzeniach: PRZYKŁAD: Dobrze wyglądasz w tym garniturze. Jesteś jeszcze piękniejsza w tej sukience. Uwielbiam jak przyrządzasz ziemniaki. Dziękuje, że pozmywałeś dziś naczynia. Dziękuję, że znalazłaś opiekunkę do dzieci na dzisiejszy wieczór. To było dla mnie ważne i chcę, żebyś wiedziała, że to doceniam.

21 DLA OSOBY MÓWIĄCEJ JĘZYKIEM AFIRMACJI WAŻNE SĄ:
SŁOWA ZACHĘTY Zachęcanie to m.in. dodawanie odwagi. Nie chodzi o wywieranie presji na partnerze, aby coś zrobił, co naszym zadaniem, powinien zrobić. Chodzi o zachęcanie do rozwijania zainteresowań, które już posiada. Zachęcanie wymaga empatii i spojrzenia na świat z perspektywy partnera. PRZYKŁAD: Żona: „Chyba zacznę stosować jakąś dietę”. Mąż: „Jeśli się na to zdecydujesz, wiem jedno – na pewno ci się uda. To jedna z rzeczy, które mi się w tobie podobają. Jeśli sobie coś postanowisz, zrobisz to. Będę Cię wspierał”.

22 JĘZYKI AFIRMACJI – WAŻNA UWAGA!
Może język afirmacji to nie twój podstawowy język miłości, a nauczenie się go będzie wymagało wiele wysiłku, szczególnie, jeśli z twoich ust często padały krytyczne lub potępiające słowa. Rezultat jest jednak wart nauki tego języka.

23 C Z A S DRUGI JĘZYK MIŁOŚCI

24 DLA OSOBY MÓWIĄCEJ JĘZYKIEM CZASU WAŻNE SĄ:
PRZEBYWANIE ZE SOBĄ Nie chodzi o samą fizyczną bliskość. Chodzi o robienie czegoś wspólnie i poświęcanie drugiej osobie całkowitej uwagi. Siedzenie razem na kanapie i oglądanie telewizji nie spełnia tego warunku – nasza uwaga jest skupiona na programie telewizyjnym a nie na współmałżonku. SZCZERA ROZMOWA W szczerej rozmowie ważne jest to, co słyszymy. Staramy się zrozumieć partnera, wsłuchując się uważnie w to co mówi. Zadajemy pytanie nie dlatego, że chcemy coś powiedzieć, ale dlatego, że pragniemy zrozumieć jego myśli, uczucia i pragnienia.

25 DLA OSOBY MÓWIĄCEJ JĘZYKIEM CZASU WAŻNE SĄ:
SZCZERA ROZMOWA c.d. W szczerej rozmowie ważna jest zatem umiejętność słuchania. Większość ludzi nie potrafi słuchać. O wiele lepiej radzimy sobie z mówieniem. Warto nauczyć się kilku zasad dobrego słuchania: Utrzymuj kontakt wzrokowy Podczas rozmowy z partnerem nie zajmuj się innymi sprawami. Zwracaj uwagę na uczucia. Obserwuj mowę ciała. Nie przerywaj.

26 DLA OSOBY MÓWIĄCEJ JĘZYKIEM CZASU WAŻNE SĄ:
SZCZERA ROZMOWA c.d. W szczerej rozmowie ważna jest również umiejętność mówienia. Umiejętność ta wymaga jednak pewnej otwartości. Kiedy żona mówi: „Chciałabym, aby mąż ze mną rozmawiał. Nigdy nie wiem, co myśli i czuje”, wyraża pragnienie bliskości. Aby poczuła się kochana, mąż musi otworzyć się przed nią. Warto zdobyć świadomość własnych emocji. Emocje nie są ani dobre, ani złe, są jedynie psychologiczną reakcją na wydarzenia, jakie spotykają nas w życiu.

27 DLA OSOBY MÓWIĄCEJ JĘZYKIEM CZASU WAŻNE SĄ:
WSPÓLNE DZIAŁANIE Jest ono jednym z dialektów języka czasu. Wspólne działanie może obejmować wszystko czym partnerzy są zainteresowani. Ważne jest nie to, co robimy wspólnie, ale dlaczego to robimy. Celem jest doświadczenie czegoś wspólnie, zrobienie czegoś, co utwierdzi nas w przekonaniu, że jemu (jej) na nas zależy. Wspólnym działaniem może być: pielęgnowanie ogródka, słuchanie muzyki, długie spacery, umycie razem samochodu, itp.

28 P R E Z E N T Y TRZECI JĘZYK MIŁOŚCI

29 DLA OSOBY MÓWIĄCEJ JĘZYKIEM PREZENTÓW WAŻNE SĄ:
PREZENTY Prezenty są widocznymi symbolami miłości. Symbole mają wartość emocjonalną. Dla niektórych ludzi wizualne symbole miłości są ważniejsze niż dla innych. To dlatego ludzie mają różne postawy wobec np. obrączek. Niektórzy nigdy nie ściągną jej z dłoni. Inni prawie nigdy jej nie zakładają. Prezenty mogą mieć różną postać, rozmiar, kolor i kształt. Niektóre są drogie inne nic nie kosztują. Dla osoby, której podstawowym językiem miłości są prezenty, ich pieniężna wartość ma drugorzędne znaczenie.

30 JĘZYK PREZENTÓW – WAŻNA UWAGA!
PREZENT – DAR Z SIEBIE Dla osób, których podstawowym językiem miłości są prezenty, ważne jest to, iż będziemy tam, gdzie nasz partner najbardziej nas potrzebuje.

31 P O M O C CZWARTY JĘZYK MIŁOŚCI

32 DLA OSOBY MÓWIĄCEJ JĘZYKIEM POMOCY WAŻNA JEST:
PRAKTYCZNA POMOC Dla osoby, której podstawowym językiem miłości jest praktyczna pomoc, bardzo wiele znaczy schowanie butów do szafki, zmienienie dziecku pieluszki, umycie naczyń lub samochodu, odkurzenie mieszkania lub skoszenie trawy. PRZYKŁAD WYPOWIEDZI OSOBY, KTÓREJ PODSTAWOWYM JĘZYKIEM MIŁOŚCI JEST POMOC: „Zawsze czułem się kochany. Jest najlepszą gospodynią na świecie i doskonałym kucharzem. Pierze, prasuje moje rzeczy. Wspaniale wychowuje nasze dzieci. WIEM, ŻE MNIE KOCHA”.

33 JĘZYKI POMOCY – WAŻNA UWAGA!
Dla niektórych osób opanowanie języka praktycznej pomocy będzie wiązało się z koniecznością przezwyciężenia stereotypów roli męża i żony. Każdy, kto pragnie wyrażać miłość w sposób zrozumiały dla partnera, musi być gotowy przeanalizować i zmienić swe stereotypy.

34 D O T Y K PIĄTY JĘZYK MIŁOŚCI

35 DLA OSOBY MÓWIĄCEJ JĘZYKIEM DOTYKU WAŻNY JEST:
KONTAKT FIZICZNY W małżeństwie okazywanie miłości przez dotyk może przyjmować wiele form. Warto poznać, które rodzaje dotyku są dla partnera niewygodne lub wzbudzają irytację oraz odkryć te formy dotyku, które sprawiają mu najwięcej przyjemności. Najlepszym ekspertem w tej dziedzinie jest oczywiście sam partner. Okazywanie miłości przez dotyk może być otwarte i wymagać pełnej uwagi – np. masaż pleców lub gra wstępna. Z drugiej strony, dotyk może komunikować miłość w sposób mniej wymagający i widoczny – np. położenie mężowi reki na ramieniu, lub muśnięcie swoim ciałem jego ciała.

36 JĘZYK DOTYKU – WAŻNA UWAGA!
Sytuacje kryzysowe dają niezwykłe możliwości wyrażania miłości. Gdy twoja żona płacze, a jej podstawowym językiem miłości jest dotyk, obejmij ją czule. Słowa na niewiele mogą się zdać, ale twoja fizyczna bliskość może okazać się dla niej emocjonalnymi linami ratunkowymi. Być może nigdy nie zapomni Ci tej czułości.

37 JAK ODKRYĆ SWÓJ JĘZYK MIŁOŚCI
KILKA WSKAZÓWEK

38 WSKAZÓWKI POMOCNE PRZY ODKRYWANIU SWOJEGO JEZYKA MILOŚCI
Co twój partner robi albo czego nie robi, co rani cię najbardziej. Przeciwieństwo rzeczy, które sprawiają ci najwięcej bólu jest prawdopodobnie twoim językiem miłości. 2. O co najczęściej prosisz swojego partnera? Bardzo możliwe, że najbardziej oczekujesz z jego strony właśnie tego, co sprawia, że czujesz się kochany. 3. Jak najczęściej wyrażasz miłość swojemu partnerowi, co do niego czujesz? Sposób, w jaki to robisz, może być wskazówką, że sam również czułbyś się w takiej sytuacji kochany i akceptowany.

39 Prawdziwa MIŁOŚĆ to coś, co robimy dla kogoś, a nie dla siebie.
Czy można budować miłość w małżeństwie? Oczywiście. Kluczem do tego jest poznanie języka miłości partnera i świadomy wybór, aby się nim posługiwać. Prawdziwa MIŁOŚĆ to coś, co robimy dla kogoś, a nie dla siebie.

40 Materiał zawiera treści z książki: „Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie” Gary Chapman, Oficyna Wydawnicza Vocatio, W-wa, 2003 Dziękuję za uwagę opracowała: Marta Franczak spec. public relations i doradca rodzinny

41 Pomoc Duchowa


Pobierz ppt "Jak okazywać miłość, by twój partner czuł się kochany"

Podobne prezentacje


Reklamy Google