Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Taniec klasyczny (akademicki). Co to jest? Jest formą tańca, którą nazywamy również potocznie baletem. Różnią się tym, że taniec klasyczny jest techniką,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Taniec klasyczny (akademicki). Co to jest? Jest formą tańca, którą nazywamy również potocznie baletem. Różnią się tym, że taniec klasyczny jest techniką,"— Zapis prezentacji:

1 Taniec klasyczny (akademicki)

2 Co to jest? Jest formą tańca, którą nazywamy również potocznie baletem. Różnią się tym, że taniec klasyczny jest techniką, jaką używają tancerze, a balet to spektakl, połączenie tańca, muzyki i oprawy scenicznej, który odbywa się na scenie.

3 Skąd się wywodzi? Technika ta, wywodzi się od renesansowych tańców dworskich. Balet w tamtych czasach opierał się głównie na kombinacjach kroków pochodzących z paweny, basse dance, manueta.

4 Stroje Stroje kobiet (suknie) uniemożliwiały skomplikowane ruchy nóg i podskoki, Ponieważ były zbyt długie i ciężkie, dlategoż partie solowe wykonywali mężczyźni. Stroje baletowe mężczyzn składały się najczęściej białej bluzki spodni, oraz białych pantofli.

5 Rewolucja Rewolucji dokonała La Camargo 5 maja 1726 roku, która skróciła suknie o kilka centymetrów i uniosła się na scenie, co wywołało amok i panikę. Jakiś czas po zdarzeniu kostiumista Opery paryskiej Maillot wymyślił trykoty, dzięki czemu przyczynił się do dalszego rozwoju techniki tańca klasycznego, który zaczął opierać się na pięciu pozycjach nóg.

6 Kiedy zaczęto używać pointów? Do czego one służyły? Carlo Blasis skodyfikował zasady tańca klasycznego. Stworzył system dokładnie opracowanych ruchów ciała. W okresie romantyzmu doprowadzono je do perfekcji, wtedy również tancerki zaczęły używać usztywnionych baletek, które nazywamy pointami. Dzięki nim mogły wspinać się na czubki palców.

7 Najsłynniejsi tancerze/tancerki Do tancerek należą: Carlotta Grisi, Marie Sallé, Marie Camargo, Fanny Elssler, Maria Taglioni, Anna Pawłowa, Galina Ułanowa, Maja Plisiecka, Margot Fonteyn, Alicia Alonso, Carla Fracci, Natalia Makarowa i Sylvie Guillem. Do najsłynniejszych tancerzy klasycznych należą: Wacław Niżyński, Rudolf Nuriejew i Michaił Barysznikow.


Pobierz ppt "Taniec klasyczny (akademicki). Co to jest? Jest formą tańca, którą nazywamy również potocznie baletem. Różnią się tym, że taniec klasyczny jest techniką,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google