Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Taniec klasyczny (akademicki)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Taniec klasyczny (akademicki)"— Zapis prezentacji:

1 Taniec klasyczny (akademicki)

2 Co to jest? Jest formą tańca, którą nazywamy również potocznie
baletem. Różnią się tym, że taniec klasyczny jest techniką, jaką używają tancerze, a balet to spektakl, połączenie tańca, muzyki i oprawy scenicznej, który odbywa się na scenie.

3 Skąd się wywodzi? Technika ta, wywodzi się od
renesansowych tańców dworskich. Balet w tamtych czasach opierał się głównie na kombinacjach kroków pochodzących z paweny, basse dance, manueta.

4 Stroje Stroje kobiet (suknie) uniemożliwiały
skomplikowane ruchy nóg i podskoki, Ponieważ były zbyt długie i ciężkie, dlategoż partie solowe wykonywali mężczyźni. Stroje baletowe mężczyzn składały się najczęściej białej bluzki spodni, oraz białych pantofli.

5 Rewolucja Rewolucji dokonała La Camargo
5 maja 1726 roku, która skróciła suknie o kilka centymetrów i uniosła się na scenie, co wywołało amok i panikę. Jakiś czas po zdarzeniu kostiumista Opery paryskiej Maillot wymyślił trykoty, dzięki czemu przyczynił się do dalszego rozwoju techniki tańca klasycznego, który zaczął opierać się na pięciu pozycjach nóg.

6 Kiedy zaczęto używać pointów?
Do czego one służyły? Carlo Blasis skodyfikował zasady tańca klasycznego. Stworzył system dokładnie opracowanych ruchów ciała. W okresie romantyzmu doprowadzono je do perfekcji, wtedy również tancerki zaczęły używać usztywnionych baletek, które nazywamy pointami. Dzięki nim mogły wspinać się na czubki palców.

7 Wacław Niżyński, Rudolf Nuriejew i Michaił Barysznikow.
Najsłynniejsi tancerze/tancerki Do tancerek należą: Carlotta Grisi, Marie Sallé, Marie Camargo, Fanny Elssler, Maria Taglioni, Anna Pawłowa, Galina Ułanowa, Maja Plisiecka, Margot Fonteyn, Alicia Alonso, Carla Fracci, Natalia Makarowa i Sylvie Guillem. Do najsłynniejszych tancerzy klasycznych należą: Wacław Niżyński, Rudolf Nuriejew i Michaił Barysznikow.


Pobierz ppt "Taniec klasyczny (akademicki)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google