Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Karty Dużej Rodziny Jako element polityki prorodzinnej w Polsce Autor: Michał Kot.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Karty Dużej Rodziny Jako element polityki prorodzinnej w Polsce Autor: Michał Kot."— Zapis prezentacji:

1 Karty Dużej Rodziny Jako element polityki prorodzinnej w Polsce Autor: Michał Kot

2 Czy należy wspierać rodziny wielodzietne? Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest wcale dla wielu osób oczywista Często słyszy się głosy typu: „dlaczego mamy wspierać rodziny wielodzietne? To ich wybór i co nam do tego” No, właśnie. Dlaczego mielibyśmy wspierać rodziny wielodzietne?

3 Zwiększenie liczby rodzin 3+ niezbędne, by osiągnąć poziom zastępowalności pokoleń +35% -35% Poziom zastępowalności pokoleń Średnia wartość deklaracji Polaków na temat tego ile chcieliby mieć dzieci wynosi 2,55; podczas gdy rzeczywista dzietność jest zdecydowanie niższa. Rodzin z jednym i dwójką dzieci jest więcej o 35 p.p. niż deklaracji, a rodzin wielodzietnych 35 p.p. mniej. Oznacza to, że aby zwiększyć dzietność i zbliżyć się do poziomu zastępowalności pokoleń niezbędne jest zwiększenie udziału rodzin wielodzietnych wśród wszystkich rodzin.

4 Rodziny wielodzietne najbardziej potrzebują wsparcia Wskaźnik zagrożenia skrajnym ubóstwem rośnie wraz ze wzrostem liczby dzieci w rodzinie. Wśród rodzin z 1 dzieckiem wynosi on 2,4%, natomiast wśród rodzin z 4 lub większą liczbą dzieci jest on 10-krotnie wyższy. Co więcej dzieje się tak pomimo faktu, że rodzice rodzin wielodzietnych zarabiają przeciętnie prawie 30% więcej niż pozostali – ten wyższy dochód dzielony jest jednak na większą liczbę osób.

5 Co zrobić, aby zwiększyć liczbę rodzin 3+ Działania wizerunkowe Poprawa sytuacji materialnej Karty Dużej Rodziny

6 Podsumowując: Na pytanie czy powinno się wspierać rodziny wielodzietne odpowiedź brzmi - TAK – z dwóch powodów: 1.Po pierwsze tylko wzrost liczby takich rodzin może nam zapewnić stabilizację demograficzną 2.Po drugie są to rodziny najczęściej zagrożone wykluczeniem społecznym pomimo średnio lepszych zarobków niż pozostałe rodziny

7 WNIOSKI Z ANALIZY KART DUŻEJ RODZINY W POLSKICH SAMORZĄDACH Jak powinny być konstruowane karty Dużej Rodziny

8 Karty Dużej Rodziny w samorządach – dynamika Pierwsza Karta Dużej Rodziny powstała w 2005 roku we Wrocławiu. Kolejne zaczęły się pojawiać od 2009 roku. Ostatnie 2 lata to skokowy przyrost liczby samorządów wprowadzających Karty Dużej Rodziny. Obecnie jest ich już ponad 200. Wrocław Grodzisk Maz.

9 Karty Dużych Rodzin - rozkład geograficzny Najwięcej samorządów wprowadziło Kartę Dużej Rodziny w województwach mazowieckim, zaś najmniej w zachodniopomorskim. Jednak po względem % mieszkańców objętych programem zdecydowanie przoduje województwo śląskie (60% mieszkańców). Dużo gorzej jest w województwie mazowieckim – pomimo bycia liderem pod względem liczby samorządów, jedynie 25% mieszkańców może korzystać z KDR. Dzieje się tak ponieważ największy samorząd województwa – Warszawa – jako jedyne z dużych miast polskich nie posiada Karty Dużej Rodziny Liczba samorządów z Kartą Dużej Rodziny Liczba samorządów a % mieszkańców objętych Kartami

10 Organ prowadzący Bardzo istotnym z punktu widzenia społecznego postrzegania rodzin wielodzietnych jest Organ prowadzący Kartę Dużej Rodziny. Najgorszym rozwiązaniem jest powierzenie go Ośrodkowi pomocy społecznej. Pod tym względem województwa bardzo różnią się między sobą i znów województwo mazowieckie bardzo mocno negatywnie odstaje od innych województw.

11 Liczba dokumentów niezbędnych do uzyskania Karty Najbardziej deficytowym towarem w rodzinach wielodzietnych jest czas. Dlatego niezmiernie ważne jest dostarczenia ilu dokumentów wymaga się od rodziny – większość z tych dokumentów jest władzom znana. Są samorządy, które potrafią ograniczyć się tylko do jednego (dowód osobisty), ale są też takie, które wymagają aż sześciu.

12 Jakie benefity oferują Karty Dużej Rodziny? Najczęstsze zniżki dotyczą samorządowych ośrodków sportowych i kulturalnych oraz zniżki oferowane przez prywatne podmioty. Z kolei najlepiej oceniane są zniżki na komunikację oferowane jedynie przez 43% samorządów (głównie ze względu na fakt, iż wiele samorządów nie posiada własnej komunikacji publicznej)

13 PYTANIA, DYSKUSJA, WNIOSKI DLA TARGÓWKA


Pobierz ppt "Karty Dużej Rodziny Jako element polityki prorodzinnej w Polsce Autor: Michał Kot."

Podobne prezentacje


Reklamy Google