Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

20 Lat wspólnie Nawet si ę nie obejrzeli ś my, a ju ż min ęł o dwadzie ś cia lat, odk ą d na terenie naszego kraju powsta ł y samorz ą dy terytorialne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "20 Lat wspólnie Nawet si ę nie obejrzeli ś my, a ju ż min ęł o dwadzie ś cia lat, odk ą d na terenie naszego kraju powsta ł y samorz ą dy terytorialne."— Zapis prezentacji:

1 20 Lat wspólnie Nawet si ę nie obejrzeli ś my, a ju ż min ęł o dwadzie ś cia lat, odk ą d na terenie naszego kraju powsta ł y samorz ą dy terytorialne. Czas sprawdzi ć, co od tego czasu si ę zmieni ł o. Zapytali ś my kilka osób w ró ż nym wieku, co s ą dz ą o zmianach, jakie zasz ł y.

2 Wywiady Zadaliśmy naszym rozmówcom po pięć takich samych pytań. Pierwszym rozmówcą był pan Marian Witak.

3 Rozmowa I - Jak zmieniła się sytuacja w naszym kraju od pierwszych wyborów samorządowych? - Wiele instytucji, zakłady pracy, zostały sprywatyzowane. Odzyskaliśmy wolność słowa. - Jak było wcześniej? - Panował ustrój komunistyczny. Handel i usługi były uspołecznione, wszystko było w rękach państwa. Wybory, mimo że nazywane demokratycznymi, nie umożliwiały swobodnego wyboru kandydata. - Czy zmiany polepszyły sytuację w kraju? - Z całą pewnością. Ludzie mają możliwość budowania domów i samodzielnego gospodarowania swoimi pieniędzmi. - Czy łatwo zauważyć te wszystkie zmiany w naszej okolicy, w gminie i w powiecie? - Oczywiście. Wzrosła ilość nowych budynków, tworzy się nowe drogi, oczyszczalnie ścieków, doprowadza kanalizację do gospodarstw. Ogólnie rzecz biorąc, nastąpiła modernizacja. - Ile czasu potrzeba było, by ludzie przyzwyczaili się do zmian, jakie zaszły od pierwszych wyborów samorządowych? - Ludzie Przyzwyczajają się aż do dzisiaj. Wprowadzanie zmian jest ciągle w toku. - To już wszystkie pytania. Bardzo dziękuję za rozmowę.

4 Wywiady- ciąg dalszy Kolejną osobą jest pan Mirosław Kajak. Łatwo zauważyć, jak różne poglądy mają obaj mężczyźni.

5 Rozmowa II - Jak zmieniła się sytuacja w naszym kraju od pierwszych wyborów samorządowych? - Polska to zupełnie inny kraj. Zaszły radykalne zmiany. Przeszliśmy od gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej. O ilości produktów nie decyduje państwo, a popyt i podaż. Artykuły importowane przestały być rzadkością. - Jak było wcześniej? - Wcześniej artykuły z zagranicy były rarytasem. Można je było dostać jedynie w specjalnych sklepach: PEVEX, BALTONA, KOMIS. Mnóstwo rzeczy trzeba było „załatwić”, czyli kupić po znajomości, często za dopłatą. Półki sklepowe były puste. Produkty takie jak alkohol, cukier, czekolada, wędlina były sprzedawane na kartki. - Czy zmiany polepszyły sytuację w kraju? - Oczywiście, zdecydowanie. Po latach dziewięćdziesiątych w sklepach pojawiły się liczne produkty zagraniczne, w kolorowych opakowaniach. Krótko mówiąc, Europa wkroczyła do Polski. Przez jakiś czas wszystko, co zagraniczne było uważane za lepsze niż polskie. Niestety, występowała wysoka stopa inflacji i ludzie nie mieli pieniędzy na wszystkie dobra sprowadzane z Zachodu. - Czy łatwo zauważyć te wszystkie zmiany w naszej okolicy, w gminie i powiecie? - Tak. Ludzi stać nie tylko na wybudowanie domów, ale również na zadbanie, by były estetyczne i oryginalne architektonicznie. Ruch uliczny jest nieporównywalnie większy. Każdy może mieć samochód. - Ile czasu trzeba było, by ludzie przyzwyczaili się do zmian, jakie zaszły od czasu pierwszych wyborów samorządowych? - Starsi ludzie do dzisiaj się nie przyzwyczaili. Młodzi natomiast dojrzewali razem z tymi zmianami. Najgorzej jednak mają ludzie w średnim wieku, tak jak ja. To nas w największym stopniu dotknęły zmiany. - To już wszystko, czego chciałam się dowiedzieć. Dziękuję za rozmowę.

6 Urząd gminy w Garwolinie Ogólne informacje-Tereny gminy wiejskiej Garwolin otaczają gminę miejską Garwolin w powiecie garwolińskim województwa mazowieckiego. Zamieszkuje ją około 12 tys. osób. Jej powierzchnia wynosi 136 km 2. Gmina Garwolin powstała 1 stycznia 1973 roku.

7 Zmiany w Gminie Dużo instytucji zostało sprywatyzowanych, np. ośrodki zdrowia, apteki, ośrodki kultury. Powstało Cenrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

8 Boisko Dzięki działalności samorządów terytorialnych w Garwolinie powstał nowoczesny stadion.

9 Hala Sportowa Hala sportowa przy Zespole szkół nr 1 w Garwolinie była pierwszym takim obiektem w Powiecie Garwolińskim.

10 Obwodnica Największym sukcesem jest zbudowanie obwodnicy wokół Garwolina.

11 Wykonali: Anna Kajak Przemysław Politowski Uczniowe klasy IIIa Gimnazjum Powiatowego w Garwolinie


Pobierz ppt "20 Lat wspólnie Nawet si ę nie obejrzeli ś my, a ju ż min ęł o dwadzie ś cia lat, odk ą d na terenie naszego kraju powsta ł y samorz ą dy terytorialne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google