Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Karolina Lewandowska kl.3a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Karolina Lewandowska kl.3a"— Zapis prezentacji:

1 Karolina Lewandowska kl.3a
Uzależnienia Karolina Lewandowska kl.3a

2 Uzależnienie jest to psychiczny, a niekiedy fizyczny stan wynikający z interakcji między żywym organizmem a substancją, charakteryzujący się zmianami zachowania i innymi reakcjami, do których należy konieczność przyjmowania substancji w sposób ciągły lub okresowy, w celu doświadczenia jego wpływu na psychikę, a niekiedy aby uniknąć przykrych objawów towarzyszących brakowi substancji.

3 Cechy i objawy zespołu uzależnienia to :
1. Silna potrzeba lub przymus używania substancji psychoaktywnej, 2. Utrata samokontroli w używaniu substancji psychoaktywnej niemożność przerwania przyjmowania, utrata samokontroli dawek 3. Wystąpienie zespołu abstynencyjnego po przerwaniu przyjmowania substancji, 4.Postępujące zaniedbywanie innych zainteresowań lub przyjemności na rzecz zdobywania i przyjmowania substancji uzależniającej, 5. Zażywanie środka mimo wyraźnych szkód ( fizycznych, psychicznych, społecznych ), o których wiadomo, że mają związek z przyjmowaniem środka.

4 Rodzaje uzależnień Alkoholizm
Uzależnienie od etanolu jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości danej osoby. Polega na niekontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Wielu dorosłych ludzi mogłoby uniknąć kłopotów wynikających z nadużywania alkoholu, gdyby nauczyli się dostrzegać odpowiednio wcześnie sygnały wskazujące, że gra z alkoholem staje się zbyt niebezpieczną sprawą w ich życiu. Alkoholizm jest chorobą chroniczną, czyli nieuleczalną - możliwe jest jedynie zatrzymanie jej objawu, którym w tym przypadku jest czynne picie. W swoim charakterze jest też postępująca i potencjalnie, jeżeli nie zostanie zatrzymana, doprowadza do śmierci.

5 Lekomania Lekomania zwana inaczej lekozależnością lub farmakomanią to uzależnienie od leków. Jej skutki mogą być różne w zależności od rodzaju zażywanego leku, przyjmowanych dawek oraz czasu używania danego leku. Uzależnienie od leków najczęściej obejmuje: Leki przeciwbólowe Leki nasenne Leki dopingujące Leki euforyzujące

6 Najczęściej leczenie poprzedza proces detoksykacji
Najczęściej leczenie poprzedza proces detoksykacji. Odtruwanie to jest długotrwałe, ponieważ zmniejszanie dawki leku musi następować powoli, by uzależniony organizm poradził sobie z jego odstawieniem. Leczenie organizmu zatrutego lekami, najczęściej polega bowiem na stopniowym zmniejszaniu dawki leku, od którego jest uzależniony, i  wprowadzeniu leku zamiennego. Następnie, sugerowanym przez psychologów skutecznym krokiem leczenia, jest podjęcie psychoterapii.

7 Nikotynizm Nikotynizm jest zjawiskiem, które polega na regularnym zażywaniu tytoniu, w skład którego wchodzi nikotyna – silna trucizna oraz szereg innych substancji, które wykazują negatywny wpływ na nasz organizm. Niektóre źródła podają, że nikotynizm skutkuje bardzo niekorzystnymi objawami – zarówno indywidualnymi, jak i społecznymi. Niektórzy naukowcy są zdania, że nikotynizm swoimi negatywnymi skutkami przewyższa nawet alkoholizm. Nikotyna jest substancją, która dość silnie uzależnia palaczy. Oddziałuje ona bowiem na ośrodki nagradzania w mózgu, które związane są ściśle z odczuwaniem przyjemności. Jej zażywanie przyczynia się do zwiększenia dopaminy, która daje uczucie zadowolenia po zapaleniu papierosa. To z kolei sprawia, że dopamina potęguje uzależnienie. Gdy poziom dopaminy i adrenaliny spada, wówczas pojawia się wewnętrzny niepokój, lęki, a nawet stany depresyjne. By zapobiec takim stanom, palacz ponownie sięga po papierosa.

8 Skład papierosa

9 Jak rzucić palenie? Jeżeli jesteśmy pewni, że chcemy rzucić nałóg, wówczas należy skrupulatnie notować, przy jakiej okazji zapalamy papierosa. Potem, żeby niek usił nas nałóg, trzeba będzie takich sytuacji unikać. Oczywiście rzucanie palenia można wspomóc różnymi środkami nikotynowej terapii zastępczej, dzięki czemu stopniowo będziemy zmniejszać dawkę nikotyny. Nie jest to łatwe, jednakże możliwe. Wystarczy dobra wola i mocne postanowienie o rzucaniu palenia.

10 potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Narkomania charakteryzuje się: tzw. głodem narkotycznym przymusem zażywania środków odurzających chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i wszystkimi sposobami

11 W zależności od stosowanego środka uzależniającego zastosowano podział na:
morfinizm – uzależnienie od zażywania morfiny kokainizm – uzależnienie od zażywania kokainy heroinizm – uzależnienie od zażywania heroiny alkoholizm – uzależnienie od zażywania alkoholu nikotynizm – uzależnienie od zażywania nikotyny (zawartej w papierosach, fajkach) uzależnienie od wziewnych środków odurzających

12 CHARAKTERYSTYCZNE SYMPTOMY MOGĄCE WSKAZYWAĆ NA ZAŻYWANIE NARKOTYKÓW PRZEZ DANĄ OSOBĘ
. Zmiany w zachowaniu osoby: - nagła zmiana nawyków - pojawiają się wahania nastroju i aktywności (często naprzemiennie zmęczenie z euforią) - izolowanie się od bliskich i znajomych - pojawiają się nowi ?dziwni? koledzy i koleżanki - tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia - posługiwanie się niezrozumiałym językiem (slangiem) - naśladowanie osób ze świata subkultur gdzie narkotyki odgrywają ważną rolę - bunt, łamanie ustalonych zasad, napady agresji i złości - pojawiają się problemy finansowe i na tym tle dochodzi do konfliktów - wynoszenie wartościowych przedmiotów i niekorzystne zamiany rzeczy - niewytłumaczalne spóźnienia, późne powroty - kłamstwa, oszustwa - pomniejszanie wszelkich autorytetów, wprowadzanie relatywistycznych poglądów - bełkotliwa i niewyraźna mowa - nadmierny apetyt lub brak apetytu - spadek zainteresowania ulubionymi zajęciami

13 I. Wygląd zewnętrzny: - blada, ziemista, zmieniona cera - krosty i owrzodzenia (szczególnie w okolicy nosa) - przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice - spadek ciężaru ciała - zasinienia i nakłucia (przeguby dłoni, łokci, pachwiny i okolice kostki) - zaniedbanie w sferze higieny osobistej - nowy styl ubierania się - zmiana wyglądu (fryzury i koloru włosów, kolczyki, tatuaże, ostry makijaż itp.) Ciało i jego wygląd to często wierne odbicie "duszy", również jej problemów, niepokojów i tajemnic. To samo można powiedzieć o ubiorze, co prawda "nie szata zdobi człowieka", ale w obecnych czasach często to właśnie ona jak nigdy dotąd, służy do wyrażania poglądów właściciela na życie, przyporządkowuje go do danej społeczności i grupy.

14 III. Objawy chorobowe - uporczywy suchy kaszel - wysięk z nosa - osłabienia i omdlenia - wymioty, zaparcia lub rozwolnienia - częste przeziębienia i infekcje - gwałtowne zmiany ciśnienia krwi oraz skoki temperatury ciała - nagłe pogorszenie stanu uzębienia - złe wyniki badań moczu i krwi - bóle różnych części ciała - depresja i problemy natury psychicznej Należy pamiętać, że każdy rodzaj narkotyku do zazwyczaj mieszanina skomplikowanych substancji chemicznych, które po zażyciu w różny sposób i z różną siłą oddziaływają  na organizm. Wiele z nich jest silnie toksycznych. W/w objawy to często właśnie reakcja organizmu na te substancje, z czasem stan ten pogłębia się i gdy w porę nie podejmiemy odpowiednich kroków, może skończyć się to tragicznie, nawet śmiercią a na pewno ciężkimi powikłaniami.

15 POSTACIE NARKOTYKÓW: - różnej postaci i koloru proszki (najczęściej zabezpieczone przed wilgocią) - wysuszone i rozdrobnione części roślin - małe grzybki - płyny o różnym kolorze i najczęściej "chemicznym" ostrym zapach np. w strzykawkach, małych buteleczkach i fiolkach - kawałki plastycznej masy o ziołowym aromacie - tabletki i kapsułki różnej wielkości, koloru i gramatury - małe znaczki i papierki często z nadrukami - żelki o różnych wymiarach - nasiona i niewielkie owoce

16 Kokaina Substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego. Hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny przez neurony ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Powoduje to: silny skurcz naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego rozszerzenie źrenic rozkurcz mięśniówki oskrzeli zahamowanie perystaltyki przewodu pokarmowego zahamowanie wydzielania śliny przez gruczoły ślinowe.

17 Morfina Ma działanie narkotyczne (odurzające), przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, przeciwbiegunkowe, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (zalicza się do depresantów). Nadmierne dawki mogą prowadzić do śpiączki z depresją ośrodka oddechowego (niewydolność oddechowa). Kilkunastokrotne użycie morfiny prowadzi do uzależnienia fizycznego, uzależnienie psychiczne występuje znacznie szybciej.

18 Heroina Heroina i jej metabolity działają agonistycznie (pobudzająco) na receptory opioidowe wywołując zniesienie czucia bólu, euforię, depresję ośrodkowego układu nerwowego, w tym ośrodka oddechowego oraz zwiotczenie mięśni[9].

19 Amfetamina występuje w postaci białego bezwonnego proszku o gorzko-cierpkim smaku (w nielegalnych prowizorycznych laboratoriach jest uzyskiwana nieoczyszczona metamfetamina - jako żółtawy proszek o zapachu jajek), może występować również w formie białych tabletek. Działanie amfetaminy w zależności od sposobu zażycia może trwać od 3-5 minut

20 Kofeina Najbardziej rozpowszechnionymi źródłami kofeiny są kawa, herbata i w mniejszym stopniu kakao Stosowana w lecznictwie, pobudza działanie serca i ośrodkowego układu nerwowego. Filiżanka mocnej kawy lub herbaty zawiera ok. 0,2 g kofeiny. Może powodować m.in. nudności, bóle głowy, bezsenność, drżenie rąk, niemiarowość czynności serca, a w dużych dawkach także duszności, drgawki, poty, owrzodzenie żołądka (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy).

21 Bibliografia www.wikipedia.org www.jakrzucicpalenie.pl


Pobierz ppt "Karolina Lewandowska kl.3a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google