Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Substancje wspomagające kondycję psychiczną człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Substancje wspomagające kondycję psychiczną człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Substancje wspomagające kondycję psychiczną człowieka

2 Depresja – objawy psychiczne
Najbardziej charakterystyczne, a zarazem najczęściej występujące objawy depresji to: niezdolność do odczuwania radości, szczęścia, zadowolenia z czegokolwiek lub z większości rzeczy, które zwykle budziły takie uczucia (anhedonia), narastająca izolacja społeczna dotycząca także najbliższych, utrata motywacji, niska odporność na frustrację (często przejawiająca się w nadmiernej drażliwości, częstych kłótniach, itp.).

3 Depresja – objawy somatyczne
Poza objawami czysto psychicznymi często spotyka się także objawy somatyczne, takie jak: zaburzenia snu - wczesne budzenie się, bezsenność lub nadmierna senność bóle głowy suchość w ustach. Do objawów "rzucających się w oczy" można zaliczyć przede wszystkim spowolnienie psychoruchowe - wszelkie czynności są wykonywane wolniej niż zwykle, z trudem przychodzi ich rozpoczęcie, wolniejsza mowa, małomówność.

4 Leczenie depresji Farmakologiczne
Najstarszym środkiem są sole litu – leczenie już w II w n.e., kiedy to grecki lekarz Galen zalecał chorym z objawami manii picie i kąpiele w alkalicznych wodach mineralnych, zawierających lit. Współcześnie stosowane są trzy grupy leków: tzw. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD), inhibitory monoaminooksydazy (I-MAO), leki przeciwdepresyjne hamujące selektywny wychwyt serotoniny (SSRI - selective serotonin re-uptake inhibitors).

5 Inne sposoby leczenia depresji
Psychoterapia i Techniki relaksacyjne -współwystępujące z lekami antydepresyjnymi; Elektrowstrząsy pozwalające uzyskać szybki efekt, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy istnieje ryzyko samobójstwa. Są także skuteczne w depresjach opornych na leczenie farmakologiczne; Leczenie światłem – przy depresji sezonowej.

6 „Pigułka szczęścia” PROZAC został zsyntetyzowany ponad 20 lat temu,
a do lecznictwa wprowadzony pod koniec lat osiemdziesiątych.

7 Skład chemiczny Substancją czynną leku jest Fluoksetyna.
Należy do grupy SSRI - Selective Serotonin Reuptake Inhibitor – czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Fluoksetyna, podawana jako jej chlorowodorek, jest znana pod nazwą Prozac. Jest to nazwa handlowa pod jaką wprowadziła ją na rynek w 1988 roku amerykańska firma Eli Lilly. Lek należy do środków antydepresyjnych trzeciej generacji.

8 Działanie leku Fluoksetyna działa skutecznie w małej i średniej depresji z zahamo- waniem, w nerwicy natręctw i zespole stresu pourazowego. Dobre wyniki daje też zastosowana w leczeniu bulimii. W ciężkiej depresji lękowej może jednak pogorszyć stan chorego. Pierwszy efekt przeciwdepresyjny pojawia się po 2 tygodniach, przeważnie jest to pobudzenie. Po 4 tygodniach pojawia się wyraźny efekt przeciwdepresyjny, jednak na właściwą ocenę skuteczności leku należy poczekać nawet 6-8 tygodni. Fluoksetyna nie działa uspokajająco. Zmniejsza apetyt, ochotę na sen i pobudza.

9 Skutki uboczne Osłabienie, gorączka.
Brak apetytu, mdłości, wymioty, biegunki, uczucie suchości w jamie ustnej. Bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, drażliwość, nadmierna senność, męczliwość, drżenia, uczucie duszności, niepokój. Wysypka na skórze i inne reakcje alergiczne. Drgawki. Obniżenie libido.

10 „Smutek jest dolą człowieka”
Podsumowanie Prof. Antoni Kępiński – wybitny psychiatra, napisał kiedyś: „Smutek jest dolą człowieka”


Pobierz ppt "Substancje wspomagające kondycję psychiczną człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google