Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie jest obchodzone z okazji rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. Uroczystość ta wiąże się z wieloma tradycjami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie jest obchodzone z okazji rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. Uroczystość ta wiąże się z wieloma tradycjami."— Zapis prezentacji:

1

2 Święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie jest obchodzone z okazji rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. Uroczystość ta wiąże się z wieloma tradycjami.

3 Ubieranie choinki Choinka dotarła do Polski z Niemiec podczas rozbiorów. Początkowo „święte drzewko” zdobiono jabłkami i orzechami. Teraz choinkę ubieramy w łańcuchy, bombki, lampki i gwiazdę na czubku.

4 Znaczenia poszczególnych ozdób  Orzechy  Lampki  Anioły  Gwiazda Betlejemska  Jabłka  Miały dodawać siły i dobrobytu  Symbolizowały Jezusa  Miały opiekować się domem  Miała pomóc w powrotach do domu z dalekich stron  Miały zapewniać zdrowie i urodę

5 Czytanie Pisma Świętego Przed wieczerzą czyta się Biblię. Najczęściej Pismo Święte czyta głowa rodziny.

6 dwanaście potraw Spożywa się np.: - Barszcz z uszkami -K-Karpia - Pierogi - Paszteciki

7 Pierwsza gwiazdka Wieczerzę zaczynamy gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Robimy tak na pamiątkę ukazania się gwiazdy królom, żeby mogli dotrzeć do Betlejem.

8 Kolędy W okresie świąt Bożego Narodzenia śpiewamy religijne piosenki, które upamiętniają Narodzenie Jezusa Chrystusa.

9 Odwiedziny kolędników W Boże Narodzenie przychodzą kolędnicy. Obdarowują mieszkańców gałązkami udekorowanymi kolorową bibułą.

10 Przełamywanie się opłatkiem Przełamywanie się opłatkiem służy do złożenia życzeń swoim bliskim.

11 Zostawianie wolnego miejsca Wolne miejsce przy stole zostawia się dla podróżnika. Dawniej wierzono, że podczas Wigilii przychodzą również dusze zmarłych. Wierzono, że jeśli się spojrzy z sieni przez dziurkę od klucza, to zobaczy się zmarłego na dodatkowym krześle.

12 Pasterka To msza św. na pamiątkę przyjścia pasterzy do stajenki. Odprawiana jest w godzinach wieczornych, czasem o północy.

13 Jemioła Jemiołą przystrajamy domy. Zwyczaj ten jest przywieziony z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani i osoby ze sobą skłócone.

14 Prezenty W Wigilię Bożego Narodzenia bliscy dają sobie różne podarunki.

15

16


Pobierz ppt "Święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie jest obchodzone z okazji rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. Uroczystość ta wiąże się z wieloma tradycjami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google