Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krasowienie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krasowienie."— Zapis prezentacji:

1 Krasowienie

2 Definicja Krasowienie to procesy rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne. Proces ten to jeden z rodzajów wietrzenia chemicznego. Najczęściej podlegają mu skały wapienne i gipsy. Woda rozpuszczając skały, powoduje powstawanie wielu różnorodnych form krasowych na powierzchni i pod powierzchnią Ziemi. Na powierzchni Ziemi na skutek krasowienia powstają żłobki krasowe. Natomiast pod powierzchnią Ziemi tworzą Stalagmity, Stalaktyty, Stalagnaty, Draperie oraz Jaskinie.

3 Żłobek Krasowy Forma krasu powierzchniowego. Powstają one na pochyłych powierzchniach w wyniku działalności wód pochodzących z opadów, lub topnienia śniegu.

4 Lej Krasowy Naturalne zagłębienie terenu, zwykle w kształcie koła, lub elipsy. Leje krasowe mogą pojawiać się nagle, lub formować się stopniowo.

5 Stalagmity Stalagmit to naciek jaskiniowy mogący osiągnąć duże rozmiary. Może występować w postaci słupa, lub stożka. Wyrasta z dna jaskini krasowej ku górze.

6 Stalaktyty Stalaktyt to naciek jaskiniowy, który wyrasta z sufitu jaskini krasowej. Zazwyczaj ma kształt sopla.

7 Stalagnaty Stalagnat to naciek jaskiniowy w formie kolumny, lub słupa. Powstaje on w efekcie równoczesnego rozwoju stalaktytu idącego od sufitu i stalagmitu wyrastającego z dna jaskini. Odpowiednio długi rozrost obu form leżących na jednej osi prowadzi do ich połączenia i wykształcenia stalagnatu.


Pobierz ppt "Krasowienie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google