Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonały Natalia i Michalina Oraz Agata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonały Natalia i Michalina Oraz Agata"— Zapis prezentacji:

1 Wykonały Natalia i Michalina Oraz Agata
Wszechświat.! Wszechświat to wszystko, co fizycznie istnieje: cała przestrzeń, czas, wszystkie formy materii i energii oraz prawa fizyki i stałe fizyczne określające ich zachowanie. Słowo wszechświat może być też używane w innych kontekstach jako synonim słów kosmos.  W rozumieniu filozofii to świat czy natura. W naukach ścisłych  słowa wszechświat i kosmos są równoważne. Wykonały Natalia i Michalina Oraz Agata

2 Kosmos Kosmos jest ogromną ciemną przestrzenią otaczającą Ziemię. Odległości pomiędzy obiektami znajdującymi się w tej przestrzeni są ogromne. Nawet najbliżej położona gwiazda jest tak daleko, że jej światło potrzebuje więcej niż cztery lata aby dotrzeć do Ziemi. (Prędkość światła wynosi około km/s). Niektóre z gwiazd znajdują się miliardy razy dalej niż najbliższa z nich.!!

3 Nocne Niebo.! Nocą zawsze widać gwiazdy lśniące na niebie. Można je dostrzec jedynie kiedy Słońce, najbliżej położona gwiazda, zachodzi. Gwiazdy emitują swoje własne światło. Planety, komety i Księżyc odbijają światło Słońca. Spadające gwiazdy to drobne fragmenty skał nazywane meteorytami, które ulegają spalaniu w atmosferze Ziemi.

4 Mleczna droga Wszystkie gwiazdy, które można obserwować gołym okiem należą do galaktyki zwanej Mleczną Drogą. Galaktyka jest to ogromną spirala składającą się z setek miliardów gwiazd. Z Ziemi jedno z ramion spirali galaktyki wygląda jak mglisty pas przebiegający przez niebo. Nasze słońce znajduje się na jednym z czterech ramion spirali w połowie drogi od centralnego punktu galaktyki.

5 Konstelacje Gwiazdozbiory to grupy gwiazd układające się na niebie w określone kształty. Kojarzyły się one ludziom z wizerunkami bogów, bohaterów i zwierząt. Na południowej i północnej stronie nieba ponad ziemią widoczne są dwa różne układy konstelacji.

6 Orion Myśliwy Orion to konstelacja widoczna zarówno po północnej jak i po południowej stronie nieba i łatwa do obserwacji. Trzy gwiazdy tworzą jego przekątną stanowią pas Oriona podczas gdy inne formują jego maczugę i tarczę. Gwiazdy stanowiące pas Oriona wyznaczają kierunek, wskazujący Syriusza, najjaśniejszą gwiazdę na niebie w nocy.

7 Układ Słoneczny Słońce położone jest w centrum Układu Słonecznego. Układ ten składa się z dziewięciu planet, ich księżyców, asteroidów, meteorytów, komet olbrzymich ilości gazów i pyłów. Planety te orbitują (okrążają) Słońce w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

8 Olbrzymie Odległości Wykres poniżej pokazujący w jakiej odległości od Słońca położone są planety. Gdyby Słońce było wielkości piłki futbolowej, Merkury byłby główką od szpilki położonej dziesięć kroków od niej. Ziemia (wielkości ziarna kukurydzy) znajdowałaby się 16 kroków dalej. Dalsze 209 kroków należałoby odmierzyć do miejsca, w którym znajdowałby się Jowisz. Niewielki Pluton znajdowałby się w odległości kolejnych 884 kroków.

9 Mieczysław Grzegorz Bekker – wynalazca pojazdu księżycowego
Mieczysław Grzegorz (Gregory) Bekker (ur. 25 maja 1905 w Strzyżowie koło Hrubieszowa, zm. 8 stycznia 1989 w Santa Barbara w Kalifornii) − polski inżynier i naukowiec. Lata szkolne są związane z Koninem; jego rodzina mieszkała przy Cukrowni „Gosławice” (obecnie część Konina), gdzie ojciec był zarządcą. W Koninie ukończył gimnazjum. Po wojnie odwiedził liceum mieszczące się w gmachu byłego gimnazjum (dzisiaj I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie) i podtrzymał dawne kontakty. W latach odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Saperów, którą ukończył w stopniu podporucznika.

10

11 Mikołaj Kopernik „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”
Mikołaj Kopernik, Copernicus ( ), wybitny polski astronom, matematyk, lekarz, prawnik, tłumacz poezji włoskiej i ekonomista, pochodził z rodziny wywodzącej się z mieszczan krakowskich. Urodzony w Toruniu studiował w Krakowie ( ), następnie w Bolonii, Padwie i Ferrarze, gdzie w 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski zamieszkał w Lidzbarku Warmińskim jako lekarz i sekretarz swojego wuja, Łukasza Watzenrode, biskupa warmińskiego.  W 1510 został kanonikiem warmińskim i zamieszkał we Fromborku, prowadził tam obserwacje astronomiczne i pisał swe główne dzieło. W czasie wojny polsko-krzyżackiej był zaangażowany w obronę Olsztyna ( ). W latach publikował prace o reformie moneternej, sformułował w nich prawo wypierania lepszego pieniądza przez gorszy (nazywane prawem Greshama-Kopernika). 

12

13 Mirosław Hermaszewski
Lotnik i kosmonauta W 1960 zaczął latanie na szybowcach w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach na lotnisku w Grudziądzu. W 1961 wstąpił do dęblińskiej Szkoły Orląt, gdzie opanował pilotaż samolotu TS-8 Bies i uzyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego 3 klasy na samolocie odrzutowym MiG-15. Szkołę ukończył jako prymus i uzyskał przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918–1919 w Poznaniu, gdzie po 2 latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie. W latach 1964–1978 służył w wojskach obrony powietrznej kraju. Był dowódcą eskadry 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku - Redzikowie, zastępcą dowódcy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu. W 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. Ostatecznie wybrany (Jankowski został zmiennikiem). Od godziny 17:27 27 czerwca do godziny 16:31 5 lipca 1978 wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30 i po 2 dniach lotu dołączono do stacji orbitalnej Salut 6. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi i zostało ustanowionych kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI. Za udział w tym locie Mirosław Hermaszewski został odznaczony "Złotą Gwiazdą" Bohatera Związku Radzieckiego (nr ), Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy. W 1986 został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

14

15 Łajka Miała wówczas około 2 lat. Okres szczenięctwa przeżyła na ulicach Moskwy. Została schwytana jako wałęsający się pies i wraz z innymi przekazana do Instytutu Medycyny Lotniczej w celu wykorzystania w badaniach związanych z eksploracją kosmosu. Tuż przed lotem ważyła około 6 kilogramów. Łajka była pierwszym żywym stworzeniem umieszczonym na orbicie okołoziemskiej, chociaż nie pierwszym w przestrzeni kosmicznej jako takiej. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i Stany Zjednoczone już wcześniej eksperymentowały z wysyłaniem zwierząt w kosmos. W założeniach eksperymentu nie przewidywano sprowadzenia psa z powrotem na Ziemię. Łajka poniosła śmierć w czasie lotu.

16

17 Dam dam, dam di dam dam di di di di | x 4  Tam tam tam gdzie chmury Lećmy hen rakietą tam do góry Kosmos tam tam tam planety słońce tu a tam ogoniaste komety. W powietrze wznoszę się stiuardem zrobię cię Słoneczny układ zwiedź kto by nie chciał tak mieć. a Księżyc czy ty wiesz? od Ziemi mniejszy jest a Neptun to pan chłód i błękitny jak lód Wenus to żar to kwas spali nas Może mały książę też tu mieszka gdzieś A Mars ma kolor krwi kręci się jak my dam dam dam di dam dam di di di |x4 tam tam, tam gdzie chmury Lećmy hen rakietą tam do góry W kosmos tam tam tam planety słońce tu a tam ogoniaste komety Kosmiczna podróż trwa została Ziemia ta i Saturn jest tuż, tuż co ma pierścień jak król a mały Książe tu tuli Uran już do snu i Jowisz teraz blisko już wirować wciąż chce Jak szybko my pędzimy co tu kryć Merkury Słońce potem Wielki Wóz to nowy kurs już czas ,więc szybko zapnij pas dam dam, dam di dam dam di di di di |x4 tam, tam gdzie-chmury Lećmy hen rakietą tam do góry Kosmos tam tam, tam planety słońce tu a tam ogoniaste komety | x2

18 Źródło


Pobierz ppt "Wykonały Natalia i Michalina Oraz Agata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google