Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metale – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się obecnością w sieci krystalicznej elektronów swobodnych (niezwiązanych).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metale – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się obecnością w sieci krystalicznej elektronów swobodnych (niezwiązanych)."— Zapis prezentacji:

1 Metale – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się obecnością w sieci krystalicznej elektronów swobodnych (niezwiązanych).

2 Metale powstają z surowców mineralnych wydobywanych z głębi ziemi. Zwykle występują w postaci rudy, czyli skał zawierających domieszkę innych substancji. Po wydobyciu rudy trafiają do hut. Tam wytapia się z nich czyste metale. W hutach wytwarza się także stopy, czyli mieszaniny metali, często z domieszką niemetali.

3

4

5  tworzenie połyskliwej, gładkiej powierzchni w stanie stałym  ciągliwość i kowalność  dobre przewodnictwo cieplne  szybkie wypromieniowywanie ciepła  bardzo dobre przewodnictwo elektryczne  skłonność do tworzenia związków chemicznych o właściwościach raczej zasadowych i nukleofilowych niż kwasowych i elektrofilowych  stały stan skupienia w temperaturze pokojowej (wyjątkiem jest rtęć) i z reguły dość wysoka temperatura topnienia  bezwonność

6 Pierwiastki metaliczne występują w przyrodzie przeważnie w postaci rud, które są przerabiane na czyste metale na drodze różnych procesów metalurgicznych. Z powodu swoich bardzo dobrych własności mechanicznych metale są powszechnie wykorzystywane do produkcji maszyn, urządzeń i wielu innych wyrobów, a także jako materiały konstrukcyjne w budownictwie.

7 Do pracy z metalami potrzebne są odpowiednie narzędzia. Do części działań, np. do pomiaru, stosuje się przyrządy wykorzystywane podczas obróbki innych materiałów. Są jednak czynności możliwe do wykonania wyłącznie przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz takie, które wykonuje się jedynie w przypadku metali.

8  cięcie: - piła do metalu - nożyce do blachy  gięcie i prostowanie: - obcęgi - szczypce  łączenie: - lutownica - wkrętak i wkręty do metalu  wiercenie: - wiertarka z wiertłami do metalu  piłowanie: - pilnik do metalu

9  złoto  brąz  mosiądz  stal  miedź  ołów  żeliwo  aluminium  srebro

10


Pobierz ppt "Metale – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się obecnością w sieci krystalicznej elektronów swobodnych (niezwiązanych)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google