Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Azbest Wielkie zagrożenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Azbest Wielkie zagrożenie."— Zapis prezentacji:

1 Azbest Wielkie zagrożenie

2 Co to jest azbest? Azbest to nazwa handlowa włóknistych minerałów, które występują naturalnie w przyrodzie. Istnieje 6 odmian azbestu, różniących się składem chemicznym i budową krystaliczną. Pod względem chemicznym azbesty to uwodnione krzemiany metali, zawierające magnez, sód, wapń lub żelazo. Występowanie azbestów jest dość powszechne, jednak tylko w niektórych miejscach na świecie azbest był lub nadal jest eksploatowany na skalę przemysłową. 

3 Gdzie znajduje się azbest?
W Polsce azbest najczęściej wykorzystywano do produkcji: pokryć dachów: eternit i papa dachowa, pokrycia podłóg: płytki PCV, płyt elewacyjnych i balkonowych, rur do instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, drobnych urządzeń w gospodarstwach domowych: żelazka, płytki kuchenne, piece akumulacyjne, przewodów kominowych, przewodów wentylacyjnych, pieców przemysłowych, zsypów w blokach, sprzęgieł i hamulców do wind, ochronnych wyrobów tekstylnych: rękawic, koców ognioodpornych, izolacji cieplnej: bojlerów, kotłów, wymienników ciepła, przewodów C.O.

4 Usuwanie azbestu W Polsce proces usuwania azbestu i materiałów azbestowych z budynków, instalacji i budowli przemysłowych trwa od kilku lat. Dotyczy to głównie płyt azbestowo-cementowych, dawniej powszechnie stosowanych jako pokrycia dachowe, elewacji w elementach ściennych i w wielu urządzeniach technicznych.

5 Unieszkodliwianie Aby azbest nie stanowił zagrożenia dla zdrowia należy go usunąć lub zabezpieczyć w celu zmniejszenia ryzyka emisji włókien do otoczenia. Dopuszczalne jest użytkowanie materiałów zawierających azbest, które są w dobrym stanie technicznym, nie posiadają uszkodzonej powierzchni lub są odpowiednio zabezpieczone np. przez pomalowanie. Bezpieczne użytkowanie i usuwanie wyrobów zawierających azbest oraz postępowanie z odpadami zawierającymi azbest, które zostały zaklasyfikowane jako niebezpieczne musi być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i odpowiednimi procedurami - tak, aby prowadzone działania nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia osób wykonujących  prace, mieszkańców oraz środowiska.

6 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Patryk Kosiński


Pobierz ppt "Azbest Wielkie zagrożenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google