Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SAMORZĄD TERYTORIALNY WSPÓLNIE 20 LAT.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SAMORZĄD TERYTORIALNY WSPÓLNIE 20 LAT."— Zapis prezentacji:

1 SAMORZĄD TERYTORIALNY WSPÓLNIE 20 LAT

2 WŁADZE GMINY : WÓJT GMINY-TADEUSZ WIEWIÓRSKI ZASTĘPCA WÓJTA- JAN WADOŃ
PRZEWODNICZĄCA RADY GMINY-HALINA SZTYPKA SEKRETARZ GMINY- KRZYSZTOF KALKA SKARBNIK GMINY-BOŻENA BIELICKA

3 OBSZAR GMINY WIELGIE Bętlewo Nowa Wieś Płonczyn Rumunki Tupadelskie
Teodorowo Tupadły Wielgie Zakrzewo Oleszno Witkowo Zaduszniki Złowody Czarne Rumunki Czerskie Piaseczno Suradówek Suszewo Obszar Gminy Wielgie to 133,83kilometry kwadratowe w tym: - użytki rolne to :73% - użytki leśne to :20% Gmina stanowi 13,18% powierzchni powiatu. Gmina znajduje się w południowej części ziemi dobrzyńskiej, ma typowo rolniczy charakter. W gminie jest tylko 1 gimnazjum i 3 szkoły podstawowe oraz biblioteki. Odpowiednia infrastruktura, pobliskie lasy i jeziora stanowią dogodną bazę do rozwoju turystyki. Powierzchnia gminy rozciąga się na obszarze 135 kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje ją około tysięcy mieszkańców. Obszar gminy podzielono na 17 sołectw:

4 TABELA ZALUDNIENIA Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni Osób 3400 48,9 24,5
Jednostka Osób Populacja 6800 3400 Gęstość zaludnienia mieszk./ km² 48,9 24,5

5 SZKOŁA WE WIELGIEM JEZIORO ORŁOWSKIE
W roku szkolnym 1988/89 Szkoła Podstawowa została przeniesiona z pałacu do nowo wybudowanej placówki. W latach 1997/98 szkoła i przedszkole zostały połączone w Zespół Placówek Oświatowych w Wielgiem. Uchwałą Rady Gminy z dnia 11 marca 1999 roku powołane zostało Publiczne Gimnazjum w Wielgiem. Wchodzi ono w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem. Dyrektorem szkoły jest Kazimierz Godlewski. JEZIORO ORŁOWSKIE Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Jezioro Orłowskie. W różnych publikacjach jezioro to występuje pod nazwą Piaseczno Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 89,7 ha przez 96,0 ha do 97,8 ha potrzebne źródło. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 108,9 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 9,0 m, natomiast głębokość maksymalna 32,2 m. W oparciu o badania przeprowadzone w 1998 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości.

6 KOŚCIOŁY Wielgie - Kościół drewniany z XVIII w o wystroju barokowym, rokokowym i klasycystycznym z XIX w. pw. św. Wawrzyńca. Czarne - Kościół drewniany z 1793 r. pw. św. Michała Archanioła. Jest to kościół drewniany o konstrukcji zrębowej na kamiennym podmurowaniu. Klasycystyczny. Zachowany w stanie pierwotnym.

7 DWORY Wylazłowo- Dwór murowany 1942 r.
Witkowo - Dwór murowany po połowie XIX wieku. Eklektyczny. Pozostałości parku krajobrazowego, założonego w końcu XIX w. - starodrzew. 

8 WYWIAD Z PANIĄ WYWIAD Z PANIĄ SZTYPKA TERESĄ WYSIŃSKĄ HALINĄ
1. Jakie zmiany zaszły w naszej gminie w czasie 20 lat? .W czasie dwudziestu lat w naszej gminie zaszły zmiany takie jak: - mieszkańcy gminy korzystają z wodociągu - wybudowane zostały drogi i doprowadzone do gospodarstw - są chodniki - jest nowa szkoła - została wybudowana nowa oczyszczalnia ścieków - powstało wiele zakładów pracy - są nowe parkingi - został wybudowany kościół 2.Jakie zmiany są planowane na rok 2010? - Park-nowe drzewa i aleje, oczyszczenie jeziora, ścieżki edukacyjne dla dzieci. - Boisko „Orlik”. - Budowa kanalizacji . - Drogi osiedlowe. 1.Jak wyglądała nasza gmina w czasach komunistycznych? Nie było dobrych dróg na terenie naszej gminy. Ogólnie było gorzej. 2.Czego brakuje w naszej gminie? Brakuje utwardzonych dróg. 3.Z czego najbardziej jest pani zadowolona w naszej gminie? Zadowolona jestem z remizy strażackiej w Płonczynie. 4.Co pani sądzi o bezpańskich psach? Myślę ,że jest ich zbyt dużo, psy te mogą być niebezpieczne.

9 WYWIAD Z PANIĄ ELŻBIETĄ WYSIŃSKĄ
1. Co zmieniło się podczas 20 lat w naszej gminie? Myślę ,że w naszej gminie zmieniło się bardzo dużo . Na pewno w ostatnim roku zmienił się obraz naszej gminy i okolicy. Cieszę się , że w Płonczynie zostało wybudowane Centrum Kulturalno - Oświatowo - Rekreacyjne. 2. Jak wyglądała nasza gmina w czasach komunistycznych? Nie mieszkałam na terenie naszej gminy w czasach komunistycznych. 3. Co jest problemem w naszej gminie? Myślę , że problemem w naszej gminie jest mała ilość dróg. 4. Czego brakuje w naszej gminie? Według mnie w naszej gminie brakuje dróg asfaltowych. 5. Z czego najbardziej jest pani zadowolona w naszej gminie? Najbardziej jestem zadowolona z dużej ilości chodników, którymi można bezpiecznie się poruszać i z nowo wybudowanego Domu Kultury. 6. Co pani sądzi o bezpańskich psach? Bardzo szkoda mi bezpańskich psów, ponieważ wałęsają się głodne, bez schronienia.

10 DANE OSOBOWE OPIEKUN Natalia Grzegorzewska ur. 01.05.1997r.
Bałdowo 35a tel Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Wielgiem ul. Szkolna Wielgie Paulina Nowińska ur r. Rumunki Oleszeńskie tel Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Wielgiem ul. Szkolna Wielgie Monika Pęszyńska ur r. Płonczyn tel Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Wielgiem ul. Szkolna Wielgie Anna Błaszczyk - Kwaśniewska Nauczycielka historii Oleszno Wielgie OPIEKUN


Pobierz ppt "SAMORZĄD TERYTORIALNY WSPÓLNIE 20 LAT."

Podobne prezentacje


Reklamy Google