Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TRÓJKĄT SIERPIŃSKIEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TRÓJKĄT SIERPIŃSKIEGO"— Zapis prezentacji:

1 TRÓJKĄT SIERPIŃSKIEGO

2 Wacław Sierpiński (1882 – 1969), profesor uniwersytetów we Lwowie i Warszawie, jeden z najwybitniejszych matematyków polskich XX wieku, jeden z twórców współczesnej teorii liczb, wychowawca wielu wybitnych matematyków polskich, wspaniały popularyzator matematyki. Napisał przeszło 700 prac naukowych, 15 monografii i podręczników oraz kilkanaście książek popularnych z matematyki.

3 Trójkąt Sierpińskiego (inaczej uszczelka Sierpińskiego) jest jednym z najlepiej znanych i zbadanych fraktali . Jego konstrukcję podał Wacław Sierpiński w 1915 roku. Chociaż trójkąt ten swą nazwę zawdzięcza polskiemu matematykowi, to znany był już wiele wieków wcześniej. Podobną figurę można podziwiać na mozaice zdobiącej podłogę kościoła w Anagni (Włochy) zbudowanego około 1104 r.

4 Konstrukcja trójkąta jest bardzo prosta:
Z trójkąta równobocznego wycinamy mniejszy trójkąt równoboczny, wierzchołkami którego są środki jego boków.

5 Zostaną trzy identyczne trójkąty równoboczne o bokach dwa razy krótszych od boków trójkąta wyjściowego.

6 W drugim kroku powtarzamy tę czynność wycinając środkowe trójkąty z trzech pozostałych. Mamy 9 trójkątów o bokach razy krótszych od boku wyjściowego trójkąta.

7 Powtarzamy tę procedurę po raz trzeci

8 ... po raz czwarty, ...

9 ... po raz piąty.

10 Procedurę tę powtarzamy nieskończenie wiele razy.

11 Dlaczego fraktal? ( łac. fractus - złamany, cząstkowy) Żeby jakiś obiekt był fraktalem, każdy jego kawałek musi przypominać całość. Trójkąt Sierpińskiego jest wspaniałą ilustracją takiego idealnego samo-podobieństwa.

12 1 Trójkąt Sierpińskiego można uzyskać z trójkąta Pascala, zastępując w nim każdą liczbę nieparzystą przez 1 i parzystą przez 0.

13 W prezentacji wykorzystano:
Tony Crilly – „50 teorii matematycznych” Dietrich Stauffer, H. Eugene Stanley – „Od Newtona do Mandelbrota” Animacje z Wikipedii. Opracowanie: Jadwiga Kalabińska


Pobierz ppt "TRÓJKĄT SIERPIŃSKIEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google