Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moda w średniowieczu Opracowały: Monika Stencel Katarzyna Stanek Amelia Szymoniak Dominika Pietrzak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moda w średniowieczu Opracowały: Monika Stencel Katarzyna Stanek Amelia Szymoniak Dominika Pietrzak."— Zapis prezentacji:

1 Moda w średniowieczu Opracowały: Monika Stencel Katarzyna Stanek Amelia Szymoniak Dominika Pietrzak

2 Ideał urody kobiecej

3 Najpiękniejsza kobieta to kobieta w ciąży. Krój i sposób noszenia ubrań miał podkreślać wysunięty brzuch i lekko przegięty do przodu kręgosłup -suknie przepasywano wysoko pod biustem -aby poniżej pasa tworzyły efekt brzuszka. Do tego bardzo modne było wysokie czoło -panie zaczesywały włosy do tyłu -lub wręcz depilowały część włosów znad czoła. Do tego dochodzą najmodniejsze piersi -niezbyt duże, za to koniecznie krągłe i symetryczne. Dekolt nie jest niczym bezwstydnym -niektóre suknie były naprawdę głęboko wykrojone, za to odsłanianie nóg jest okrutnym bezeceństwem - suknia sięga do ziemi.

4 Ideał urody męskiej

5 Mężczyzna powinien mieć trzy rzeczy by być ideałem w sensie fizycznym: a)szerokie, barczyste ramiona, b)wcięcie w talii i c)długie, smukłe nogi. Całość ma przypominać trójkąt osadzony na dwóch tyczkach. Tak jak u pań, stroje męskie mają uwypuklać pożądane cechy - średniowieczne spodnie, czyli nogawice, były dopasowane do nóg, kaftany watowane na piersi i ramionach by dodać noszącemu trochę ciała, za to dopasowane i wcięte w pasie. Do tego dwa typy fryzur, które uchodziły na najmodniejsze: a)włosy sięgające ramion, swobodnie spływające; b)fryzura en ecuelle (po francusku dosłownie "od miski"), czyli włosy przycięte równo na okrągło nad uchem, wszystko poniżej wygolone na zero.

6 Ubrania, biżuteria, dodatki

7 Na przełomie XIV i XV wieku ścierały się dwie tendencje w modzie - starsza, tradycyjna, promująca ubiory ściśle dopasowane do ciała, z wąskimi rękawami, wcięte w talii, zapinane na dużą ilość guzików oraz młodsza, obecna szczególnie w kręgach bogatszych ludzi, stawiająca na ubrania szyte z dużej ilości tkaniny, obficie fałdowane, z wielkimi dekoracyjnymi rękawami, wysokimi kołnierzami itp. Ubrania najczęściej szyto z wełny - sukna, flauszu, samodziału (zależnie od zamożności), paleta barw równie bogata jak dzisiaj choć kolory miały o wiele większe znaczenie. Unikano żółtych ubrań, bo te były noszone przez Żydów i prostytutki. Czerń i mocna czerwień były kolorami drogimi do uzyskania, najpowszechniej noszono brązy, zielenie i szarości oraz różowy (panowie też).

8 Poza wełną powszechnie używano lnu, głównie na bieliznę i podszewki (praktycznie wszystkie ubrania w średniowieczu miały podszewkę), od połowy XIV wieku upowszechnia się bawełna. Dla bogaczy (jak dzisiaj) dostępny był naturalny jedwab oraz jego różne pochodne - aksamit, brokat, złotogłów itp., nierzadko tkane w dekoracyjne wzory lub bogato haftowane.

9 Ubranie w średniowieczu zawsze było trzywarstwowe - kolejno bielizna/szata spodnia/szata wierzchnia. Bieliznę prano regularnie, szaty wierzchnie zazwyczaj jedynie wietrzono i trzepano z kurzu (nie mieli wtedy płynów do prania wełny). Praktycznie zawsze noszono nakrycie głowy - kapelusz, czapkę, chustkę, czepek itp. - chodzenie bez nakrycia głowy było nieeleganckie, tak samo chodzenie bez paska.

10 Buty zawsze kończyły się w szpic, w ekstremalnych przypadkach noski były bardzo długie. Za symbol bogactwa i statusu uchodził rodzaj posiadanego futra -chłopi mieli baranie kożuchy, -mieszczanie futra z lisów i wilków, -szlachta bobry i kuny, -najwięksi bogacze sobole, gronostaje i popielice. Poza pierścieniami, naszyjnikami i ozdobnymi łańcuchami (jak dzisiaj u burmistrzów) do elementów biżuterii zaliczano ozdobne zapięcia przy płaszczach, kosztowne klamry i okucia przy paskach oraz ozdobnie wykonane guziki, nierzadko ze srebra lub złoconego mosiądzu. Średniowieczne ubrania w ogóle nie miały kieszeni! Wszystkie podręczne drobiazgi noszono przy pasku w sakiewkach, trzosach i torebkach.

11

12 Praktycznie nie stosowano makijażu (w przeciwieństwie do starożytności i epok następujących po średniowieczu). Jedynym wyjątkiem były brwi - modne panie goliły lub depilowały brwi, by na ich miejscu namalować czernidłem cienką kreskę. Stosowano perfumy i pachnidła.

13 Ciekawostki

14 Ceny ubrań w XV wieku we Wrocławiu Buty: 3-4 groszy Trzewiki: 2,5 grosza Czapka barania: 5-8 groszy Tunika: 1 grzywna Futro: 1,5 florena Płaszcz z perłami: 28 grzywien Złoty naszyjnik: 15 grzywien Ceny te były stosunkowo wysokie.

15 Dwa typy ubiorów męskich na Śląsku Według Legendy obrazowej św. Jadwigi starsi panowie nosili szaty obszerne, sięgające kostek, na to narzucali płaszcz zapinany z boku na okrągłe guziki lub spięty klamrami. Wierzchnie ich okrycie stanowiły peleryny długie i krótkie, obszyte futrem. Młodsi ubierali się nieco krócej – do kolan. Nosili krótkie tuniki w biodrach ściągnięte pasem, rękawy do łokcia. Z przodu zapinali szaty na dwa guziki. Nakrycie głowy stanowiły wysokie, dwukolorowe czapki, ścięte u góry, z wywiniętymi rondami. Modne były także pończochy. Eleganci wkładali na nogi pończochy jedwabne, odpowiednie do koloru kaftana lub w kolorze kontrastowym. Jako obuwie noszono różnego rodzaju ciżmy, proste, płytkie czasem ażurowe lub z długimi cholewkami o wydłużonych czubach.

16 Zakazy i nakazy Kroniki i żywoty świętych oraz statuty miejskie ganiły w średniowieczu kobiety za to, że kręciły włosy żelazkiem, nosiły barwne zapinki i obcisłe przylegające suknie. Statut wrocławski zakazywał noszenia fałdowanych welonów, płaszczy i kaftany. Dopuszczano noszenie pereł, ale ich wielkość nie mogła przekraczać określonej cechy. Statut zgorzelecki zaś zakazywał mieszczkom noszenia sukni za długich i powłóczystych.

17 Powstanie cechów krawieckich O tym, jak wielką wagę przywiązywano do ubiorów, świadczy wzrost liczby cechów odzieżowych w mieście w końcu średniowiecza: w 1470r. było we Wrocławiu 46 mistrzów krawieckich, a w połowie XVI w. liczba ich wzrosła do 118.

18 Galeria

19 Średniowieczna moda w różnych krajach

20 Polska

21 XIV w

22 XV w

23 Włochy

24 Francja

25 Hiszpania

26 Niemcy

27 Bibliografia: -M. Gutkowska, A. Rychlewska „Historia Ubiorów” Warszawa 1968 -J. Gilewska – Dubis „Życie codzienne mieszczan wrocławskich w dobie średniowiecza” Wrocław 2000 - Internet


Pobierz ppt "Moda w średniowieczu Opracowały: Monika Stencel Katarzyna Stanek Amelia Szymoniak Dominika Pietrzak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google