Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Buckingham Palace. Buckingham Palace to oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Jest to największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swą pierwotną.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Buckingham Palace. Buckingham Palace to oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Jest to największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swą pierwotną."— Zapis prezentacji:

1 Buckingham Palace

2 Buckingham Palace to oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Jest to największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swą pierwotną funkcję oraz jedna z największych pereł późnego baroku. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii.

3 Pałac został wybudowany w 1705 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W roku 1761 król Wielkiej Brytanii Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, który przekształcono w jego rezydencję prywatną. W ciągu kolejnych 75 lat pałac wielokrotnie rozbudowywano, w 1837 ogłoszono go oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów.

4 Współcześnie pałac Buckingham, prócz roli londyńskiej siedziby królowej Elżbiety II i rodziny królewskiej, jest również miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii – tutaj Londyńczycy składali kwiaty po śmierci księżnej Walii Diany.

5 Sztandar królewski wisi na pełnej wysokości, gdy monarcha rezyduje w pałacu, a gdy wyjeżdża, sztandar jest zdejmowany. Po śmierci Diany Elżbieta II wprowadziła nowy zwyczaj, odstępstwo od dotychczasowego protokołu: gdy opuściła pałac, by udać się na pogrzeb Diany, sztandar królewski zdjęto (zgodnie z protokołem), a na jego miejsce (to nowość) podniesiono flagę brytyjską, Union Jack, i spuszczono do połowy masztu. Od tej pory po zgonie członka rodziny królewskiej na pałacu podnosi się Union Jack i spuszcza do połowy masztu.

6 Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty (w pozostałych miesiącach co drugi dzień).

7 Od pożaru w zamku królewskim w Windsor w 1992 część pałacu Buckingham udostępniona jest odpłatnie zwiedzającym. W sierpniu i wrześniu, podczas wakacji królowej, można zwiedzić apartamenty Buckingham. Bilet kosztuje ok. 20 funtów.

8 Wykonali: Piotrek Rajmański Łukasz Barczyk


Pobierz ppt "Buckingham Palace. Buckingham Palace to oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Jest to największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swą pierwotną."

Podobne prezentacje


Reklamy Google