Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych - jest miejscem, w którym zgromadzono urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych - jest miejscem, w którym zgromadzono urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane."— Zapis prezentacji:

1

2 Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych - jest miejscem, w którym zgromadzono urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z wytwarzaniem, przesyłem i zastosowaniem energii elektrycznej. Udostępnia zwiedzającym eksponaty obrazujące historię przemysłu energetycznego. 100 – letnia żarówka z włókien węglowych

3 Informacje ogólne Muzeum znajduje się w Łaziskach Górnych na terenie starej rozdzielni w Elektrowni Łaziska - ul. Wyzwolenia 30. Placówka powstała z inicjatywy Klemensa Ścierskiego, byłego dyrektora Elektrowni Łaziska. Znajdują się tu eksponaty obrazujące dawny przemysł energetyczny, takie jak: silniki spalinowe, liczniki prądu, radioodbiorniki, żarówki stare zdjęcia i dokumenty. Od 19 października 2006 Muzeum Energetyki znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

4 Amperomierze

5 Liczniki

6 Kombinezony pod prądem Kombinezony pod prądem Specjalistyczny kombinezon ochronny, który wytrzymuje uderzenie nawet kilkuset tysięcy wolt. Ubranie dla osób pracujących w szczególnych warunkach zostało opatentowane przez Bogumiła Dudka z Polskiego Komitetu Bezpieczeństwa w Energetyce. Jego tajemnica tkwi w specjalnym materiale, w którym zastosowano srebrne nici. Tworzą one tzw. Klatkę Faradaya, która ochrania osobę w kombinezonie od skutków działania pola elektromagnetycznego.

7 Gniazdo ptasie zdjęte z komina Elektrowni Blachownia Gniazdo ptasie zdjęte z komina Elektrowni Blachownia. Ścieląca sobie posłanie pustułka znalazła w pobliżu komina druty, przewody, tasiemki, sznurki i wełnę mineralną. Z tego wszystkiego utkała wygodne gniazdo. Odkryli je w czasie remontu w 2007 roku pracownicy elektrowni - pieczołowicie zabezpieczyli i oddali do Muzeum. Najmniejsza książka o historii elektrowni. Najmniejsza książka o historii elektrowni. Ma wymiary 6,5 milimetrów na 8 milimetrów. Składa się z 136 stron i zapisano w niej 2134 litery. Autorem jest Zbigniew Szkocny, który stworzył kolekcję najmniejszych książek na świecie. Na jeden z jubileuszy zakładu napisał najmniejszą książkę o historii elektrowni w Łaziskach Górnych. Książkę ogląda się przez lupę, ale znajdujący się w Księdze Rekordów Guinnessa autor pisał ją bez żadnego powiększenia. Dzwonek suwnicowy

8 Przeskok iskry elektrycznej przez powietrze. Na specjalnie ukształtowane elektrody włączamy napięcie 15 000 V. U dołu, w miejscu największego zbliżenia tych elektrod, przeskakuje iskra i tworzy się łuk elektryczny, który pod działaniem sił elektrodynamicznych i konwekcji unosi się do góry. Elektrody są ukształtowane w formie litery V i dlatego unoszący się łuk staje się coraz dłuższy i w końcu gaśnie. W tym momencie u dołu przeskakuje iskra i cały cykl się powtarza. W tym momencie u dołu przeskakuje iskra i cały cykl się powtarza. Pokaz jest bardzo widowiskowy, ale ważniejsze są wnioski, jakie można wyciągnąć z obserwacji: nie należy zbliżać się do urządzeń wysokiego napięcia. Wśród licznie odwiedzających nas wycieczek szkolnych zawsze znajdzie się ktoś, kto słyszał o gumowych butach chroniących przed porażeniem. Taka „wiedza” może przyczynić się do wypadku, ponieważ suche buty na syntetycznej podeszwie mogą poprawić bezpieczeństwo jedynie przy kontakcie z siecią niskiego napięcia.

9 Jak wysokie napięcie radzi sobie z izolacją. Na kuliste elektrody, oddzielone szklaną szybą, włączamy napięcie 50 000 V. Szkło jest doskonałym izolatorem (dużo lepszym niż guma w obuwiu!) i wytrzymuje to napięcie, ale po jego powierzchni rozpełzają się miotełki wyładowań. Słychać charakterystyczne trzaski i wokół rozchodzi się woń ozonu. Zjawisko wyładowań powierzchniowych nasila się z czasem i w końcu dochodzi do przeskoku iskry. Długość wyładowania iskrowego przebiegającego po powierzchni izolatora może być dwukrotnie większa niż wyładowania w swobodnym powietrzu. Wniosek nasuwa się sam: dotykanie izolatorów wysokiego napięcia jest tak samo niebezpieczne jak zbliżanie się do przewodów. Nie ma domowego obuwia, które by chroniło przed wysokim napięciem. Stanowiska do pokazów wykonali pracownicy elektrowni z materiałów pochodzących z demontażu.

10 Makieta - stacja odsiarczania spalin

11 Młyn węglowy

12 Kolekcja bezpieczników

13 Przykłady awarii elektrycznych

14 Głowna sala muzeum

15 Sala urządzeń elektrycznych

16

17 Bezpieczniki

18 Żarówka z latarni morskiej

19

20 Centrum Edukacji Technicznej w Goczałkowicach Zdroju – park edukacyjny położony przy Jeziorze Goczałkowickim przy wejściu na tamę. Wystawa poświęcona jest czterem podstawowym działom, takim jak meteorologia, astronomia, zapora oraz energia odnawialna. Interaktywna wystawa parku obejmuje m.in. takie eksponaty, jak: - modele elektrowni wodnej i reaktora jądrowego - laboratorium badania składu wody i składników pogody - modele rakiet kosmicznych i kombinezon amerykańskiego astronauty, w który można się przebrać pojazd księżycowy

21 Energia odnawialna W Centrum Edukacji Technicznej można poznać tajniki wykorzystywania naturalnych źródeł energii. Na terenie ośrodka znajduje się turbina wiatrowa z układem przetwarzania energii, kolektor słoneczny z układem zasilającym odbiorniki energii stosowane na co dzień w domu i szkole. W Centrum można dowiedzieć się, w jaki sposób ekonomicznie i wydajnie zarządzać energią. Mogliśmy także obejrzeć i wysłuchać wykładu o pozyskiwaniu energii przy wykorzystaniu reaktora jądrowego, a także dowiedzieć się w jaki sposób ekonomicznie i wydajnie ją użytkować.

22

23 Bateria słoneczna

24 Model elektrowni wodnej Model wiatraka

25

26 Zapora wodna i zbiornik Goczałkowice Ze zrozumiałych względów (CET znajduje się w sąsiedztwie tamy zapory), nie pominięto zagadnień związanych z zaopatrzeniem w wodę pitną oraz wykorzystywania energii wody do produkcji prądu. Na znajdującej się tam makiecie hydroelektrowni zapoznajemy się w skali mikro z jej działaniem. Pomaga to nam zrozumieć zagadnienie podczas spaceru po hydroelektrowni przy Jeziorze Goczałkowickim. W sąsiedztwie zbiornika retencyjnego zaopatrującego w wodę pitną największą w kraju aglomerację można dowiedzieć się jak wykorzystać zasoby wodne w sposób ekonomiczny i wydajny, można poznać zasady wykorzystania energii w gospodarstwie domowym.

27

28

29

30

31 Astronomia W Centrum Edukacji Technicznej można dowiedzieć się, jak zbudowana jest rakieta kosmiczna. Na kosmodromie zobaczyliśmy makietę rakiety Merkury 3. Jedną z większych atrakcji była możliwość przymierzenia repliki skafandra astronautycznego amerykańskiej agencji aeronautyki i przestrzeni kosmicznej NASA. Na galaktycznej ścieżce dla poprawy kondycji można rzucić piłką w postaci kuli ziemskiej do czarnej dziury. Przy dobrej pogodzie zwiedzający zobaczą także plamy na Słońcu wulkany na Księżycu dzięki prawdziwemu teleskopowi.

32 Meteorologia W Centrum Edukacji Technicznej znajduje się najwyższej klasy sprzęt pomiarowo obserwacyjny stosowany w meteorologii i hydrologii oraz ciekawe eksponaty muzealne instrumentów z początku XX wieku. Każdy mógł samodzielnie wykonać pomiar podstawowych elementów meteorologicznych, ocenić bieżące warunki pogodowe. Można również wykonać obserwację przy pomocy balonu meteorologicznego. Podczas zajęć zapoznaliśmy się z diagramami prezentującymi cechy klimatu Podbeskidzia, a także walory bioklimatyczne uzdrowiska Goczałkowice – Zdrój.

33

34 Klatka meteorologiczna

35

36 Wykonała : Judyta Chrostek 2p

37 Bibliografia : http://www.muzeumenergetyki.pl/strony,o_muzeum.html http://www.muzeumenergetyki.com.pl/ http://eksploratorzy.com.pl/ http://www.ellaz.pl/ptp-muzeum-energetyki http://www.pke.pl/elektrownie/pke-sa-elektrownia-%C5%82aziska http://www.ekotama.pl/Centrum_Edukacji_Technicznej3.swf http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/gallery,1,29387.html http://www.parkmania.pl/parki/419/o-obiekcie/Centrum-Edukacji-Technicznej.html informacje zdobyte w czasie wyjazdu część zdjęć własna


Pobierz ppt "Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych - jest miejscem, w którym zgromadzono urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane."

Podobne prezentacje


Reklamy Google