Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Las Łagiewnicki w Łodzi największy las miejski w Europie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Las Łagiewnicki w Łodzi największy las miejski w Europie"— Zapis prezentacji:

1 Las Łagiewnicki w Łodzi największy las miejski w Europie
Alan Woźniak

2 Las Łagiewnicki znajduje się w północno-wschodniej części Łodzi, ok
Las Łagiewnicki znajduje się w północno-wschodniej części Łodzi, ok. 15 min. od centrum miasta. Od zachodu graniczy z ulicą Łagiewnicką, od południa z osadą Rogi i Osiedlem Powstania 1863 r., od wschodu z osadami Modrzew, Moskule i Łodzianka, zaś od północy z osadą Skotniki, zbiegając się z administracyjną granicą miasta Łodzi. 

3 Las Łagiewnicki jest największym miejskim kompleksem leśnym w Europie i drugim na świecie. Zajmuje obszar 1205 ha. Nazwa lasu pochodzi od osady Łagiewniki powstałej prawdopodobnie w XI wieku. Z osady tej dostarczano na dwór książęcy łagwie, czyli naczynia z drewna i skóry, służące do przechowywania i przenoszenia napojów.

4 W XVII wieku w Łagiewnikach zdarzały się cudowne objawienia św
W XVII wieku w Łagiewnikach zdarzały się cudowne objawienia św. Antoniego, dla upamiętnienia których zbudowano drewnianą kapliczkę. Wkrótce zaczęły do niej przybywać pielgrzymki wiernych. Po uznaniu przez Kościół, w tym samym jeszcze wieku cudu objawienia św. Antoniego, drewnianą kapliczkę przeniesiono nad Strugę w lesie (gdzie znajduje się do dziś). W jej miejsce wzniesiono murowany kościół z cudownym obrazem św. Antoniego, a następnie murowany klasztor franciszkanów.

5 W Lesie Łagiewnickim występują:
542 gatunki roślin, w tym 101 gatunków drzew i krzewów ok gatunków grzybów 500 gatunków owadów, w tym 21 gatunków motyli 115 gatunków ptaków 25 gatunków ssaków 15 gatunków ryb.

6 Od roku 1965 na terenie Lasu wytyczono szlaki pieszsze i rowerowe, ścieżki przyrodniczo-leśne oraz umieszczono tablice informujące o historii danego miejsca. W 1996 z części lasu utworzono rezerwat przyrody Las Łagiewnicki, który zajmuje powierzchnię 69,85 ha. Głównym przedmiotem ochrony jest kompleks naturalnych fitocenoz różnorodnych postaci grądu i dąbrowy świetlistej. W 1996 prawie cały kompleks wszedł w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

7 Średni wiek drzewostanu to ok. 80 lat
Średni wiek drzewostanu to ok. 80 lat. W środkowej i północno-zachodniej części lasu zachowały się dwustuletnie dęby. Wśród drzew można odnaleźć: dęby szypułkowe i bezszypułkowe, sosnę zwyczajną, brzozę brodawkowatą, świerk pospolity, grab pospolity, modrzew, olszę, buk zwyczajny, klon zwyczajny i inne. Do najliczniej występujących krzewów należą czeremcha, kruszyna, kalina, szakłak, jarzębina, leszczyna, bez czarny.

8 Latem można napotkać osoby uprawiające jazdę konną, a zimą narciarzy.
Las to również atrakcyjne miejsce dla różnych form rekreacji i wypoczynku, świadczyć mogą o tym organizowane tam licznie imprezy, takie jak biegi na orientacje czy rajdy rowerowe. Latem można napotkać osoby uprawiające jazdę konną, a zimą narciarzy. 

9 Informacje za http://pl. wikipedia
Zdjęcia pochodzą ze szkolnych wycieczek do Lasu Łagiewnickiego. Zdjęcie Kapliczki św. Antoniego pobrane ze strony Strona źródłowa wykorzystanej mapy to

10 Zapraszamy wszystkich do zwiedzenia naszego Lasu Łagiewnickiego.


Pobierz ppt "Las Łagiewnicki w Łodzi największy las miejski w Europie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google