Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Program Edukacji Antytytoniowej „Palenie mnie nie interesuje”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Program Edukacji Antytytoniowej „Palenie mnie nie interesuje”"— Zapis prezentacji:

1 Program Edukacji Antytytoniowej „Palenie mnie nie interesuje”

2 Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Dlatego kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w profilaktyce palenia tytoniu.

3 Kilka słów o szkodliwości palenia tytoniu oraz wpływie dymu papierosowego na osoby narażone na jego wdychanie.

4 W dymie tytoniowym znajdują się  4 tysiące substancji chemicznych z tego 40 ma działanie rakotwórcze. Trzy podstawowe składniki  papierosów to:  NIKOTYNA,  SUBSTANCJE SMOLISTE, TLENEK WĘGLA,  poza tymi palimy jeszcze:

5

6 Istnieją dwa rodzaje dymu tytoniowego: główny strumień dymu i strumień boczny.  Palenie tytoniu wywiera niekorzystny wpływ nie tylko na palaczy, ale także na wszystkie osoby znajdujące się w ich otoczeniu. W zamkniętym pomieszczeniu dym z tlącego się papierosa i wydychany przez palacza tworzy ,,Środowisko Dymu Tytoniowego”. Niepalących, którzy są zmuszeni do oddychania zadymionym powietrzem nazywa się biernymi palaczami.  Konsekwencje palenia tytoniu mogą nie wystąpić u wszystkich jednakowe, ale ryzyko ich wystąpienia jest duże. Niestety najbardziej narażone na nie są dzieci, gdyż ich organizm jest najbardziej podatny na negatywne wpływy środowiska. W zależności jak narażeni jesteśmy na dym tytoniowy skutki są różne w różnych grupach:

7 Wśród osób palących papierosy palenie powoduje: obniżenie odczuć smakowych, co może być spowodowane wzmożonym wydzielaniem śliny lub przewlekłym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. Wczesne skutki zdrowotne palenia to: krótki oddech, szybsza akcja serca, astma, impotencja, niepłodność, zwiększone stężenie tlenku węgla w surowicy krwi (zmniejszenie sprawności czerwonej krwinki do przenoszenia tlenu)‏. Odległe skutki zdrowotne palenia obejmują: ataki serca i udary mózgu, nowotwory płuc i innych narządów (krtań, jama ustna, gardło, przełyk, trzustka, pęcherz moczowy, nerki,  a także białaczki) , przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, gruźlicę, wrzody żołądka i dwunastnicy.

8 Wśród biernych palaczy:
podrażnienie i łzawienie oczu; podrażnienie błony śluzowej nosa; kaszel, nawracające zapalenia układu oddechowego; alergie; napady astmy oskrzelowej.

9 Wśród dzieci: Dym tytoniowy wywołuje:
astmę, choroby układu krążenia (udokumentowano szkodliwy wpływ na transport tlenu i stężenie cholesterolu), choroby dolnych dróg oddechowych; zapalenie oskrzeli i płuc; zaburzenia wzroku; zaburzenia neurologiczne np. padaczka, nadpobudliwość, tiki; obniżoną zdolność myślenia abstrakcyjnego; trudności z koncentracją; upośledzenie rozwoju mowy. dzieci palaczy osiągają gorsze wyniki w nauce, gorzej wypadają w testach funkcji poznawczych, w szczególności dotyczących mowy i przetwarzania usłyszanych informacji. Mają więcej problemów z zachowaniem i koncentracją.

10 Myślisz że problem palenia nie dotyczy Ciebie więc też nie dotyczy Twojego dziecka?
W Polsce statystyki odnośnie palenia papierosów są przerażające. Wiek inicjacji tytoniowej przypada w naszym kraju poniżej 10 roku życia. Najnowsze dane pokazują, że ponad 23 proc. dzieci w wieku lat oraz 32 proc. młodych ludzi w wieku lat pali papierosy.

11 Pozostawiony kopcący papieros szkodzi bardziej niż wypalany „czynnie”
Pozostawiony kopcący papieros szkodzi bardziej niż wypalany „czynnie”. Stężenie pochodnej nikotyny czyli nitrozoaminy jest 50 razy wyższe w dymie bocznym niż głównym. Dziecko, przebywając godzinę w zadymionym pomieszczeniu, pochłania taką ilość nitrozoamin, jaka znajduje się w dymie głównym 35 papierosów z filtrem, a przez godzinę ilość benzopirenu (jakby samo wypaliło 4 papierosy). Podczas palenia papierosa wydziela się 70 mg tlenku węgla (CO)- czadu, a z tego aż 50 mg zawartych jest w dymie bocznym. Jak uważa prof. Dr hab. Med. Wiesław Jędrychowski z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zachowawczej Collegium Medicum UJ, wiele toksycznych związków, jak: tlenek węgla, nikotyna, metale ciężkie występuje w wielokrotnie wyższych stężeniach w dymie bocznym palącego się papierosa niż w tzw. dymie głównym.

12

13 Palenie tytoniu pociąga za sobą wiele strat
Palenie tytoniu pociąga za sobą wiele strat. Można je podzielić na: finansowe, etyczne, prawne, zdrowotne. Palacze wydają na swój nałóg ciężko zarobione pieniądze kosztem własnych potrzeb, ale także kosztem potrzeb swojej rodziny. Ile pieniędzy spalasz z każdym papierosem? Paczka papierosów kosztuje co najmniej 10 zł. Kupuje się przy tym produkt, który nie tylko nic pozytywnego nie wnosi, ale zabiera zdrowie, a nawet kilka lat życia i wpływa negatywnie na najbliższe otoczenie. Paląc 1 paczkę dziennie wydajesz przeciętnie: 1 rok 365 dni = zł; 10 lat = zł; Zamiast palić możesz zabrać rodzinę na wczasy lub po 10 latach wymienić samochód na nowy.

14 Dzieci są pierwszymi ofiarami palenia tytoniu!
60 % małych dzieci w Polsce jest zmuszonych przez jedno lub oboje rodziców do biernego palenia. Badania naukowe w Polsce wskazują, na częstsze nagłe zgony noworodków związane z biernym paleniem, a także astmę, schorzenia układu oddechowego i ucha środkowego u dzieci narażonych na bierne palenie.

15 Badania naukowe wskazują, że wymuszone bierne palenie od momentu poczęcia do 4. roku życia jest największym zagrożeniem dla zdrowia dzieci. Negatywne skutki jakie przynosi są praktycznie nieodwracalne, gdyż jest to okres krytyczny w rozwoju dziecka.

16


Pobierz ppt "Program Edukacji Antytytoniowej „Palenie mnie nie interesuje”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google