Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urząd Miasta Częstochowa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urząd Miasta Częstochowa"— Zapis prezentacji:

1 Urząd Miasta Częstochowa
Gimnazjum Nr 20 im. A. Fredry w Częstochowie Przemiany w Częstochowie po 1990 r. Urząd Miasta Częstochowa

2 Kilka słów o Częstochowie
Częstochowa jest położona nad rzeką Wartą, w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to 12. miasto w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni i 13. pod względem liczby ludności. W mieście znajduje się bazylika i klasztor na Jasnej Górze, z, uważanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej – główny ośrodek kultu maryjnego w Polsce. Z tego powodu Częstochowa uznawana jest przez wielu za duchową stolicę Polski.

3 Wywiad z P. Zdzisławem Kluźniakiem, emerytowanym elektrykiem, mieszkańcem Częstochowy:
Uczniowie: Jaki był wpływ mieszkańców na to, co się działo w PRL-u? P. Kluźniak: Nie było nic. Brak było zaopatrzenia, (…) żywności i wielu innych rzeczy. U: Co działo się w Częstochowie w czasach PRL-u? K: Były kolejki, demonstracje w latach 80’. Było dużo zamieszania z powodu braku żywności. U: Jaka była inicjatywa podejmowana przez samorządy po 1990 roku? K: Przede wszystkim przebudowa III Alei, wyłączenie jej z ruchu, zrobiono częściowo parkingi dla samochodów, powstała nowa uczelnia, urząd miejski zmienił się na tyle, że jest w dwóch lokalach, przy osiedlach powstały nowe nawierzchnie, chodniki. Przebudowa stadionu żużlowego, wybudowanie hipermarketów. U: Jeśli chodzi o utratę województwa przez Częstochowę… K: Aaaa… Było to niesłuszne, gdyż Częstochowa jest miastem wyodrębnionym Nie pasuje do Katowic, ani do Kielc, ani do żadnego regionu. Powinno być województwem lub miastem na prawach wojewódzkich (…).

4 K: Bo przez to nas oszukują, kłamią, odbierają pieniądze.
U: Jak ocenia pan zmiany w mieście pozytywnie czy negatywnie po 90 roku? K: Wszystkie zmiany w mieście są pozytywne, z tym że sprawa ruchu kołowego w dalszym ciągu nie jest rozwiązana – są korki, ciasnota i nie ma obwodnic w Częstochowie U: Jak przedstawia się gospodarka po 90 r.? K: Po 1990 roku wiele zakładów upadło (tj. 4-5 zakłady włókienniczych) w miejsce tych powstało TRW, Huta zmieniła właściciela, powstała huta szkła oraz galeria. U: Czy w Częstochowie duże firmy mogły by założyć swoje siedziby? K: Tak jest! Teren wolnocłowy, dużo starych budynków pozazakładowych jest wolnych i można by je zmodernizować. U: Co spowodowało że nie ma inwestorów w naszym mieście? K: No, cała rada nie umie zabiegać oto, Częstochowa jest słabo reklamowana. U: Jak pan ocenia ostatnie 20 lat samorządu? K: Tak pół na pół jest trochę zrobione ale wiele pozostaje do zrobienia. U: Dziękujemy.

5 Wywiad z byłym wojewodą Częstochowskim M. Kulą:
Uczniowie: Jak zmieniła się Częstochowa w ciągu ostatnich 20 lat? Wojewoda: Po utracie statusu województwa odszedł kapitał z Częstochowy, a za nim miejsca pracy. Nowe zakłady są małe, nie dostarczają wystarczającej ilości miejsc pracy. U: Co jeszcze powinno się zmienić? W: Władze miasta powinny zająć się bardziej probiznesową polityką i rozwojem gospodarki. Powinny powstać inkubatory przedsiębiorczości, fundusze wspomagające nowe firmy, młodych ludzi. U: Jak obecnie sprawuje się samorząd Częstochowy? W: Samorząd powinien, zmusić prezydenta do inwestycji gospodarczych. U: Czy Częstochowa w czasach PRL-u rozwijała się szybciej? W: Częstochowa rozwijała się bardzo szybko, był to duży ośrodek przemysłowy, istniało wiele zakładów i miejsc pracy. U: Jak na Częstochowę wpłynęła strata statusu miasta wojewódzkiego? W: Druzgocąco, miasto przestało się rozwijać, stało się zaściankiem.

6 W: W tamtych czasach w Częstochowie wydarzeniem był przyjazd prezydenta czy premiera, dziś wicewojewody. U: Czemu w Częstochowie jest tak mało dużych zakładów, a część z nich upadła? W: Zmieniły się kierunki i normy produkcji, które są potrzebne w Unii Europejskiej. U: Czy po 90 roku Częstochowa zmieniła się na lepsze? W: Wizualnie miasto stało się ładniejsze, prócz jakości dróg.

7 Przemysł Częstochowa jest głównym ośrodkiem Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego, trzeciego co do wielkości w województwie śląskim. Od średniowiecza rozwijał się tu przemysł metalowy, dzięki licznemu występowaniu rud żelaza. Do największych i najbardziej znanych zakładów przemysłowych na terenie miasta należą: ISD Huta Częstochowa - jedna z największych hut stali w Polsce TRW Automotive - producent systemów bezpieczeństwa do samochodów Brembo Poland - wytwarzający elementy układów hamulcowych Koksownia Częstochowa Nowa - czołowy producent koksu w kraju, wyodrębniony ze struktury Huty Częstochowa Guardian Industries Poland - huta szkła Stölzle-Częstochowa - huta szkła artystycznego i użytkowego Handel

8 Inwestycje drogowe po 1990 r.
Remont III Alei rozpoczął się wiosną 2007 r. zakończył się jesienią tego samego roku miasto wydało na ta inwestycje ok.13 mln zł. Aleja A. Mickiewicza - remont zajął 84 dni dokładniej od maja do sierpnia 2006 r. Celem remontu było przede wszystkim ułatwienie przejazdu pojazdów komunikacji zbiorowej. To dla nich stworzono dodatkowy trzeci pas ruchu pomiędzy ulicami Piłsudskiego a Kochanowskiego W kwietniu 2010 r. rozpoczęto przebudowę ul. Dekabrystów. Planowany koszt inwestycji to blisko 3 mln zł. 7 grudnia 2009r., rozpoczęto remont ul. Racławickiej. Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł. Wiadukt na Ulicy Jagiellońskiej koszt całej inwestycji to 34 mln zł. Budowę zaczęto 28 lipca 2005 r., a został on oficjalnie oddany do użytku 30 listopada 2006 r.

9 Handel po 1990 roku Po roku 1990 r. powstało wiele sklepów oraz galerii : Centrum handlowe M1, Real , Auchan, Tesco, Makro, Cash and Carry, OBI, Leroy Merlin, Castorama Od 3 października 2009 otwarta jest pierwsza w regionie galeria handlowa: Galeria Jurajska W trakcie budowy są również Carrefour, Galeria Częstochowa i Ikea.

10 Prezydenci po 1990 roku ( 8 czerwca października 1995 ) Partia: KO "Solidarność„ Prezydent: Tadeusz Wrona (3 listopada ) Partia: Liga Miejska Prezydent: Halina Rozpondek (7 grudnia ) Partia: SLD Prezydent: Ewa Maria Janik (7 lutego ) Partia: SLD Prezydent: Wiesław Maras ( 10 listopada listopada 2009 ) Partia: Wspólnota Samorządowa Prezydent: Tadeusz Wrona ( od 27 listopada 2009 ) Partia: PO P.O. Prezydenta: Piotr Kurpios

11 Renowacja Ratusza Ratusz w Częstochowie, ratusz w Śródmieściu Częstochowy, przy placu Władysława Biegańskiego, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1828–1836 według projektu Franciszka Reinsteina, przebudowany w 1908r.; wpisany do rejestru zabytków w 1960 r. Pierwotnie na planie kwadratu z dwoma pawilonami bocznymi. W kwietniu 2004 r. rozpoczęto generalny remont zespołu budynków Ratusza. Trwał on dwa lata a budynek został uroczyście otwarty 16 maja 2006 r. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyeksponowano zabytkowe piwnice i klatki schodowe, na wieży usytuowany został punkt widokowy a cały zespół budynków zyskał jednolitą elewację.

12 Nowoczesny dworzec Częstochowa Osobowa – największa stacja kolejowa Częstochowy, znajduje się w centrum miasta. Jest jednym z najnowocześniejszych dworców kolejowych w Polsce Według klasyfikacji PKP ma najwyższą kategorię A. Projektantem budynku dworca jest krakowski architekt Ryszard Frankowicz Peron drugi, mierzący 565 m, uważany jest za najdłuższy w Polsce. Dworzec zajął trzecie miejsce w rankingu najlepszych dworców w Polsce opublikowanym przez Gazetę Wyborczą.

13 Zloty motocyklowe na Jasnej Górze
W dniach 18–19 kwietnia 2010 r., jak co roku w Częstochowie, odbył się jeden z największych w Polsce zlotów motocyklowych – Otwarcie Sezonu Motocyklowego.  Celem imprezy jest zebranie środków na rehabilitację motocyklistów poszkodowanych w wypadkach drogowych, na który to cel zostanie przekazany cały dochód z Otwarcia. Średnia ilość maszyn sięga

14 W skład grupy wchodzą: Aleksandrowicz Krzysztof; Ciastowski Michał;
Iwanicki Dawid; Klajnowski Krystian; Kluźniak Jakub; Pluta Maciej; Rak Tomasz; Związek Tomasz.


Pobierz ppt "Urząd Miasta Częstochowa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google