Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elektromagnetyzm na co dzień.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elektromagnetyzm na co dzień."— Zapis prezentacji:

1 Elektromagnetyzm na co dzień

2 Hans Christian Oersted
ur. 14 sierpnia 1777 w Rudkobing, zm. 9 marca 1851 w Kopenhadze) – duński fizyk i chemik, najbardziej znany z odkrycia zjawiska elektromagnetyzmu

3 Doświadczenie Oersteda
Oersted ustawił równolegle do igły magnetycznej przewodnik. Później włączył prąd przez przewodnik i okazało się że igła magnetyczna się odchyliła. To odchylenie igły magnetycznej w momencie przepływu prądu przez przewodnik świadczy że wokół tego przewodnika wytworzyło się pole magnetyczne.

4 Przedmioty używane przez nas na co dzień, dzięki odkryciu Oersted’a

5 Elektromagnes urządzenie wytwarzające pole magnetyczne w wyniku przepływu przez nie prądu elektrycznego. Zbudowany jest z cewki nawiniętej zazwyczaj na rdzeniu ferromagnetycznym, o otwartym obwodzie magnetycznym.

6 Silnik elektryczny Silnik elektryczny – maszyna elektryczna, w której energia elektryczna zamieniana jest na energię mechaniczną.

7 Głośnik Głośnik – przetwornik elektroakustyczny (odbiornik energii elektrycznej) przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną.

8 Michael Faraday Michael Faraday (ur. 22 września 1791, zm. 25 sierpnia 1867) – fizyk i chemik angielski, eksperymentator, samouk.

9 Doświadczenie Faradaya
Indukcja elektromagnetyczna- zjawisko wzbudzania prądu elektrycznego w obwodzie wskutek zmian pola magnetycznego

10 Przedmioty używane przez nas na co dzień, dzięki odkryciu Faraday’a

11 Prądnica Prądnica- urządzenie, które energię mechaniczną zamienia na energię elektryczną

12 Transformator Transformator– maszyna elektryczna służąca do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego.

13 Mikrofon Mikrofon – przetwornik elektroakustyczny służący do przetwarzania fal dźwiękowych na przemienny prąd elektryczny.

14 Dziękujemy za uwagę  Projekt przygotowali Kamil Redner Mateusz Siuda
Cezary Wójtowicz Z klasy IIc


Pobierz ppt "Elektromagnetyzm na co dzień."

Podobne prezentacje


Reklamy Google