Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kapitan pilot Sylwester Bartosik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kapitan pilot Sylwester Bartosik"— Zapis prezentacji:

1 Kapitan pilot Sylwester Bartosik

2 Sylwester Bartosik urodził się
15 stycznia 1893 roku w miejscowości Kampinos, powiat Sochaczew, jako jeden z czworga dzieci wiejskiego organisty. Był wyjątkowo zdolny, co zadecydowało, że mimo ciężkich warunków materialnych, ojciec posłał go do gimnazjum w Łowiczu. Został z niego wydalony za udział w demonstracji szkolnej w 1905 roku.

3 Wraz z matką i rodzeństwem wyjechał do Warszawy, gdzie ukończył gimnazjum w 1913 roku, po czym podjął studia w Akademii Wojskowej w Petersburgu. Tam zastał go wybuch I wojny światowej. W 1915 roku ukończył skrócony i został wysłany na front, gdzie walczył przeciwko wojskom niemieckim, okupujących wówczas Polskę.

4 Podczas odwrotu wojsk rosyjskich spod Łomży, dźwigając rannych, został ciężko kontuzjowany. Leżał jakiś czas w szpitalu, po czym po wyzdrowieniu w 1917 roku wrócił na front rumuński, gdzie zastała go rewolucja. Na terenach Rosji objętych rewolucją zaczynały się formować polskie oddziały wojskowe. Bartosik wstąpił do II Korpusu Wojsk Polskich biorąc udział w walkach z oddziałami rewolucyjnymi na Ukrainie.

5 Po rozgromieniu II Korpusu pod Kaniowem 11 maja 1918 roku przedostał się na Syberię, do formujących się tam polskich oddziałów. Stamtąd dopiero, po rozgromieniu syberyjskiej V Dywizji w 1920 roku, wrócił do kraju okrężną drogą przez Władywostok, południowe wybrzeże Azji, kanał Sueski, Cieśninę Gibraltarską, Kanał La Manche przybył do Gdańska, a stąd do Warszawy.

6 Po powrocie do kraju Sylwester Bartosik został skierowany do Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Bydgoszczy, którą ukończył w stopniu kapitana. W 1922 roku podjął służbę w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie. Zawarł związek małżeński z Janiną Kulczycką

7 W 1925 roku odszedł z wojska w stopniu szeregowca, w wyniku konfliktu przy zakupie niepełnosprawnego sprzętu lotniczego. Przeszedł na rentę inwalidzką i pracował jako urzędnik bankowy w Warszawie. Podjął studia w Wyższej Szkole Handlowej, a następnie w Akademii Nauk Politycznych, którą ukończył w 1937 roku. W tym okresie zbliżył się do działaczy lewicy.

8 W latach brał czynny udział w redagowaniu podziemnej prasy lewicowej: „Trybuny Wolności” i „Gwardzisty”. Od 1942 roku należał do Polskiej Partii Robotniczej pełniąc w niej obowiązki sekretarza. Ponieważ oprócz języka polskiego władał biegle językiem francuskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim prowadził nasłuch radiowy, mimo że za samo posiadanie radia groziła kara śmierci.

9 Pod koniec września 1942 roku został aresztowany wraz z żoną, kiedy dokonywał nasłuchu radiowego. Więziony był w VIII Oddziale Pawiaka. Sylwester Bartosik został zamordowany przez okupanta niemieckiego w czasie egzekucji 50 więźniów Pawiaka 16 października 1942 roku, a jego żona została w styczniu 1943 roku wywieziona do obozu w Majdanku. Pochowany jest on na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

10 W 1969 roku z okazji uroczystego
otwarcia nowego budynku Szkoły Podstawowej w Zegrzu Pomorskim nasza szkoła otrzymała imię Kapitana Pilota Sylwestra Bartosika. Jego cechy charakteru i postawa patriotyczna mogą być dla nas wzorem do naśladowania.


Pobierz ppt "Kapitan pilot Sylwester Bartosik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google