Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Las w mojej okolicy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Las w mojej okolicy."— Zapis prezentacji:

1 Las w mojej okolicy

2 Puszcza Niepołomicka Zajmuje obszar zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, 20 km od Krakowa. Rozciąga się w widłach Wisły i Raby. Składa się z kilku oddzielnych kompleksów, niegdyś będących jedną całością. Główny kompleks zajmuje 110 km².

3 Etymologia Nazwa Puszcza Niepołomicka wywodzi się od staropolskiego słowa „niepołomny”, czyli nie do zniszczenia, pokonania. Dawniej Puszcza Niepołomicka była miejscem trudnym do zagospodarowania.

4 Drogę, którą udawali się na polowania władcy nazwano „Królewską”.
Historia Puszczy Od XIII do XVIII w. Puszcza Niepołomicka znajdowała się niedaleko Krakowa, dlatego była jednym z najpopularniejszych obszarów, na których polowali władcy polscy. Puszczę Niepołomicką w 1242 roku nazywano „Las Kłaj”. Pod nazwą „Las Niepołomicki” wystąpiła w roku 1393, natomiast nazwa „Puszcza Niepołomicka” została użyta po raz pierwszy w 1441 roku. W Puszczy Niepołomickiej polowano na grubą zwierzynę taką jak: niedźwiedzie, tury, żubry i inne. Drogę, którą udawali się na polowania władcy nazwano „Królewską”. Puszcza była miejscem wielu masowych egzekucji wykonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. W puszczy Niepołomickiej można znaleźć cmentarze wojenne oraz mogiły poległych polskich żołnierzy 10 września 1939 roku.

5 Rezerwaty W Puszczy znajduje się 6 rezerwatów przyrody, które zajmują 94,43 ha: rezerwat przyrody Gibiel, rezerwat przyrody Lipówki, rezerwat przyrody Długosz Królewski, rezerwat przyrody Dębina – starodrzew, rezerwat przyrody Koło, rezerwat przyrody Wiślisko Kobyle.

6 Ośrodek hodowli żubrów
Jest to rezerwat ścisły bez możliwości zwiedzania. Ośrodek zajmuje powierzchnię 70 ha. W ośrodku żyje przeciętnie ok. 30 żubrów.

7

8 Czarny Staw Jezioro znajdujące się w Puszczy Niepołomickiej, na terenie powiatu bocheńskiego w Leśnictwie Gawłówek. Jest on największym zbiornikiem wody tego kompleksu leśnego.

9

10 Dziękuje za uwagę !  Wykonała: Karolina Tomala kl. III a


Pobierz ppt "Las w mojej okolicy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google