Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Michał Pencarski Uniwersytet Szczeciński

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Michał Pencarski Uniwersytet Szczeciński"— Zapis prezentacji:

1 Michał Pencarski Uniwersytet Szczeciński
Katedra Edukacji Techniczno Informatycznej ETI Grupa ‘C’

2 TEMAT: DRUKARKI

3 Spis treści: Wstęp Drukarki igłowe Drukarki atramentowe
Drukarki laserowe Drukarki termo transferowe Plotery Zakończenie

4 Wstęp: Drukarka - urządzenie współpracujące z komputerem, służące do drukowania tekstu i obrazu. Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu.

5 Wstęp: Podstawowe rodzaje drukarek:
Drukarka igłowa – niegdyś najpopularniejszy typ drukarek. Wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym; do dziś często używana do druku faktur itp.; najczęściej spotykane są głowice 9- i 24-igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe (każda głowica drukuje fragment wiersza).

6 Wstęp: Drukarka atramentowa (ang. ink-jet printer) – najpopularniejszy obecnie typ drukarek. Drukuje poprzez umieszczanie na papierze bardzo małych (od kilku do kilkudziesięciu pikolitrów) kropli specjalnie spreparowanego atramentu do drukowania. Praktycznie wszystkie dzisiejsze drukarki atramentowe umożliwiają druk w kolorze. Stosowany jest atrament w czterech kolorach: cyjan, karmazynowy, żółty i czarny. Ponadto w niektórych drukarkach można stosować specjalne tusze "fotograficzne„ oraz inne dodatkowe kolory. Wadą tanich drukarek atramentowych są dość wysokie koszty eksploatacji (wysoka cena tuszu w stosunku do ilościowej możliwości pokrycia nim papieru). Jeden z niewielu typów drukarek umożliwiających druk w kolorze białym.

7 Wstęp: Drukarka laserowa (ang. laser printer) – drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do działania kserokopiarek. Wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem laserowym (lub diod LED). Przez to miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera. Następnie toner z wałka przenoszony jest na papier. Na końcu prowadzony jest proces utrwalania wydruku. Karta papieru przechodzi przez fuser – utrwalacz termiczny, gdzie toner jest rozgrzewany i wprasowywany w kartkę papieru. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością i szybkością wydruku, a druk pod wpływem wody się nie rozpływa.,

8 Drukarki igłowe Drukarki igłowe - (igłowa; ang. dot-matrix printer, needle printer, wire printer) - niegdyś najpopularniejszy rodzaj drukarki komputerowej. Wykorzystuje do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Jej główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym; do dziś często używana do druku faktur itp.

9 Drukarki igłowe Najczęściej spotykane są głowice 9- i 24-igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe. Dość głośne uderzanie głowicy w nośnik poprzez taśmę powoduje, że drukarki igłowe należą do najbardziej hałaśliwych spośród spotykanych współcześnie. Szerokość wałka 10, 12, 15 cali Szybkość druku do 540 znaków/sek Szybkość druku NLQ - 36 do 110 znaków/sek Trwałość głowicy mln znaków Trwałość taśmy tuszowej - 0,2-1,0 mln znaków Max rozdzielczość drukowania 240x144, 360x360 pikseli/cal Pamięć ROM KB Język opisu strony PCL4, PCL5

10 Drukarki atramentowe:
Drukarka atramentowa – drukarka wykorzystującą do druku atrament, a mówiąc poprawniej tusz (rozpuszczalnikowy lub pigmentowy), poprzez wystrzeliwanie malutkich kropel środka barwiącego przez mikroskopijne dysze wykonane w głowicy drukarki przechodzącej nad elementem zadrukowywanym.

11 Drukarki atramentowe:
Drukarka atramentowa wykorzystuje do druku tusz, który dzielimy na dwie grupy: rozpuszczalnikowy i pigmentowy. Tusz rozpuszczalnikowy jest jednorodną cieczą z rozpuszczonymi barwnikami i może tworzyć bardzo małe krople, które są niezbędne do otrzymania wysokich rozdzielczości w wydrukach. Wadą jest podatność wydruków na czynniki zewnętrzne, jak: promienie UV (blaknięcie), woda, tarcie. Tusz pigmentowy zawiera w sobie cząstki stałe – pigmenty. Atutem tuszu pigmentowego jest duża odporność na czynniki zewnętrzne takie jak: woda, promienie UV, tarcie. Wady takiego tuszu to: stosunkowo duża wielkość kropli, utrudnione mieszanie się między sobą. Każdy z podanych tuszy ma dobre i złe strony. Najczęściej w drukarkach atramentowych stosuje się naraz oba typy tuszu.

12 Drukarki laserowe: Drukarka laserowa to rodzaj drukarki wykorzystującej w procesie drukowania laser. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wydruku, a druk pod wpływem wody nie rozpływa się.

13 Drukarki laserowe: Drukarka laserowa drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do działania kserokopiarek. Wałek pokryty materiałem światłoczułym np. selenem jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem lasera lub linijki diodowej. Przez to miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera, w miejscach nienaświetlonych toner "przeskakuje" z wałka wywoływaczki na wałek światłoczuły. Następnie toner z wałka poprzez dotyk przenosi się na papier. Na końcu prowadzony jest proces utrwalania wydruku. Karta papieru przechodzi między rozgrzanymi wałkami gdzie rozgrzany toner zlepia się i jest wprasowywany w kartkę.

14 Drukarki laserowe: Druk w kolorze - Dane dostarczane do maszyny w zrozumiałym przez nią formacie (zwanym językiem opisu strony) przetwarzane są przez RIP – procesor obrazu rastrowego. RIP poprzez układy sterujące moduluje wiązkę światła generowaną przez laser (ROS – Raster Output Scanner) lub zespół laserowych diod świecących (LED). Światło to kierowane na bębny powoduje zmianę własności fotoelektrycznych powierzchni i w rezultacie umożliwia nanoszenie obrazu na bęben. W procesie tym uczestniczy developer - drobno zmielony ferromagnetyk znajdujący się na wałku magnetycznym, mający za zadanie zbliżenie cząstek tonera do naelektryzowanego bębna.

15 Drukarki termo transferowe:
Drukarki termo transferowe - drukarki wykorzystwane m.in. w przemyśle, służące do druku kodów kreskowych i etykiet artykułów spożywczych. Powszechnie używane w kasach fiskalnych i terminalach POS. W większości działają one w dwóch trybach: drukowania z użyciem tuszu z taśmy termicznej drukowania na papierze specjalnie do tego celu przewidzianym, który uwalnia tusz, po punktowym podgrzaniu do odpowiedniej temperatury. Przeciętna rozdzielczość i szerokość druku tych drukarek to 300 dpi i 100 mm.

16 Plotery: Ploter (ang. plotter) –
komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp.

17 Zakończenie Informacje zawarte w prezentacji pochodzą z serwisu

18 Koniec


Pobierz ppt "Michał Pencarski Uniwersytet Szczeciński"

Podobne prezentacje


Reklamy Google