Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klasa VI d Debeściaki Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klasa VI d Debeściaki Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie"— Zapis prezentacji:

1 Klasa VI d Debeściaki Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie
Skutki palenia tytoniu Klasa VI d Debeściaki Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie

2 Tytoń? Co to jest? Fajka, papieros, cygaro – niezależnie od formy, w jakiej występuje tytoń, jest on jedną z najgroźniejszych i najbardziej powszechnych trucizn XXI w., którą człowiek dobrowolnie zażywa. Jakie są konsekwencje palenia papierosów? Jak działa na nasz organizm palony tytoń?

3 Skutków palenia tytoniu jest dużo
Skutków palenia tytoniu jest dużo. Palenie szkodzi naszemu zdrowiu, a zwłaszcza osobom niepełnoletnim, które mają słabo rozwinięty organizm. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią to NIE PAL! To szkodzi Twojemu zdrowiu. Zmienia Twoje życie na gorsze.

4 Co grozi palaczom ? Najczęstszymi skutkami palenia tytoniu są:
Nowotwory (m.in. płuc, krwi, krtani, tchawicy, nerki, przełyku, trzustki, wątroby), Choroby zębów (m.in. zapalenie dziąseł, paradontoza, nieprzyjemny oddech, próchnica), Choroby układu oddechowego (astma, grypa, gruźlica), Choroby serca i naczyń krwionośnych (m.in. nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń obwodowych, tętniak aorty), Inne choroby (m.in. osteoporoza, cukrzyca, wrzody żołądka i dwunastnicy), Powikłania okresu dziecięcego (m.in. powolny wzrost i upośledzenie zdolności uczenia się); Powikłania podczas i po ciąży (m.in. poronienia, niepłodność, opóźnienie rozwoju płodu, przewlekłe niedotlenienie, powikłania porodowe, przedwczesny poród), Następstwa biernego palenia (m.in. u dorosłych: nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia; u dzieci: obniżenie wydolności oddechowej, infekcje układu oddechowego).

5

6 PALENIE U NIELETNICH Jak wskazują badania, większość ludzi zaczyna palić tytoń przed ukończeniem 18. roku życia, oznacza to, że około 250 milionów obecnie palących młodych osób może umrzeć w przyszłości z powodu chorób tytoniowych. Codziennie w Polsce zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. W skali roku daje to liczbę młodocianych do 18. roku życia, którzy wpadli w „szpony” nałogu. Szacuje się, że dzieci milionów sztuk papierosów. Do kontaktu z papierosami przyznaje się aż 70% uczniów w wieku 12 lat, ale jak wynika z przeprowadzonych badań, po papierosa często sięgają dzieci w wieku 8 lat, a bywa, że i w wieku 5 lat. Im wcześniej dana osoba sięga po papierosa, tym dłużej pozostaje nałogowym palaczem. Przy tendencji do zmniejszania się w ostatnich latach częstości palenia wśród dorosłych, wzrasta odsetek palaczy wśród młodzieży.

7 Jakie są skutki palenia papierosów?
Palenie papierosów ,a zwłaszcza przez młodzież i dzieci to bardzo duży błąd. Jeśli raz zapalisz możesz się uzależnić i nigdy z tego nie wyjść. Musisz umieć powiedzieć NIE! Oto skutki palenia papierosów: 1. Nieświeży oddech. 2. Odpychający zapach. Jeśli chodzi o problemy zdrowotne: 1. Ryzyko zachorowań na nowotwory płuc, układu pokarmowego, udar mózgu, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę, ale to tylko niewielka część chorób jakie powoduje nikotyna czy tytoń. 2. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. 3. U kobiet, które zaczynają palić przed 18 rokiem życia i wypalają dziennie 20 papierosów, wzrasta ryzyko bezpłodności. PALENIE SKRACA ŻYCIE!

8 Co zrobić aby rzucić palenie?
Na polskim rynku są dostępne specjalistyczne leki, opracowane z myślą o osobach, które chcą rzucić palenie. Ważne jest aby nie stosować ich w sposób instrumentalny czy magiczny tzn. wezmę lek i zapomnę o paleniu. Nie istnieje lek, który działa w taki sposób. Lek ma pomóc w rzuceniu palenia poprzez m.in. łagodzenie objawów głodu nikotynowego. Wśród leków wspomagających rzucanie palenia znajdują się m.in.: kuracje z nikotyną tzw. Nikotynowa Terapia Zastępcza czy inne specjalistyczne leki nie zawierające nikotyny ze względu na inny rodzaj oddziaływania tj.: Tabex, Desmoxan, Champix lub Zyban. W jaki sposób wybrać lek odpowiedni dla siebie? Ważnych jest kilka czynników: Po pierwsze: poziom uzależnienia – sprawdź jakie leki możesz zastosować – zajrzyj do mechanizm uzależnienia, zrób test uzależnienia, przeprowadź mój wywiad dotyczący palenia papierosów, sprawdź swoją motywację do rzucania palenia. Co zrobić aby rzucić palenie?

9 Do kogo zwrócić się o pomoc?
Pomocy możesz poszukać u swojego najlepszego przyjaciela, rodziców, nauczycieli czy szkolnego pedagoga lub psychologa. Pamiętaj: im wcześniej powiesz prawdę o paleniu tym łatwiej będzie Ci rzucić! PALENIE JEST ZŁE! ALE ZAWSZE MOŻESZ SIĘ UWOLNIĆ.

10 ZAKAZ PALENIA! Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych. Podobną rolę spełnia fajka (zamiast w papierze, który spala się wraz z tytoniem, spreparowane liście umieszczone są w niepalnym, najczęściej drewnianym cybuchu) oraz cygaro (tu zamiast papieru jest wysuszony, ale nierozdrobniony, liść tytoniu. Małe cygaro, zbliżone wyglądem do papierosa, to cygaretka).

11 W czasie ciąży i karmienia piersią przeważająca większość kobiet powstrzymuje się od palenia papierosów. To znaczy, że zdają sobie sprawę z konsekwencji nałogu. Niestety, aż 30%. palaczek zatruwa własne dzieci jeszcze przed narodzeniem. Czy są aż tak pozbawione wyobraźni? Odporne na wiedzę? A może byłyby zdolne np. wstrzyknąć swojemu maleństwu arszenik? Ależ skąd! One są tylko tak bardzo ubezwłasnowolnione przez nikotynę.

12 Jak wyglądają płuca palacza, a jak płuca niepalącego?

13 Bierne palenie, co to jest?
Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu, jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, gdyż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca (np. choroby niedokrwiennej serca). Dym ten zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę. Dodatkowo kontakt osób niepalących z dymem tytoniowym osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie. Szacunki z 2002 roku pokazały, że z powodu wdychania dymu tytoniowego zmarło w tym czasie co najmniej 1826 niepalących Polaków, z czego 933 na niedokrwienną chorobę serca, 692 na udar mózgu, 128 na raka płuc, a 73 na przewlekłą nienowotworową chorobę układu oddechowego. 

14 KAŻDY PAPIEROS SKRACA ŻYCIE O 5 MINUT
Długość życia KAŻDY PAPIEROS SKRACA ŻYCIE O 5 MINUT Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemności zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia? Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku lat. Jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.

15


Pobierz ppt "Klasa VI d Debeściaki Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google