Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Technologie kosmiczne w życiu codziennym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Technologie kosmiczne w życiu codziennym"— Zapis prezentacji:

1 Technologie kosmiczne w życiu codziennym

2 Odżywki w proszku Powszechne dziś odżywki w proszku powstały na bazie odżywek dla udających się w misje kosmiczne astronautów. Jak wiadomo, warunki próżni nie sprzyjają gastronomii, więc musiano jakoś rozwiązać problem odżywiania astronautów. Postanowiono wysyłać ich razem z jedzeniem w proszku, które wkrótce zaczęło się sprawdzać również na ziemi

3 Między innymi: Zupy w proszku Mleko w proszku
Żywność w proszku dla dzieci Mleko w proszku

4 Sztuczne serce Pomysł stworzenia sztucznego serca ma swój początek w wahadłowcach NASA. Jeden z najlepszych kardiochirurgów wszech czasów zainspirował się maleńką pompą paliwową używaną w systemach montowanych na wahadłowcach. Teraz takie pompki wspomagają pracę serca. Pierwsze sztuczne serce, zrobione w Wielkiej Brytanii

5 Rysunek, przedstawiający położenie pompki
Model sztucznego serca

6 Ultra wytrzymała sieć Udało się taką sieć otrzymać, jednak okazała się przydatna nie tylko w kosmosie – dziś służy głównie do... połowów tuńczyków. NASA zwróciła się do pewnej firmy, aby stworzyła dla niej sieć z przeznaczeniem do używania w przestrzeni kosmicznej. Jej cechy powinny być następujące: mała, silna, odporna na ogień oraz światło ultrafioletowe.

7 Mleko modyfikowane Algi morskie
Kilku naukowców po odejściu z NASA założyło własną firmę. Wcześniej zajmowali się oni badaniem alg dla Agencji i odkryli, że niektóre ich rodzaje wydzielają kwasy tłuszczowe niemal identyczne z kwasami, które znajdują się w mleku karmiących matek.

8 I takim sposobem powstało mleko modyfikowane

9 Czujniki gazu i dymu Potrzeba wynalezienia czujników gazu i dymu zrodziła się z obawy przed niekontrolowanym wyciekiem gazu oraz zaprószeniem ognia w wahadłowcach. W laboratoriach NASA zbudowano pierwsze regulowane urządzenia tego typu. Teraz takie czujniki wykorzystywane są również w budynkach będących na Ziemi.

10 Czujniki gazu i dymu:

11 Podstawowe parametry techniczne czujnika gazów:
najczęściej czujniki półprzewodnikowe (substancje krystaliczne, których przewodnictwo może być zmieniane w szerokim zakresie, poprzez ogrzewanie, oświetlenie, itp.) reagują na podwyższone stężenia określonego rodzaju gazu, np. - metanu (będącego głównym składnikiem gazu ziemnego), - LPG, - czadu - gazów usypiających lub zabijających.

12 Termometry na podczerwień
Aby badać temperaturę odległych gwiazd, opracowano w NASA specjalne czujniki podczerwone. Jak się jednak okazało, doskonale sprawdzają się one także na ziemi, do tworzenia błyskawicznie działających termometrów. Wystarczy przyłożyć go do ciała, a po dwóch sekundach pojawia się wynik. Czujnik w ciągu sekundy dokonuje kilkuset pomiarów ciepłoty ciała i wyciąga z nich średnią. Stosuje się go zarówno w szpitalach, jak i domach.

13 Termometry na podczerwień w kształcie pistoletu

14 Urządzenia bezprzewodowe
Komunikację bezprzewodową zastosowano po raz pierwszy w przestrzeni kosmicznej. Trudno wyobrazić sobie, aby astronauta na zewnątrz mógł inaczej skontaktować się z innymi w wahadłowcu lub stacji kosmicznej. Na ziemi zaczęto używać tej technologii do produkcji słuchawek bezprzewodowych i innych tego typu urządzeń (jak zestawy słuchawkowe). Oczywiście rozległa sieć komórkowa oraz internet również działają na jej podstawie.

15 Przykłady urządzeń bezprzewodowych:
-słuchawki -myszki komputerowe -klawiatury -głośniki -telefony komórkowe -pady

16 Skanery medyczne Do wyszukiwania usterek w strukturach statków kosmicznych i rakiet, NASA skonstruowało specjalny tomograf komputerowy, który został następnie trochę przekształcony i wykorzystywany w medycynie. Nowoczesne skanery medyczne wywodzą się właśnie od sprzętu prześwietlającego rakiety. Używa się w nich technik cyfrowej analizy, która powstała w celu przesyłania na Ziemię obrazów z Księżyca.

17

18 Stroje kierowców Formuły 1
Na podobnych zasadach powstały ubrania dla kierowców Formuły 1. Są to kombinezony, wykonanych z pięciu warstw niepalnego materiału, (jakie NASA wykorzystuje do produkcji kombinezonów dla astronautów). Jego wytrzymałość jest tak wysoka, że kierowca odziany w taki strój może wytrzymać 35 sekund w temperaturze 850 stopni Celsjusza (mniej więcej takiej, jaka panuje w domowym kominku). Ten materiał chroni także kierowców przed skutkami działania gazów i kwasów. Astronauci posiadają stroje, mogące wytrzymać bardzo wysokie temperatury. Materiał, z którego są wykonane, jest niepalny oraz sprawia, że człowiek nie zostanie zmiażdżony w próżni.

19 Strój kierowcy F1 Strój astronauty

20 System GPS Global Positioning System (GPS)– jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.

21 Paralotnie W 1958 roku NASA chciała wykorzystać paralotnie jako tani sposób sprowadzania na Ziemię ładunków powracających z kosmosu. Projekt zarzucono, ale rozwiązaniem zainteresowało się amerykańskie wojsko i wprowadziło do użytku w oddziałach spadochroniarzy. W ten sposób paralotnie z pomysłu na tani, transportowiec "kosmicznych przedmiotów" przerodziły się w sprzęt wykorzystywany do uprawiania bardzo pasjonującego sportu.

22 Nasz model lotni Na początku nasza lotnia miała wyglądać tak:

23 Lecz z braku znajomości języka rosyjskiego, zaczęliśmy szukać dalej i znaleźliśmy to:

24 Jednak nie spasowały nam tamte plany ze względów technicznych(model z lat 80) więc za trzecim razem znaleźliśmy te plany:

25 Wykonanie:

26

27

28 Nasza lotnia fakty i mity
Fakty: Nasza lotnia jest wiernym odwzorowaniem oryginalnych planów w skali 1:4 Puszczona jak samolot, potrafi przelecieć około 15 metrów Waży około 5kg Ma nośność(teoretyczną) 15-20kg Mity: Można na niej latać Jest niełatwa w transporcie(składana) Zaczynamy seryjną produkcję dla krasnoludków :P

29 KONIEC

30 WYKONALI: -Anna Pająk -Kamil Pilch -Jakub Stanik -Michał Gałuszka


Pobierz ppt "Technologie kosmiczne w życiu codziennym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google