Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

➲ Powszechne dziś odżywki w proszku powstały na bazie odżywek dla udających się w misje kosmiczne astronautów. ➲ Jak wiadomo, warunki próżni nie sprzyjają.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "➲ Powszechne dziś odżywki w proszku powstały na bazie odżywek dla udających się w misje kosmiczne astronautów. ➲ Jak wiadomo, warunki próżni nie sprzyjają."— Zapis prezentacji:

1

2 ➲ Powszechne dziś odżywki w proszku powstały na bazie odżywek dla udających się w misje kosmiczne astronautów. ➲ Jak wiadomo, warunki próżni nie sprzyjają gastronomii, więc musiano jakoś rozwiązać problem odżywiania astronautów. Postanowiono wysyłać ich razem z jedzeniem w proszku, które wkrótce zaczęło się sprawdzać również na ziemi

3

4 ➲ Pomysł stworzenia sztucznego serca ma swój początek w wahadłowcach NASA. Jeden z najlepszych kardiochirurgów wszech czasów zainspirował się maleńką pompą paliwową używaną w systemach montowanych na wahadłowcach. Teraz takie pompki wspomagają pracę serca. Pierwsze sztuczne serce, zrobione w Wielkiej Brytanii

5

6 ➲ NASA zwróciła się do pewnej firmy, aby stworzyła dla niej sieć z przeznaczeniem do używania w przestrzeni kosmicznej. Jej cechy powinny być następujące: mała, silna, odporna na ogień oraz światło ultrafioletowe. ➲ Udało się taką sieć otrzymać, jednak okazała się przydatna nie tylko w kosmosie – dziś służy głównie do... połowów tuńczyków.

7 ➲ Kilku naukowców po odejściu z NASA założyło własną firmę. Wcześniej zajmowali się oni badaniem alg dla Agencji i odkryli, że niektóre ich rodzaje wydzielają kwasy tłuszczowe niemal identyczne z kwasami, które znajdują się w mleku karmiących matek. Algi morskie

8

9 Potrzeba wynalezienia czujników gazu i dymu zrodziła się z obawy przed niekontrolowanym wyciekiem gazu oraz zaprószeniem ognia w wahadłowcach. W laboratoriach NASA zbudowano pierwsze regulowane urządzenia tego typu. Teraz takie czujniki wykorzystywane są również w budynkach będących na Ziemi.

10

11 ➲ najczęściej czujniki półprzewodnikowe (substancje krystaliczne, których przewodnictwo może być zmieniane w szerokim zakresie, poprzez ogrzewanie, oświetlenie, itp.) ➲ reagują na podwyższone stężenia określonego rodzaju gazu, np. - metanu (będącego głównym składnikiem gazu ziemnego), - LPG, - czadu - gazów usypiających lub zabijających.

12 ➲ Aby badać temperaturę odległych gwiazd, opracowano w NASA specjalne czujniki podczerwone. ➲ Jak się jednak okazało, doskonale sprawdzają się one także na ziemi, do tworzenia błyskawicznie działających termometrów. Wystarczy przyłożyć go do ciała, a po dwóch sekundach pojawia się wynik. Czujnik w ciągu sekundy dokonuje kilkuset pomiarów ciepłoty ciała i wyciąga z nich średnią. Stosuje się go zarówno w szpitalach, jak i domach.

13 Termometry na podczerwień w kształcie pistoletu

14 ➲ Komunikację bezprzewodową zastosowano po raz pierwszy w przestrzeni kosmicznej. Trudno wyobrazić sobie, aby astronauta na zewnątrz mógł inaczej skontaktować się z innymi w wahadłowcu lub stacji kosmicznej. ➲ Na ziemi zaczęto używać tej technologii do produkcji słuchawek bezprzewodowych i innych tego typu urządzeń (jak zestawy słuchawkowe). Oczywiście rozległa sieć komórkowa oraz internet również działają na jej podstawie.

15 -słuchawki -myszki komputerowe -klawiatury -głośniki -telefony komórkowe -pady

16 ➲ Do wyszukiwania usterek w strukturach statków kosmicznych i rakiet, NASA skonstruowało specjalny tomograf komputerowy, który został następnie trochę przekształcony i wykorzystywany w medycynie. ➲ Nowoczesne skanery medyczne wywodzą się właśnie od sprzętu prześwietlającego rakiety. Używa się w nich technik cyfrowej analizy, która powstała w celu przesyłania na Ziemię obrazów z Księżyca.

17

18 Astronauci posiadają stroje, mogące wytrzymać bardzo wysokie temperatury. Materiał, z którego są wykonane, jest niepalny oraz sprawia, że człowiek nie zostanie zmiażdżony w próżni. Na podobnych zasadach powstały ubrania dla kierowców Formuły 1. Są to kombinezony, wykonanych z pięciu warstw niepalnego materiału, (jakie NASA wykorzystuje do produkcji kombinezonów dla astronautów). Jego wytrzymałość jest tak wysoka, że kierowca odziany w taki strój może wytrzymać 35 sekund w temperaturze 850 stopni Celsjusza (mniej więcej takiej, jaka panuje w domowym kominku). Ten materiał chroni także kierowców przed skutkami działania gazów i kwasów.

19 Strój kierowcy F1 Strój astronauty

20 Global Positioning System (GPS)– jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.

21 W 1958 roku NASA chciała wykorzystać paralotnie jako tani sposób sprowadzania na Ziemię ładunków powracających z kosmosu. Projekt zarzucono, ale rozwiązaniem zainteresowało się amerykańskie wojsko i wprowadziło do użytku w oddziałach spadochroniarzy. W ten sposób paralotnie z pomysłu na tani, transportowiec "kosmicznych przedmiotów" przerodziły się w sprzęt wykorzystywany do uprawiania bardzo pasjonującego sportu.

22 Nasz model lotni Na początku nasza lotnia miała wyglądać tak:

23 Lecz z braku znajomo ś ci j ę zyka rosyjskiego, zacz ę li ś my szuka ć dalej i znale ź li ś my to:

24 Jednak nie spasowały nam tamte plany ze wzgl ę dów technicznych(model z lat 80) wi ę c za trzecim razem znale ź li ś my te plany:

25 Wykonanie:

26

27

28 Nasza lotnia fakty i mity Fakty: Nasza lotnia jest wiernym odwzorowaniem oryginalnych planów w skali 1:4 Puszczona jak samolot, potrafi przelecieć około 15 metrów Waży około 5kg Ma nośność(teoretyczną) 15- 20kg Mity: Można na niej latać Jest niełatwa w transporcie(składana) Zaczynamy seryjną produkcję dla krasnoludków :P

29

30 WYKONALI: -Anna Pająk -Kamil Pilch -Jakub Stanik -Michał Gałuszka


Pobierz ppt "➲ Powszechne dziś odżywki w proszku powstały na bazie odżywek dla udających się w misje kosmiczne astronautów. ➲ Jak wiadomo, warunki próżni nie sprzyjają."

Podobne prezentacje


Reklamy Google