Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASTOSOWANIE NISKICH TEMPERATUR Jakub Mytnik kl. I D.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASTOSOWANIE NISKICH TEMPERATUR Jakub Mytnik kl. I D."— Zapis prezentacji:

1

2 ZASTOSOWANIE NISKICH TEMPERATUR Jakub Mytnik kl. I D

3 Wykorzystanie ciekłych gazów w napędach rakiet i wahadłowców Ciekły azot, hel i wodór znajdują zastosowanie w silnikach rakiet kosmicznych, a także wahadłowców.

4

5 Zastosowanie w medycynie KRIOTERAPIA – polega na miejscowym schłodzeniu ciała pacjenta Zastosowanie w : Rehabilitacji Medycynie sportowej Leczeniu oparzeń Neurologii KRIOCHIRURGIA – polega na miejscowym zamrażaniu chorej tkanki. Zamrożenie tkanki następuje przez kontakt z chłodzoną końcówką roboczą krioaplikatora. Możliwe jest też stosowanie bezpośredniego natrysku ciekłym azotem Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. M.in.. w onkologii, chirurgii serca, dermatologii.

6 Urządzenia stosowane w kriochirurgi i krioterapii Aparat do kriodestrukcji chorych tkanek. Specjalna komora wykorzystywana w krioterapii

7 Ciekłe gazy jako chłodziwo w elektrowniach jądrowych.

8 Niskie temperatury w nadprzewodnictwie Bardzo obiecujące perspektywy dla nowych technologii stwarza nadprzewodnictwo, czyli zanik oporu elektrycznego różnych substancji w niskich temperaturach Nadprzewodniki

9 Dzięki rozwojowi nadprzewodnictwa, być może już wkrótce będziemy mogli jeździć superszybkimi pociągami, a już teraz w Stanach Zjednoczonych stosuje się nadprzewodzące kable do przesyłania prądu elektrycznego, wykorzystujące ciekły azot.

10

11 Zastosowanie w przemyśle spożywczym Zastosowanie ciekłego azotu lub dwutlenku węgla, znane jest w przemyśle spożywczym od wielu lat. Obecnie producenci żywności coraz częściej wykorzystują naturalne właściwości gazów z uwagi na wymierne korzyści jakościowe, techniczne i technologiczne w porównaniu z metodami konwencjonalnymi. Dla konsumentów oznacza to również poważny krok w dziedzinie poprawy jakości produktów.

12 Tunel kriogeniczny do zamrażania produktów Tunel kriogeniczny jest urządzeniem do szybkiego zamrażania produktów spożywczych z wykorzystaniem ciekłego azotu lub dwutlenku węgla jako czynnika chłodniczego. Stosowany jest do zamrażania takich produktów jak: mięsa, drób, ryby, pieczywo, ciastka, warzywa, owoce, wyroby kulinarne itp.

13 Wraz z postępem techniki, produkuje się coraz to szybsze procesory. Podjęto już próby chłodzenia prototypów szybkich procesorów, zamiast konwencjonalną metodą – wiatraczka, nowoczesną metodą ciekłych gazów.

14 Samochody na ciekły wodór Samochód działając zużywa odnawialne w nieskończoność paliwo i utleniacz, którymi są płynny wodór i powietrze. Przy okazji nie zanieczyszcza środowiska i jest bardzo ekonomiczny 8 kg płynnego wodoru magazynowane w zbiorniku kriogenicznym pozwala pokonać ok.. 500 km.


Pobierz ppt "ZASTOSOWANIE NISKICH TEMPERATUR Jakub Mytnik kl. I D."

Podobne prezentacje


Reklamy Google